• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rosjanie i Białorusini z Trójmiasta nie odpowiadają za Putina

Michał Stąporek
2 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy powinniśmy odesłać "naszych" Ukraińców?
Nie obarczajmy mieszkających w Trójmieście Rosjan i Białorusinów odpowiedzialnością za agresję Rosji na Ukrainę. "Nasi" Białorusini wielokrotnie demonstrowali swoją niechęć do białoruskich władz i Aleksandra Łukaszenki. Na zdjęciu manifestacja z 16 stycznia 2022 r. Nie obarczajmy mieszkających w Trójmieście Rosjan i Białorusinów odpowiedzialnością za agresję Rosji na Ukrainę. "Nasi" Białorusini wielokrotnie demonstrowali swoją niechęć do białoruskich władz i Aleksandra Łukaszenki. Na zdjęciu manifestacja z 16 stycznia 2022 r.

Choć trudno zachować spokój i trzeźwy osąd, gdy co chwila docierają do nas obrazy ostrzeliwanych rakietami ukraińskich miast, pamiętajmy, że za tragedię naszego sąsiada nie odpowiadają ci Rosjanie i Białorusini, którzy mieszkają razem z nami w Trójmieście.Czy po agresji na Ukrainę zmieniło się twoje podejście do Rosjan i Białorusinów?

Tak - rosyjska armia niesprowokowana zaatakowała Ukrainę.
Tak - rosyjskie rakiety spadają na ukraińskie domy i szpitale, w których giną cywile.
Tak - to Rosja odpowiada ze katastrofę humanitarną i to, że kilka milionów Ukraińców musiało opuścić swoje domy, a kilkaset tysięcy z nich także swój kraj.

Doniesienia z frontu, które trudno zweryfikować, mówią, że Rosjanie używają zakazanej przez międzynarodowe konwencje broni. Jeśli te informacje się potwierdzą, to rosyjskich dowódców, w tym Władymira Putina, powinny czekać po wojnie międzynarodowe trybunały, które osądzą ich jako zbrodniarzy wojennych.

Ale to nie oznacza, że wszyscy Rosjanie odpowiadają za tragedię, jaka od czwartku rozgrywa się na Ukrainie.Nie wszyscy Rosjanie popierają wojnęAntywojenne manifestacje odbyły się w wielu rosyjskich miastach już w pierwszych dniach od wybuchu wojny.

Nie brakuje deklaracji wielu Rosjan, że są za jak najszybszym zakończeniem tej wojny, która dla nich jest równie niezrozumiała jak dla Polaków i wielu innych Europejczyków.

Jeden z pierwszych w Trójmieście antywojennych i antyputinowskich protestów został zorganizowany wspólnie przez Rosjanina i Ukraińców mieszkających w Trójmieście.

Aleksander, obywatel Rosji i mieszkaniec Trójmiasta, protestuje przeciwko agresji Rosji na Ukrainę. Gdańsk, 25 lutego 2022 r. Aleksander, obywatel Rosji i mieszkaniec Trójmiasta, protestuje przeciwko agresji Rosji na Ukrainę. Gdańsk, 25 lutego 2022 r.
Białorusini jeszcze pierwszego dnia wojny manifestowali pod konsulatem Ukrainy w Gdańsku swoją sympatię dla tego kraju i sprzeciw wobec inwazji.

  • Hasło "Białoruś za pokojem na Ukrainie" oraz wulgaryzmy skierowane do Putina i Łukaszenki umieścili na transparentach Białorusini, którzy pierwszego dnia wojny przyszli pod konsulat ukraiński w Gdańsku.
  • Hasło "Białoruś za pokojem na Ukrainie" oraz wulgaryzmy skierowane do Putina i Łukaszenki umieścili na transparentach Białorusini, którzy pierwszego dnia wojny przyszli pod konsulat ukraiński w Gdańsku.
A mimo to dochodzi już do manifestowania niechęci oraz aktów agresji wobec obywateli tych państw.

Nie gódźmy się na agresję wobec Rosjan i Białorusinów z TrójmiastaPan Tomasz opisuje historię swoich znajomych Białorusinów, którym w weekend w Osowej przebito dwie opony w samochodzie.

- To spokojna rodzina, mąż, żona i małe dziecko. Nikomu nie wadzą. Spokojna jest też okolica, mieszkałem w niej przez 12 lat, nigdy nie dochodziło do takich sytuacji. Samochód parkował poprawnie, niczego nie blokował. Jedynym powodem ataku były białoruskie rejestracje. Ludzie, ogarnijcie się, tak nie można! - apeluje pan Tomasz.
Od pracowników jednego z trójmiejskich szpitali dostaliśmy sygnał, że jeszcze w weekend pracę straciły dwie Rosjanki, które opiekowały się pacjentami. Podano informację, że pracowały na oddziale udarowym i neurologicznym. Szpital temu zaprzecza, twierdzi, że nigdy nie zatrudniał obywateli Rosji. Nasze źródło jednak obstaje przy swoim, podkreślając, że kobiety formalnie nie musiały być pracownikami szpitala, lecz firmy z nim współpracującej.

Jeszcze w weekend wylano nieczystości na schody Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Zwierzęca krew na schodach Centrum Kultury Rosyjskiej w Gdańsku. Zwierzęca krew na schodach Centrum Kultury Rosyjskiej w Gdańsku.

Pomagajmy Ukraińcom, nie nienawidźmy Rosjan i BiałorusinówWraz z pogarszaniem się sytuacji ludności cywilnej na Ukrainie i napływem uchodźców do Polski, w tym do Trójmiasta, nastroje antyrosyjskie będą narastać.

Pamiętajmy jednak, że Rosjanie i Białorusini, którzy mieszkają w Trójmieście, nie odpowiadają za politykę swojego rządu.

Sam fakt, że wybrali życie poza granicami swojego kraju, świadczy o tym, że dystansują się wobec jego działań.

Owszem, powody ich migracji do Polski mogą być różne, z pewnością w niektórych przypadkach czysto ekonomiczne. Jednak obywatele Białorusi, których w Trójmieście jest więcej niż Rosjan, wielokrotnie dawali znać o swoim negatywnym stosunku do rządów Łukaszenki.

Tak jak możemy być dumni z oddolnej, samorzutnej i masowej akcji pomocy dla dotkniętych wojną Ukraińców, tak powinniśmy też pozbyć się nieuzasadnionej nienawiści do wszystkich tych mieszkańców Trójmiasta, którzy w szufladach mają paszporty Rosji i Białorusi.
08:50 24 MARCA 22

Flaga Białorusi (13 opinii)

Radośnie powiewa z okna we Wrzeszczu. Wtf?
Radośnie powiewa z okna we Wrzeszczu. Wtf?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (637)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane