Fakty i opinie

Śniadania wielkanocne dla potrzebujących

Najnowszy artukuł na ten temat

Co wkładamy do koszyków ze święconką

Śniadania wielkanocne są organizowane w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.
Śniadania wielkanocne są organizowane w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. fot. Martyna Jagucka/galeria Trojmiasto.pl

Osoby samotne i potrzebujące, jak co roku, z okazji Wielkanocy mogą liczyć na paczki i wspólne posiłki w całym Trójmieście. W Sopocie spotkania odbędą się w Wielką Sobotę, w Gdyni w wielkanocną niedzielę, a w Gdańsku w sobotę i niedzielę.Z kim spędzasz wielkanocne śniadanie?

z rodziną 77%
z przyjaciółmi 2%
samotnie 17%
z nieznajomymi 4%
zakończona Łącznie głosów: 640
Gdynia

W Gdyni wspólne śniadanie odbędzie się w Wielką Niedzielę o godz. 8 - w dolnym kościele oo. franciszkanów przy ul. Ujejskiego 40 zobacz na mapie Gdyni.

W przygotowaniu bierze udział ponad 100 wolontariuszy. Są to działacze społeczni, uczniowie szkół, studenci, harcerze, ale też radni Gdyni.

Na stole znajdzie się żurek, biała kiełbasa, sałatka jarzynowa oraz jaja i pieczywo. Nie zabraknie też ciast. Do wspólnego świętowania zasiada średnio około tysiąca osób. Takiej samej liczby gości organizatorzy spodziewają się w tym roku.

- Z tego, co obserwujemy, zmienia się profil osób odwiedzających nas. To już nie tylko ubodzy i bezdomni, ale coraz częściej samotni, którzy w Niedzielę Wielkanocną chcą zjeść wspólny posiłek - opowiada o. Piotr Matuszak, gwardian klasztoru franciszkanów i proboszcz parafii św. Antoniego w Gdyni.

Wielkanoc: czas zadumy czy imprezowania


Na zakończenie każdy z przybyłych na śniadanie otrzyma paczkę z żywnością, którą będzie mógł zabrać do domu.

Gdańsk

W Gdańsku tradycyjnie śniadanie wielkanocne rozpocznie się w Wielką Sobotę, o godz. 12 na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdanska. Jak zapewniają organizatorzy z Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy, jedzenia nie zabraknie dla nikogo.

Na stołach znajdzie się m.in. 1,5 tys. jaj, 300 kg bigosu, setki bochenków chleba czy ok. 200 litrów zupy.

- Żur, bigos, pierogi, biała kiełbasa, ciasta i oczywiście paczki - wszystko, czym możemy się podzielić, będzie czekać na potrzebujących także w tym roku. Nikt nie jest tak biedny, żeby nie mógł pomóc drugiemu człowiekowi. I nikt nie jest tak bogaty, żeby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka - mówi Piotr Dzik, restaurator, który jest współorganizatorem wydarzenia.
O najuboższych nie zapominają też studenci z działającego przy kościele św. Mikołaja Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Górka". Śniadanie wielkanocne wraz z dominikanami dla osób potrzebujących z Gdańska i okolic organizują po raz 27. w niedzielę o godz. 7:40 na parkingu nieopodal budynku dworca PKP zobacz na mapie Gdyni.

- Jest to jedna z akcji organizowanych w ramach Kuchni św. Mikołaja - kontynuacja "Środowej Zupy", wydawanej co tydzień w zimowe miesiące obok Technikum Łączności w Gdańsku. Wolontariusze spodziewają się około 600 osób - opowiada Urszula Michalik, koordynatorka wydarzenia.
Na przybyłych będzie czekać żurek, a także paczki z najbardziej potrzebnymi rzeczami codziennego użytku oraz jedzeniem.

Sopot

Z kolei w Sopocie przygotowano 300 miejsc przy wspólnym stole z tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami, który stanie w Zespole Szkół Handlowych w Sopocie, przy ul. Tadeusza Kościuszki 18/20 zobacz na mapie Sopotu.

W tym roku świąteczne śniadanie organizowane wspólnie przez Caritas i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej odbędzie się w Wielką Sobotę, 20 kwietnia, o godz. 10.

Na stole będą dominowały tradycyjne potrawy, czyli żurek z jajkiem, bigos z białą kiełbasą, mięsna galaretka, sałatka, wędliny i ciasta.

Każdy uczestnik śniadania otrzyma paczkę świąteczną.

Przy okazji Wielkanocy wraca akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi. Organizatorzy zachęcają do tego, aby nie wyrzucać jedzenia, które zostało nam po świętach, tylko podzielić się nim z osobami potrzebującymi. Potrawy można oddawać w dniach 22-24 kwietnia 2019. Szczegóły na stronie podzielmysie.pl

Opinie (79) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.