Fakty i opinie

Seniorzy i przedszkolaki w jednym miejscu. Przedszkole Fregata prowadzi rekrutację

Dom opieki dla seniorów i przedszkole w jednym budynku? Choć jeszcze kilka lat temu takie zestawienie mogło wydawać się nietypowe, dziś, z uwagi na liczne atuty, spotykane jest na całym świecie. Placówką, która stawia na integrację międzypokoleniową, jest Przedszkole Niepubliczne Fregata Ujeścisko, funkcjonujące w jednym budynku i współpracujące z Centrum Opieki Serenus. Przedszkole dysponuje jeszcze wolnymi miejscami.Dzieci rozwijają swoje umiejętności emocjonalne i społeczne, a seniorzy czują się potrzebni i choć na chwilę mogą zapomnieć o swoich chorobach - takie m.in. korzyści dostrzegli pracownicy Providence Mount St. Vincent w Seattle (stan Waszyngton, USA), którzy w prowadzonym przez siebie domu opieki postanowili otworzyć przedszkole. Niezwykłość takich relacji dostrzegli też właściciele innych domów seniora, a trend integrowania dzieci z osobami starszymi, niejednokrotnie schorowanymi, stał się popularny na całym świecie.

Pierwsze takie miejsce w TrójmieścieW Polsce istnieją już domy opieki połączone z przedszkolami, jednak oddział przedszkola Fregata, znajdujący się na gdańskim Ujeścisku, jest pierwszą taką placówką w Trójmieście - uroczysta inauguracja współpracy dzieci z seniorami-pensjonariuszami Centrum Opieki Serenus nastąpiła w październiku ubiegłego roku.

- Między dziećmi i seniorami tworzy się niezwykła relacja - mówi Katarzyna Duchlińska, dyrektor Przedszkola Niepublicznego Fregata Ujeścisko. - Poprzez kontakt z seniorami dzieci uczą się akceptacji dla odmienności i niepełnosprawności. Nabierają świadomości, że dorośli też czasem mogą potrzebować ich pomocy, a to z kolei daje im poczucie, że są ważne i motywuje do bycia jeszcze lepszymi. Przede wszystkim jednak regularne spotkania dostarczają obu stronom wiele radości.
Niepubliczne Przedszkole Fregata Ujeścisko należy do grupy placówek, prowadzonych przez Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju SKWER - organizację pożytku publicznego założoną przez rodziców, którzy marzyli, aby ich dzieci rozwijały się w pełni i w sposób zrównoważony, wychowywały w poszanowaniu wartości praktykowanych w domu.

Przedszkole Niepubliczne Fregata Ujeścisko jest pierwszą na Pomorzu placówką, w której dzieci żyją w synergii z seniorami-pensjonariuszami znajdującego się po sąsiedzku centrum opieki.
Przedszkole Niepubliczne Fregata Ujeścisko jest pierwszą na Pomorzu placówką, w której dzieci żyją w synergii z seniorami-pensjonariuszami znajdującego się po sąsiedzku centrum opieki. mat. prasowe

Nauczanie zintegrowane i personalizm kształceniaProgramy dydaktyczne i wychowawcze w placówkach stowarzyszenia oparte są o zasadę personalizmu kształcenia.

- Personalizm istotnie różni się od indywidualizmu - podkreśla dyrektor przedszkola Fregata. - Perspektywa personalistyczna podkreśla, że człowiek rozwija swój potencjał w relacji z innymi, nierzadko rezygnując z własnych upodobań dla dobra wspólnego, podczas gdy koncepcje oparte na indywidualizmie upatrują szczęścia człowieka w realizacji osobistych zamierzeń. Kontakt dzieci z seniorami znakomicie wpisuję się w tę ideę.
Kształcenie w przedszkolu jest nakierowane na dążenie do doskonałości i obejmuje całe spektrum różnych dyscyplin wiedzy. Treści polonistyczne, matematyczne, przyrodnicze czy artystyczne nie są traktowane jako niezależne od siebie, ale jako elementy tej samej rzeczywistości i przedstawiane są dzieciom w sposób zintegrowany. Każda dziedzina wiedzy ma zachęcać dziecko nie tylko do odkrywania pojedynczych zasad, ale także uniwersalnych reguł, które występują w otaczającym nas świecie.Przedszkole Fregata mieści się w przestrzennym budynku. Dzieci przebywają w jasnych, dużych klasach, bogato zaopatrzonych w pomoce edukacyjne i różne sprzęty spełniające potrzeby dzieci, które dodatkowo stymulują ich rozwój i zachęcają do nauki. Ramowy plan zajęć jest dostosowany do zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej, traktujących o wychowaniu dzieci w wieku przedszkolnym, dzięki czemu wychowankowie placówki są optymalnie przygotowani do rozpoczęcia nauki w szkole.

- Najbardziej chłonnym czasem w ciągu całego dnia jest poranek - kilka godzin po przebudzeniu nasz mózg jest gotowy do wytężonej pracy. Dlatego też w naszym przedszkolu zajęcia poranne zwane właśnie "porankiem" są czasem maksymalnie wykorzystanym na stymulację - mówi Katarzyna Duchlińska, dyrektor przedszkola Fregata Ujeścisko. - W tym czasie dzieci mają prezentację bitów, zapoznają się z następstwem dni tygodnia, miesięcy i pór roku, zaznaczają daty i pogodę, przeliczają, porównują, słuchają muzyki poważnej. Stymulacja pobudza do działania i przygotowuje do wytężonej pracy podczas całego dnia pobytu w przedszkolu. A wszystko to w formie radosnej zabawy.

Niepubliczne Przedszkole Fregata Ujeścisko należy do grupy trzech placówek, prowadzonych przez Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju SKWER.

Oferta znacznie wykraczająca poza podstawę programowąW zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia psychomotoryki.

- Specjalnie dobrane ćwiczenia psychomotoryczne usprawniają nie tylko ciało, ale również sprzyjają funkcjonowaniu mózgu, pobudzają do pracy wszystkie neurony i ćwiczą hart ducha - mówi dyrektor Fregaty. - Dwa razy w tygodniu dzieci mają również możliwość uczestniczenia w zajęciach rytmiki z elementami tańca. Angielski w naszym przedszkolu ma być dobrą zabawą i przygotowaniem do nauki w szkole. Dzieci mają się osłuchać z językiem i czuć się swobodnie, korzystając z niego. W naszej pracy opieramy się na wczesnej stymulacji z wykorzystaniem bitów obrazkowych i wyrazowych, historyjek obrazkowych, piosenek i rymowanek oraz kart pracy nawiązujących do realizowanego tematu. Tematy, które poruszamy na zajęciach, są bezpośrednio związane z najbliższym środowiskiem dziecka, dzięki czemu bazujemy na doświadczeniach już dla niego znanych, wzbogacając je o nowe treści w języku obcym. Zakres tematyczny stopniowo poszerza się na kolejnych etapach nauczania przedszkolnego.
Zajęcia z rytmiki i psychomotoryki (dwa razy w tygodniu po 30 min) oraz języka angielskiego (codziennie po 30 min), choć wykraczają poza podstawę programową, przedszkole Fregata oferuje w ramach czesnego - nie płaci się za nie dodatkowo.

Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na spotkanie rekrutacyjnePrzedszkole Fregata na Ujeścisku funkcjonuje od 1 września 2019 r. Mieści się przy ul. Przemyskiej 17Mapka, w budynku Centrum Opieki Serenus, w prawym skrzydle, od strony kościoła.

Placówka dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. Dyrekcja zachęca do przesyłania zgłoszeń przez stronę www.fregata.edu.pl w celu umówienia spotkania rekrutacyjnego. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 502 571 788.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł