• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmieciowy rekord na Szadółkach przez święta i Nowy Rok

Ewelina Oleksy
5 stycznia 2024, godz. 07:00 
Opinie (222)
Na gdańskim wysypisku padł niechlubny rekord jeśli chodzi o przywiezione ilości śmieci resztkowych. Na gdańskim wysypisku padł niechlubny rekord jeśli chodzi o przywiezione ilości śmieci resztkowych.

Śmiecimy na potęgę, a rekord, który ostatnio padł w Zakładzie Utylizacyjnym w GdańskuMapka tylko to potwierdza i niestety nie jest powodem do dumy. W tygodniu świątecznym i tym po świętach na wysypisko trafiły ogromne ilości odpadów resztkowych - nawet o 500 ton większe, niż w "normalnym" czasie.Czy w okresie świąteczno-noworocznym produkujesz w domu więcej śmieci niż zwykle?

Na nic zdają się być apele o kupowanie tylko tego, co rzeczywiście jest nam potrzebne i co rzeczywiście zjemy, a nie wyrzucimy do kosza. Boże Narodzenie i Nowy Rok wielu z nas nadal świętuje najwyraźniej w myśl zasady: lepiej za dużo, niż za mało, co potwierdzają ostatnie dane z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

- Gorący przedświąteczny temat to apele o niemarnowaniu żywności. Pojawiają się kampanie edukacyjne czy spoty zachęcające do przemyślanych zakupów i przygotowywania tylu potraw, ile jesteśmy w stanie zjeść. W naszym zakładzie widzimy dokładnie, jak wygląda temat odpadów po świętach i niestety, ale ciągle jest nad czym pracować. Świąteczne i poświąteczne dni przyniosły rekordy - niechlubne, jeśli chodzi o ilość dostarczonych do nas śmieci - mówi Olimpia Schneider, rzeczniczka ZU w Gdańsku Szadółkach.


Prawie 500 ton więcej śmieci niż zwykleW tygodniu 18-24 grudnia na gdańskie wysypisko trafiło 3025 ton odpadów resztkowych, czyli zmieszanych, których większość nie nadaje się do recyklingu i docelowo trafiać będzie do spalarni. To wzrost o prawie 500 ton w porównaniu do zwykłego tygodnia.W tygodniu poświątecznym i obejmującym nowy rok, czyli 27.12 - 3.01 odpadów resztkowych też było bardzo dużo, bo aż 2630 ton.

Dla porównania, w standardowym grudniowym tygodniu od 4 do 10.12 było to 2545 ton.

Na gdańskim wysypisku padł niechlubny rekord jeśli chodzi o przywiezione ilości śmieci resztkowych. Na gdańskim wysypisku padł niechlubny rekord jeśli chodzi o przywiezione ilości śmieci resztkowych.

Rekord dzienny 1142 tony śmieci- Rekord dzienny padł w środę, 27.12, kiedy jednego dnia trafiły do nas 1142 tony odpadów. Ale to także liczby, które nie pozostawiają wątpliwości co do faktu, że marnowanie żywności wciąż stanowi poważny problem. Im więcej kupujemy, tym więcej odpadów produkujemy. Dlatego zachęcamy do racjonalnych zakupów, przygotowywania przemyślanej liczby potraw. Każdy gest, każda świadoma decyzja przyczynia się do większej zmiany - mówi Schneider.


Pracownicy ZU apelują też o segregowanie odpadów w domu. Tylko dzięki temu liczba odpadów resztkowych, czyli tych kłopotliwych do utylizacji, może się zmniejszyć.

- Im lepiej i dokładniej będziemy w naszych domach segregować odpady, tym mniej odpadów resztkowych trafi do nas, a równocześnie więcej odpadów z selektywnej zbiórki trafi do recyklingu - wskazuje Schneider.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (222)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane