• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ukraińcy uszkodzili rosyjski desantowiec, który powstał w Gdańsku

ms
4 sierpnia 2023, godz. 16:30 
Opinie (279)
Najnowszy artykuł na ten temat Czy powinniśmy odesłać "naszych" Ukraińców?

Uszkodzony przez Ukraińców rosyjski okręt desantowy.


W ukraińskim ataku na bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Noworosyjsku uszkodzony został okręt desantowy typu Ropucha. Jednostka została zbudowana w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w latach 70. lub 80. XX w.Do ataku na bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym doszło w piątek w nocy. Początkowo Rosjanie informowali, że atak bezzałogowych pojazdów nawodnych został odparty i nie spowodował żadnych strat.

Ujęcie z drona, który zaatakował rosyjski okręt desantowy typu Ropucha. Ujęcie z drona, który zaatakował rosyjski okręt desantowy typu Ropucha.
Później jednak pojawiły się zdjęcia pokazujące rosyjski okręt desantowy projektu 775, wracający do Noworosyjska z dużym przechyłem na lewą burtę.

  • Uszkodzony przez Ukraińców rosyjski okręt desantowy "Oliengorskij Gornjak" wrócił do bazy w dużym przechyle i w asyście okrętów pomocniczych.
  • Uszkodzony przez Ukraińców rosyjski okręt desantowy "Oliengorskij Gornjak" wrócił do bazy w dużym przechyle i w asyście okrętów pomocniczych.
Jak piszą dziennikarze portalu Defence24, zaatakowany okręt to prawdopodobnie "Oliengorskij Gornjak" należący do 121. Brygady Okrętów Desantowych Floty Północnej. Na Morze Czarne wpłynął 9 lutego 2022 roku, czyli dwa tygodnie przez atakiem Rosji na na Ukrainę.

28 desantowców zbudowanych w gdańskiej stoczniOkręty desantowe projektu 775 powstawały w Stoczni Północnej w Gdańsku (dziś to stocznia Remontowa Shipbuilding, należąca do grupy Remontowa SA). Co ciekawe, w terminologii NATO określa się je jako Ropucha. Posłużono się polskim słowem właśnie z powodu ich budowy w naszym kraju.

Rosyjski okręt desantowy Kaliningrad, jednostka projektu 775 (Ropucha), czyli tego samego, co okręt uszkodzony przez Ukraińców. Rosyjski okręt desantowy Kaliningrad, jednostka projektu 775 (Ropucha), czyli tego samego, co okręt uszkodzony przez Ukraińców.
W latach 70. i 80. zbudowano łącznie 28 jednostek tego typu. Do dziś część z nich wykorzystuje Marynarka Federacji Rosyjskiej. Po rozpadzie ZSRR jeden okręt tego typu został przekazany marynarce Ukrainy, gdzie służył pod nazwą "Kostiantyn Olszanśkyj". Podczas aneksji Krymu przez Rosję został zagarnięty przez Rosję.

ms

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (279)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane