• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przestawiamy zegary z 2 na 3 w nocy. Zmiana czasu z zimowego na letni

szym
30 marca 2024, godz. 15:00 
Opinie (134)
Zmieniamy czas z zimowego na letni. Zmieniamy czas z zimowego na letni.

Nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników weekendowego odsypiania strat z całego tygodnia. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na letni i "tracimy" jedną godzinę snu.





Przesilenie wiosenne. Jakie są objawy?



Zmiana czasu zimowego na letni - po co jest zmiana czasu?



Odczuwasz zmianę czasu z zimowego na letni?

Pierwsza zmiana czasu w Polsce miała miejsce w 1917 roku, a mieszkańcy przestawiali zegarki jeszcze przez dwa kolejne lata. Do systematycznej zmiany wrócono po II wojnie światowej, ale również z przerwą w latach 1949-1957, a później w latach 1964-1977.

Czas letni wprowadzano w różnych terminach od maja do czerwca, a zimowy w październiku albo we wrześniu. Zmiana czasu zimowego na letni w marcu obowiązuje od 1981 roku, a letniego na zimowy w październiku od roku 1996.

Co ciekawe, od jakiegoś czasu powtarzana jest całkowicie fałszywa informacja, jakoby pomysłodawcą zmiany czasu dwa razy do roku był amerykański polityk, dyplomata i publicysta, Benjamin Franklin.

Powodem jest to, że w 1784 roku napisał pamflet dla gazety "Journal de Paris", który był formą satyry na zachowanie Francuzów. Niektóre przedstawione w nim tezy można uznać jako wskazówki do potrzeby zmiany czasu, choć autor w ogóle o tym nie myślał.

Popularne mity na temat zmiany czasu Popularne mity na temat zmiany czasu

Co nam daje zmiana czasu?



Po co jest zmiana czasu? Główny argument dotyczy możliwości lepszego wykorzystania światła naturalnego do codziennych obowiązków i pracy. Czas letni miał pozwolić na oszczędzanie energii. Sensowność rozwiązania jest systematycznie podważana.

Eksperci zwracają uwagę na brak jednoznacznych danych, które potwierdzałyby, że zmiana czasu wpływa na oszczędność. Rosnąca wydajność źródeł energii sprawia, że zmiany są nieznaczące. Przesuwanie zegarków ma również wpływać pozytywnie na liczbę wypadków drogowych.



Przestawienie zegarków - jak organizm reaguje na zmianę czasu?



Przeciwnicy przestawiania zegarków zwracają uwagę na negatywne skutki zmiany czasu nie tylko z zimowego na letni, ale również na odwrót. Do najpopularniejszych należą problemy ze snem utrzymujące się nawet kilka tygodni czy ogólny spadek samopoczucia. Zmianę czasu mogą odczuwać przede wszystkim osoby zmagające się z bezsennością oraz przewlekłymi chorobami.

Przestawienie zegarków wprowadza również tymczasowe komplikacje w innych dziedzinach życia - transporcie, logistyce czy systemach informatycznych.

Są jednak i pozytywne aspekty zmiany czasu. Dzięki nim można np... poznać przyszłą żonę.

Zmiana czasu. Idealna noc na poznanie przyszłej żony Zmiana czasu. Idealna noc na poznanie przyszłej żony

Z kolei zwolennicy zmiany czasu wskazują, że każda zmiana jakoś wpływa na nasz organizm, jednak - jak doskonale wiemy - to, czy jesteśmy niewyspani przez dwa-trzy dni, nie jest powodem naszego nieuniknionego zgonu. Taki efekt obserwujemy w ułamku promila populacji.

Istnieją co prawda dane, które mogą sugerować jakieś powiązanie zawirowań zdrowotnych ze zmianą czasu, jednak niekoniecznie muszą wspominać o zmianach okresowych, jakim poddawany jest organizm na wiosnę czy jesienią.

Jednak z logicznego punktu widzenia dosyć łatwo taką argumentację obalić, np. biorąc pod uwagę, że miliony osób rocznie zmieniają wielokrotnie strefę czasową o 1 godzinę, podróżując z Londynu do Europy.



Czy przestaniemy zmieniać czas?



To między innymi dlatego od kilku lat przedstawiciele państw członkowskich UE rozważają odejście od praktyki podziału czasu w ciągu roku. Z serii przeprowadzonych badań i ankiet wynika, że większość mieszkańców UE zrezygnowałoby ze stosowanych regulacji.

Komisja Europejska zaleca jednak kontynuowanie zmian do minimum 2026 roku.

Zmiany czasu - kiedy kolejne?



Zmiany czasu z letniego na zimowy czekają nas więc również w przyszłości, a wskazówki będziemy przesuwać w tych datach:

  • 26 października w 2025 roku,
  • 25 października w 2026 roku.

Zmiany czasu z zimowego na letni:

  • 31 marca w 2024 roku,
  • 30 marca w 2025 roku,
  • 29 marca w 2026 roku.

Jaka to oszczędność ze zmianą czasu (9 opinii)

Już teraz muszę palić światło A jakby nie było zmiany czasu to bym miał jeszcze widno co najmniej godzinę
Już teraz muszę palić światło A jakby nie było zmiany czasu to bym miał jeszcze widno co najmniej godzinę
szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (134)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane