• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarża gdyńską strefę parkowania

Michał Sielski
14 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Sąd uwzględnił skargę RPO na parkowanie w Gdyni
Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzy jednocześnie trzy skargi dotyczące zmian w opłatach za parkowanie w Gdyni. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzy jednocześnie trzy skargi dotyczące zmian w opłatach za parkowanie w Gdyni.

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek uważa, że zmiany w zasadach płatnego parkowania w Gdyni są niezgodne z konstytucją. Zaskarżył więc uchwałę Rady Miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku i domaga się jej jak najszybszego uchylenia i poprawienia. Podobnie jak Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.Czy osoby np. użytkujące służbowy samochód powinny mieć możliwość wykupu abonamentu na mieszkańca?

Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich ma osiem stron, na których prof. Marcin Wiącek tłumaczy, dlaczego nowe przepisy są niezgodne z konstytucją. To efekt wielu skarg mieszkańców, które trafiły do rzecznika, a wcześniej do urzędników, radnych i oczywiście naszej redakcji.

Czytaj więcej: Pytania o abonamenty i oznaczenia miejsc

Wskutek tego sprawą zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która we wrześniu ubiegłego roku zaskarżyła gdyńską uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Teraz to samo zrobił Rzecznik Praw Obywatelskich. Obie skargi - wraz z kolejną, nadesłaną przez mieszkańca miasta - zostaną rozpatrzone razem, ale termin rozprawy nie jest jeszcze znany.

RPO: abonamenty tylko dla wybranychW skardze RPO czytamy m.in., że uchwała jest dyskryminująca, bo dostęp do tańszych abonamentów mają tylko ci mieszkańcy, którzy są zameldowani na obszarze strefy, są właścicielami samochodu lub mają go w leasingu czy wynajmie.

- "(...) Abonament typu "M" przysługuje jedynie osobom regulującym podatek dochodowy od osób fizycznych w Gdyni, a także osobom regulującym w innych miejscowościach w Polsce przedmiotowy podatek i jednocześnie pozbawionym możliwości wyboru rozliczenia się z tego podatku w Gdyni na podstawie ustawy - Ordynacja podatkowa i aktów wykonawczych do tej ustawy - czytamy w skardze prof. Marcina Wiącka. - Z powyższego wynika, że Rada Miasta Gdyni uzależniła przyznanie prawa do abonamentu dla mieszkańca strefy (abonamentu typu "M") od posiadania zameldowania na terenie strefy płatnego parkowania, rozliczania - co do zasady - podatku dochodowego w Gdyni oraz dysponowania prawem własności (współwłasności) pojazdu albo władania pojazdem na podstawie umowy leasingu, umowy najmu lub umowy dzierżawy. Oznacza to, że uprawnienia do wnoszenia opłaty abonamentowej nie posiadają osoby zameldowane na terenie strefy płatnego parkowania, które nie są właścicielami pojazdów samochodowych, lecz użytkują je w oparciu o umowę użyczenia".

Parkowanie w Gdyni droższe i płatne na większym obszarzePrzypomnijmy: gorąco wokół gdyńskiej SPP zrobiło się po jej rozszerzeniu na kolejne dzielnice: Działki Leśne, Orłowo, Wzgórze Świętego Maksymiliana i część Grabówka. Najbardziej zabolały jednak mieszkańców podwyżki oraz właśnie fakt, że nie wszyscy mogli wykupić tańszy abonament dla mieszkańców.

- Braki w katalogu tytułów prawnych do dysponowania samochodem zgłaszałem na podstawie informacji od mieszkańców już na Komisji Rewizyjnej w listopadzie ubiegłego roku. Mam nadzieję, że zostanie to pilnie poprawione, niezależnie od rozstrzygnięć sądowych - podkreśla Tadeusz Szemiot, radny Platformy Obywatelskiej w gdyńskiej Radzie Miasta.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (378)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane