• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Były ruiny kortów, będzie polana wypoczynkowa

Patryk Szczerba
18 lipca 2023, godz. 12:40 
Opinie (43)
 • Teren przy ul. Nauczycielskiej jest porządkowany. Niebawem zostanie zaaranżowany na polanę rekreacyjną, z atrakcjami dla młodych i starszych mieszkańców Witomina.
 • Teren przy ul. Nauczycielskiej jest porządkowany. Niebawem zostanie zaaranżowany na polanę rekreacyjną, z atrakcjami dla młodych i starszych mieszkańców Witomina.
 • Teren przy ul. Nauczycielskiej jest porządkowany. Niebawem zostanie zaaranżowany na polanę rekreacyjną, z atrakcjami dla młodych i starszych mieszkańców Witomina.

Sprzęt budowlany, który pojawił się na polanie przy ul. NauczycielskiejMapka, zaintrygował niektórych mieszkańców Witomina. - Co tu powstanie: nowy blok czy może odtworzone zostaną dawne korty tenisowe? - zastanawia się pani Paulina. Nic z tych rzeczy: zaniedbany od lat teren zostanie uporządkowany i pojawi się na nich plac zabaw, strefa do ćwiczeń oraz wybieg dla psów.
Czy wypoczywasz na przygotowanych polanach piknikowych?

Mało kto, poza mieszkańcami Witomina, wie, że przed laty przy ul. Nauczycielskiej działały korty tenisowe. Swoje umiejętności szlifowali młodzi adepci tego sportu - głównie z okolic. W szczycie popularności działały trzy korty, w tym jeden w ogrzewanej hali, która dostępna była nawet do godz. 22.

Korty na Witominie były już w latach 80.Historia kortów na Witominie sięga lat 80. XX wieku. Wtedy mieszkańcy postanowili zaadaptować opuszczone do tej pory miejsce na potrzeby amatorów tenisa ziemnego. Obiekt miał różnych najemców, z różnym skutkiem radzących sobie z biznesem.

W 1997 r. zdecydowano się przekazać obiekt w formie bezprzetargowej w użytkowanie Gdyńskiemu Klubowi Tenisowemu. Dzierżawa wygasła 1 listopada 2011 r.

Historia zniknięcia kortów na Witominie Historia zniknięcia kortów na Witominie

Klub miał pozostawić po sobie kilkunastotysięczne długi, które - jak twierdzili jego przedstawiciele - narosły z powodu budowy boiska piłkarskiego w sąsiedztwie. Prace budowlane trwały wówczas od marca do września 2010 r. i znacząco utrudniły dojazd klientom klubu tenisowego. Nie pozostało to bez wpływu na jego finanse.Pomysły na zagospodarowanie polany na WitominiePojawiały się jednak kolejne pomysły "wskrzeszenia" tenisa ziemnego na Witominie. Najbardziej konkretnym była budowa przez prywatnego inwestora hali sportowej oraz wyremontowanie kortów tenisowych na potrzeby kolejnej szkółki. Z obiektów miała także korzystać znajdująca się w pobliżu Szkoła Podstawowa nr 35.

Magistrat miał jednak inny pomysł na to miejsce. Do przekazania terenu w prywatne ręce nigdy nie doszło, ponieważ miał on trafić w formie użyczenia pod opiekę Stowarzyszenia Inicjatywa Arka, gospodarującego sąsiednim boiskiem do piłki nożnej.W planach była budowa hali, w której przy ul. Nauczycielskiej można byłoby trenować piłkę nożną przez cały rok. Nic z tego jednak nie wyszło.

Tym samym zdewastowane i opuszczone budynki już od momentu opuszczenia ich przez tenisistów stały się miejscem chętnie odwiedzanym przez bezdomnych i amatorów alkoholu. Obok w ciągu dnia często bawiły się dzieci, a rano właściciele psów chętnie wyprowadzali je w okolicy na spacer, rzadko po nich sprzątając.

Pożar i dewastacja terenuBrak opiekuna sprawiał, że teren i obiekt coraz bardziej popadały w ruinę. W 2013 r. na tym terenie doszło tam do pożaru.

Pożar na terenie kortów w 2013 r.


Na terenie po kortach 10 lat temu wybuchł pożar. Na terenie po kortach 10 lat temu wybuchł pożar.
Pożar niczego nie zmienił, teren coraz bardziej niszczał, aż w ostatnich latach postanowiono ożywić go w ramach prowadzonej rewitalizacji okolicy. Polana miała znów tętnić życiem.

Zwiastunem zmian miało być wyświetlanie filmów w ramach kina dzielnicowego. W sprawie przeznaczenia terenu prowadzono konsultacje z mieszkańcami.

Rewitalizacja ożywi polanę na WitominieW styczniu tego roku wybrano w przetargu firmę Green Poland, która dostała osiem miesięcy, by przygotować teren do wypoczynku, realizując zadanie w formule "zaprojektuj i wybuduj". Wartość umowy opiewała na blisko 1 mln zł.

Rozpoczętą właśnie metamorfozę przechodzi rozległy, zielony teren o powierzchni 4 tys. m kw., przylegający do lasu. W ostatnich dniach pojawił się tu sprzęt budowlany, co wskazuje, że inwestycja wchodzi w decydującą fazę. 7 lipca firmie został przekazany teren budowy.

Polana przy Nauczycielskiej na Witominie: co powstanie?

 • ok. 540 m ścieżek pieszych: z nawierzchnią mineralną, przepuszczalną dla wody,
 • plac zabaw dla dzieci: piramida linowa, trzy trampoliny terenowe, huśtawka "bocianie gniazdo",
 • plac zabaw dla dzieci starszych: tor przeszkód, struktura do wspinania, pieńki do siedzenia/wspinania,
 • strefa street workout,
 • strefa siedzisk młodzieżowych,
 • parkingi rowerowe,
 • miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami,
 • nasadzenia drzew, rabaty z roślinnością niską,
 • mała architektura: ławki, śmietniki, tablice informacyjne,
 • ogrodzenie wybiegu dla psów,
 • oświetlenie.


- Widząc, jaką popularnością cieszą się polany na Oksywiu i Babich Dołach, zagospodarowane również w ramach rewitalizacji i również po konsultacjach z mieszkańcami, jestem przekonany, że polana na Witominie szybko zyska grono stałych bywalców - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.


Inne gdyńskie polany zrewitalizowano już wcześniejPrzypomnijmy, że zmiany na Witominie będą kolejnymi w Gdyni w ostatnim czasie.

Polany na Babich DołachMapkaOksywiuMapka wcześniej zrealizowane.

Przeobrażenie polan na północy Gdyni w miejsca rekreacji kosztowało ok. 900 tys. zł. Środki pochodziły z puli rewitalizacji miasta.

Na polanach na Oksywiu i Babich Dołach można zorganizować ognisko. Na polanach na Oksywiu i Babich Dołach można zorganizować ognisko.
Po zmianach to miejsca, gdzie można spędzić czas z dala od zgiełku centrum Gdyni czy coraz bardziej zatłoczonego Orłowa. Co istotne, z obydwu miejsc jest niedaleko do plaży na Babich Dołach i Oksywiu, gdzie dodatkowo można pospacerować po bulwarze.

Teren znają pewnie mieszkańcy wymienionych dzielnic. Pozostałym pozostaje przejazd autobusem lub samochodem. W okolicy płatnego parkowania nie ma, więc warto rozważyć przyjazd samochodem.

Quiz Aktywne Trójmiasto Średni wynik 65%

Aktywne Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (43)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane