• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Samozapłon i wybuch powerbanku na wysypisku w Szadółkach

on
5 lipca 2023, godz. 13:00 
Opinie (161)
Tak wygląda spalony powerbank, który wybuchł i zapalił się na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Tak wygląda spalony powerbank, który wybuchł i zapalił się na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Uważaj, co wyrzucasz do śmieci - bo możesz spowodować pożar. Powerbank, zużyta bateria czy inne elektroodpady, które lądują w domowym pojemniku na śmieci, mogą się zapalić przez samozapłon. Dlatego tak ważna jest prawidłowa segregacja. Przypomina o tym Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, na terenie którego kolejny raz doszło do niebezpiecznej sytuacji.Czy wyrzucasz elektrośmieci do specjalnych pojemników?

Co może spowodować pożar? Na przykład zużyta bateria, akumulator czy powerbank. Ostatnio na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach wybuchł i zapalił się wyrzucony do śmieci powerbank. Reakcja pracownika pozwoliła na szybkie opanowanie sytuacji.

Samozapłony, wybuchające baterie i segregacja odpadówW Zakładzie Utylizacyjnym w ciągu roku jest co najmniej kilka sytuacji, gdy dochodzi do samozapłonu lub wybuchu baterii. Ile powerbanków, baterii lub różnych części elektronarzędzi trafia do odpadów komunalnych - trudno powiedzieć. Najprostszym sposobem zapobiegania takim sytuacjom jest prawidłowa segregacja odpadów.

Prąd i ciepło ze śmieci trafią do mieszkańców Trójmiasta i okolic Prąd i ciepło ze śmieci trafią do mieszkańców Trójmiasta i okolic

- Dlatego prosimy mieszkańców, aby zużytych czy zepsutych powerbanków, baterii i małych elektronarzędzi nie wyrzucać do domowych pojemników na odpady. Tego typu przedmioty powinny zostać przywiezione do PSZOK-u, który działa na terenie naszego zakładu. Baterie oraz małe elektroodpady powinny być wyrzucane do specjalnych czerwonych pojemników, znajdujących się na terenie miasta - informuje Olimpia Schneider, rzeczniczka ZU.
Lista z dokładnymi adresami pojemników na elektroodpady (plik PDF).

Do sytuacji wybuchu baterii lub samozapłonu, np. powerbanków, dochodzi na terenie ZU kilka razy w roku. Do sytuacji wybuchu baterii lub samozapłonu, np. powerbanków, dochodzi na terenie ZU kilka razy w roku.

Lato szczególnie niebezpiecznePrzyczyną samozapłonu mogą być wyrzucone do niebieskiego pojemnika zużyte baterie lub powerbanki, które nie powinny się tam znaleźć, a które dla makulatury, na którą przeznaczone są niebieski pojemniki, są znakomitą pożywką. Wystarczy odpowiednia temperatura i może dojść do groźnego pożaru, o co w okresie letnim, gdy są wysokie temperatury powietrza i panuje susza, jest bardzo łatwo.

Zapalić mogą się zarówno odpady w naszych altanach śmietnikowych, jak i te, które są magazynowane w Zakładzie Utylizacyjnym. To między innymi dlatego tak ważna jest odpowiednia segregacja odpadów u źródła.Odpady niebezpieczne. Co z nimi robić?Nie wszystkie odpady można wyrzucić do przydomowych pojemników na śmieci. Dotyczy to nie tylko elektroodpadów, ale także m.in. gruzu, odpadów poremontowych, odpadów niebezpiecznych.

Odpady niebezpieczne to odpady, które po przedostaniu się do środowiska mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Są to np. oleje, smary, leki, odpady weterynaryjne, farby, tusze czy wspomniane elektroodpady i baterie.

Takie odpady należy przewieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zwanego w naszym mieście Sorterownią Szadółki. W Gdańsku znajduje się on na terenie Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej 55Mapka.

Takich pojemników na elektroodpady w Gdańsku jest ok. 70. Takich pojemników na elektroodpady w Gdańsku jest ok. 70.
on

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (161)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane