Fakty i opinie

stat

Rzeźba stanie na rondzie przy Ergo Arenie. Rusza konkurs

Najnowszy artukuł na ten temat

Alegoria Trójmiasta: rozstrzygnięcie konkursu

Rondo przy Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu, po zapadnięciu zmroku. To na nim stanie rzeźba, której projekt zostanie wyłoniony w rozpoczynającym się właśnie konkursie.
Rondo przy Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu, po zapadnięciu zmroku. To na nim stanie rzeźba, której projekt zostanie wyłoniony w rozpoczynającym się właśnie konkursie. fot. Edyta Steć/trojmiasto.pl

Rondo przy Ergo Arenie zobacz na mapie Gdańska, na granicy Gdańska i Sopotu, zostanie ozdobione rzeźbą. Projekty instalacji, która mogłaby stanąć w tym miejscu, można nadsyłać do 30 marca. Konstrukcja powinna być gotowa w drugiej połowie tego roku. Organizatorem i mecenasem konkursu jest Trojmiasto.pl.Gdy pod koniec stycznia pytaliśmy was o opinie na temat instalacji artystycznych zdobiących ulice polskich miast, większość z was uznała, że takich atrakcji jest w Trójmieście za mało.

Spośród ponad tysiąca osób, które wzięły udział w sondzie na ten temat,

  • 71 proc. uznało, że takich rzeźb powinno być więcej, bo to dobry sposób na upiększenie i ożywienie przestrzeni miejskiej,
  • 17 proc. stwierdziło, że instalacje są fajne, o ile nie są zbyt kosztowne dla miast, bo np. część wydatków pokryją sponsorzy
  • 4 proc. uznało, że rzeźby uliczne są fajne, ale ciężko znaleźć projekt, który zadowoli wszystkich.
  • 8 proc. uznało, że to marnotrawstwo pieniędzy.

Podziękowania dla czytelników Trojmiasto.plSkoro więc tak wielu czytelników uznało, że nowe rzeźby upiększyłyby i ożywiły ulice Trójmiasta, postanowiliśmy wziąć się do roboty. Tym bardziej, że nadarzyła się ku temu dobra okazja.

- W tym roku mija 20 lat od powstania portalu Trojmiasto.pl. Z tej okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym czytelnikom, że od tylu lat pomagają nam tworzyć ten portal - tłumaczy Michał Kaczorowski, założyciel i redaktor naczelny Trojmiasto.pl. - Ponieważ wyjątkowo chętnie śledzicie doniesienia o zmianach w otaczającej nas przestrzeni, chcielibyśmy się wam odwdzięczyć zmieniając ją na plus.

Rondo przy Ergo Arenie łączy Gdynię, Gdańsk i SopotTak powstał pomysł, by ozdobić instalacją artystyczną rondo przy Ergo Arenie.

Dlaczego akurat to?

Szukaliśmy miejsca, które w równy sposób dotyczyłoby każdego z miast tworzących naszą metropolię. Nie jest to łatwe, bo punkt, w którym łączą się Gdynia, Gdańsk i Sopot znajduje się na granicy lasu, między Osową i Karwinami zobacz na mapie Sopotu. To miejsce, jakkolwiek urocze, nie jest często odwiedzane, dlatego też mało kto cieszyłby się z takiej atrakcji.

Instalacja artystyczna ma stanąć na rondzie przy Ergo Arenie, na granicy Gdańska i Sopotu

Z tego też powodu wybór padł na rondo na granicy Sopotu i Gdańska, które - z racji bliskości Ergo Areny - bardzo często odwiedzają także gdynianie.

Jaka powinna być rzeźba na rondzie? TrójmiejskaSpacerując po wielu miastach, pewnie nie raz widzieliście zaskakujące rzeźby, które w lekkiej, wesołej formie, upiększają ich ulice i wywołują uśmiech na twarzach przechodniów. Czasami są zwykłą ozdobą, ale bywa, że ich przekaz, poza budzeniem wesołości, skłania też do refleksji.

Chcielibyśmy, aby rzeźba przy Ergo Arenie była właśnie taka. Żeby wywoływała uśmiech, budziła dobre skojarzenia i nastrajała optymistycznie, a jednocześnie była mocno zakorzeniona w naszej trójmiejskiej codzienności. Powinna symbolizować więź między Gdańskiem, Gdynią i Sopotem, a mieszkańcy tych miast powinni zobaczyć w niej nawiązanie do swojego życia.

Uprzedzając wasze zastrzeżenia: instalacja na rondzie nie będzie reklamą naszego portalu. Nie będzie na niej wielkiego neonu, ani widocznego naszego logo. Informacja o okolicznościach powstania rzeźby znajdzie się na niewielkiej tabliczce, widocznej jedynie z bliska. A sama rzeźba stanie pośrodku ronda, oddzielona od pieszych dwupasmową jezdnią, więc nie będzie łatwo zbliżyć się do niej.

Niezależne jury konkursu na rzeźbęPowiedzmy sobie szczerze: w redakcji Trojmiasto.pl nie wiemy za wiele o ulicznych rzeźbach, nie jesteśmy też specjalistami od artystycznych konkursów. Owszem, dziennikarze naszego serwisu Kultura, wiedzą sporo o sztuce, ale mimo wszystko to nie to samo.

Dlatego o pomoc w ocenianiu prac, jakie nadejdą na konkurs, poprosiliśmy prawdziwych ekspertów. W jury zasiądą dwaj profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Robert FlorczakRobert Kaja. Swoją wiedzą wesprą nas również plastyk miejski z Sopotu Klaudyna Karczewska-Szymkowiak, plastyk miejski z Gdyni Jacek Piątek oraz Michał Szymański, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Jury wskaże trzy najlepsze prace. Dodatkową nagrodę przyznają też nasi czytelnicy w głosowaniu, które przeprowadzimy w Trojmiasto.pl.

Alegoria Trójmiasta. Konkurs na rzeźbę na rondzieKonkurs rusza 7 lutego. Może wziąć w nim udział każdy. Na prace konkursowe czekamy do 30 marca. Wyniki konkursu ogłosimy najpóźniej 16 kwietnia.

Pula nagród wynosi 16 tys. zł. Zwycięzca otrzyma 8 tys. zł, laureat drugiego miejsca 3 tys. zł, a trzeciego 2 tys. zł. 3 tys. zł wynosi nagroda, którą przyznają nasi czytelnicy w głosowaniu przeprowadzonym w portalu.

Wszystkie szczegóły dotyczące udziału w konkursie, jego regulamin, wymagania stawiane autorom, zasady zgłaszania prac, znajdują się na stronie Alegoria Trójmiasta. Konkurs na rzeźbę na rondzie.

Opinie (288) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.