Fakty i opinie

Powędruj szlakiem fortyfikacji w Redłowie

artykuł historyczny
Symbolem fortyfikacji na Kępie Redłowskiej jest 11 Bateria Artylerii Stałej, ale atrakcji podczas spaceru będzie dużo więcej.
Symbolem fortyfikacji na Kępie Redłowskiej jest 11 Bateria Artylerii Stałej, ale atrakcji podczas spaceru będzie dużo więcej. fot. mat. prasowe

Mocne obuwie, zapas sił i chęć zobaczenia niedostępnych na co dzień obiektów to najważniejsze elementy, które będą potrzebne podczas spaceru po wojskowych zakamarkach Kępy Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni. Zbiórka w sobotę o godz. 10, przy molo w Orłowie zobacz na mapie Gdyni.Znasz fortyfikacje znajdujące się w Trójmieście?

tak, bardzo dobrze, odbywałe(a)m już podobne wyprawy 44%
raczej tak, ale wyłącznie z opracowań książkowych 13%
raczej nie, ale mam zamiar je poznać głębiej 35%
nie, nie interesują mnie tego typu obiekty 8%
zakończona Łącznie głosów: 227
Do przebycia jest kilka kilometrów, więc trzeba przygotować się na solidną, nawet kilkugodzinną wędrówkę. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a spacerować mogą także najmłodsi miłośnicy historycznych ciekawostek podziemnej Gdyni. Jedyny warunek to obecność obok opiekuna w postaci osoby dorosłej.

- Na początku opowiem o turystyce w Orłowie od XIX do XXI wieku, genezie powstania rezerwatu Kępa Redłowska czy słynnej wizycie generała Baden-Powella. Następnie wejdziemy do obiektów militarnych, które zwykle są zamknięte - zaprasza Jarosław Kłodziński, radny Gdyni i miłośnik militariów, który będzie przewodnikiem wycieczki.

Będzie można m.in. zobaczyć, jak w środku wygląda schron przy ul. Orłowskiej, chętni zobaczą niedostępną podziemną elektrownię czy też dawny schron na reflektor niemieckiej Kriegsmarine. Udostępnione zostanie także stanowisko 11 Baterii Artylerii Stałej położonej na szczycie klifu i inne zachowane, a na co dzień niedostępne fortyfikacje w okolicy. Zakończenie zaplanowano w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odbędzie się konkurs z nagrodami dla piechurów.

W zapewnieniu pełnego komfortu powinny pomóc odpowiedni strój i obuwie, które pomoże podczas stromych podejść i zejść. Te w razie deszczu mogą być śliskie od błota, a trzeba pamiętać, że spacer odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

- Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę uczestników. Spodziewam się dużej liczby turystów, dla których może to być prawdziwa atrakcja. Skala trudności wzrośnie w sierpniu, podczas spaceru po schronach zlokalizowanych na Kępie Oksywskiej. Wtedy do przebycia będzie ok. 13 km i będzie to już całodniowa wyprawa - dodaje Kłodziński.

Przypomnijmy, że pasjonaci przy współpracy z miastem w zeszłym roku stworzyli gdyński szlak turystyczny z 13 fortyfikacjami naniesionymi na wydaną mapę i opatrzonymi komentarzem eksploratorów.

Początek 6,5-kilometrowej trasy znajduje się w Orłowie, przy ul. Orłowskiej 1 zobacz na mapie Gdyni, gdzie znajduje się schron na urządzenia techniczne z czasów II wojny światowej. Wędrówka kończy się w Kapitanacie Portu zobacz na mapie Gdyni.

Zobacz mini-muzeum stworzone przez mieszkańców w schronie jednej z kamienic.

Opinie (35) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.