Fakty i opinie

Półmetek remontu stacji Gdańsk Główny


Pasażerowie wsiadający do pociągów dalekobieżnych w Gdańsku Głównym mogą już korzystać z większości udogodnień wyremontowanego peronu nr 2. Do uruchomienia pozostały jeszcze ruchome schody i windy, co nastąpi za kilka miesięcy. Obecnie prace trwają na peronie 1, a cała inwestycja zakończy się na początku 2020 roku.Czy podoba ci się nowy peron dalekobieżny w Gdańsku?

tak, został świetnie zrewitalizowany 46%
tak, ale poprawiłbym kilka rzeczy 23%
trudno powiedzieć, musiał(a)bym zobaczyć go z bliska 17%
nie, spodziewałem się czegoś innego 14%
zakończona Łącznie głosów: 637
Na stacji Gdańsk Główny zobacz na mapie Gdańska podróżni mogą już korzystać w pełni z peronu 2 - pociągi zatrzymują się przy obu jego krawędziach. Teraz przebudowany peron dla pociągów dalekobieżnych jest wyższy i pokryty antypoślizgową nawierzchnią z kostki kamiennej.

Jego zabytkowa wiata została w całości zrewitalizowana. Odnowiono 78 słupów, które zostały ponownie zamontowane. Na peronie pojawiło się nowe oświetlenie, ławki i tablice informacyjne. Czytelne oznakowanie ułatwia orientację na stacji. Całość została odnowiona z uwzględnieniem wytycznych konserwatora zabytków. Nawet krzywizna schodów prowadzących na peron została zachowana. Na ściany zejść do tuneli powróciły płytki ceramiczne.

W ramach przebudowy powstały także dwa szyby z windami, które ułatwią dostęp do pociągów seniorom, osobom niepełnosprawnym i pasażerom podróżującym z dziećmi w wózkach. Pojawiły się także schody ruchome, która prowadzą na peron.

Przebudowa peronów na stacji Gdańsk Główny.
Przebudowa peronów na stacji Gdańsk Główny. graf. Trojmiasto.pl
- Windy na oddanym peronie powinny być gotowe do końca tego roku. Natomiast schody ruszą z początkiem przyszłego roku - mówi Ireneusz Krzywicki, kierownik kontraktu z PKP PLK.
Teraz generalny wykonawca zajmie się przebudową peronu nr 1.

- Prace ruszą na przełomie września i października. Będzie on wykończony w podobnym standardzie co peron nr 2. Wraz z remontem peronu kontynuowane będą prace w tunelu dworcowym, gdzie wykonawca wymieni płytę stropową. Remont ścian oraz posadzki zwiększy estetykę i funkcjonalność przejścia - mówi Martyn Janduła z biura prasowego PKP PLK.

Inwestycja za 73,4 mln złPrzebudowa stacji Gdańsk Główny rozpoczęła się 3 lipca 2017 roku i realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu wynosi 73,4 mln zł. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Roboty mają się zakończyć w styczniu 2020 roku.

Opinie (219) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.