• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poseł Lewicy z Gdyni w Radzie Mediów Narodowych

Ewelina Oleksy
28 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Marek Rutka, poseł Lewicy z Gdyni dołączył do składu Rady Mediów Narodowych. Powołał go do niej prezydent RP. Marek Rutka, poseł Lewicy z Gdyni dołączył do składu Rady Mediów Narodowych. Powołał go do niej prezydent RP.

Marek Rutka, gdyński poseł Lewicy, dołączył do składu Rady Mediów Narodowych. Powołał go do niej prezydent Andrzej Duda, na miejsce dotychczasowego reprezentanta Koalicji Obywatelskiej. Rutka odebrał nominację w czwartek, 28 lipca.Wiedziałe(a)ś o istnieniu Rady Mediów Narodowych?

- Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 26 lipca 2022 r. powołał z dniem 27 lipca br. Marka Rutkę w skład Rady Mediów Narodowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Czym jest Rada Mediów Narodowych?Rada Mediów Narodowych powstała w 2016 r. Pełni funkcje doradcze w zarządzaniu mediami publicznymi. Do jej zadań należy m.in.: powoływanie i odwoływanie zarządu i rady nadzorczej, w tym także prezesów TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Zgodnie z ustawą kadencja jej członków trwa sześć lat. W skład Rady wchodzi pięć osób: trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.

Andrzej Duda w Gdyni podpisał ustawy ws. akcesji Szwecji i Finlandii do NATOW ostatni piątek sejm wybrał trzech członków Rady Mediów Narodowych: Joannę Lichocką, Piotra BabinetzaKrzysztofa Czabańskiego. Wszyscy to kandydaci zgłoszeni przez Klub PiS. W radzie zasiada jeszcze powołany w 2020 r. poseł Robert Kwiatkowski, który do Sejmu startował z list SLD (obecnie koło PPS).

O powołaniu gdyńskiego posła Lewicy do Rady Mediów Narodowych poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. O powołaniu gdyńskiego posła Lewicy do Rady Mediów Narodowych poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Swoich kandydatów na ostatnie wolne miejsce za kończącego kadencję Juliusza Brauna (reprezentującego KO) zgłosiły dwa największe kluby opozycyjne. Lewica posła Marka Rutkę, a Koalicja Obywatelska posła Pawła Olszewskiego. Wybór prezydenta RP ostatecznie padł na Rutkę. KO zostaje więc bez swojego reprezentanta w RMN.

Rada zdominowana przez PiS. Głos Lewicy się przebije?- Nie będzie ani nudno, ani zbyt miło. Ale to przecież nie o to chodzi, żeby było miło - mówi nam poseł Marek Rutka, komentując swoje dołączenie do RMN. - Faktycznie Rada jest zdominowana przez PiS, ale z drugiej strony, jak się spojrzy na historię podejmowanych przez nią decyzji, to nie zawsze była jednomyślność po tej stronie rządzącej. Bywają zdania rozbieżne, bywają konflikty. Myślę, że te konflikty wewnętrzne będą się nasilały i będzie można na tym coś "wygrać" - wskazuje.
Terminu pierwszego posiedzenia RMN w nowym składzie jeszcze nie wyznaczono. W czwartek, 28 lipca. poseł Marek Rutka dopiero odebrał do niej nominację.

Terminu posiedzenia RMN w nowym składzie jeszcze nie wyznaczono. Terminu posiedzenia RMN w nowym składzie jeszcze nie wyznaczono.

Rutka: nie zamierzam ukrywać swojej krytyki nt. mediów państwowych- Oczywiście głównym problemem jest brak pluralizmu w mediach państwowych, przede wszystkim w kanałach informacyjnych, co do których jestem krytyczny i nie zamierzam tej swojej krytycznej postawy ukrywać. Członkowie RMN mają możliwość zgłaszania zdań odrębnych do stanowiska Rady i zamierzam z tej możliwości korzystać - mówi Rutka.

W auto posła Rutki wjechała taksówka. Pomógł poszkodowanemu dzieckuW rozmowie z nami przyznaje, że nominacji przez prezydenta RP się nie spodziewał. W czwartek o godz. 12 planował nawet konferencję prasową w Gdyni na temat likwidacji bursy. Zamiast tego wezwany został jednak do prezydenckiego pałacu.

- Nie ukrywam, że to było dla mnie zaskoczenie. Oczywiście, jest to rozgrywka polityczna i nie ma co czarować. Myślę, że prezydent tą nominacją chciał - w tej jednoczącej się coraz bardziej opozycji - zasiać pewien ferment. Ale z drugiej strony ustawa mu na to pozwala i nic nie mówi o tym, że to miejsce przypada największemu klubowi. Prezydent dokonał wyboru - komentuje Rutka.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (114)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane