• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Startuje Feta! Jak najlepiej fetować w tym roku?

Łukasz Rudziński
14 lipca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Wędrujące Lalki Pana Pezo to jeden z najbardziej lubianych przez gdańską publiczność teatrów. Po kilkuletniej przerwie lalki Pana Pezo zobaczymy w przedstawieniu "Mignone" w piątek 15 lipca o godz. 22, a w sobotę 16 lipca o godz. 21. Wędrujące Lalki Pana Pezo to jeden z najbardziej lubianych przez gdańską publiczność teatrów. Po kilkuletniej przerwie lalki Pana Pezo zobaczymy w przedstawieniu "Mignone" w piątek 15 lipca o godz. 22, a w sobotę 16 lipca o godz. 21.

Fetujemy po raz piętnasty! Pomagamy przedrzeć się przez gąszcz wydarzeń, by wybrać te zapowiadające się najciekawiej.Dla "Fetowiczów" przygotowaliśmy mapkę ze wszystkimi lokalizacjami tegorocznego festiwalu. Dla "Fetowiczów" przygotowaliśmy mapkę ze wszystkimi lokalizacjami tegorocznego festiwalu.
Wodny spektakl "Water fools" francuskiego Ilotopie pokaże nam codzienne sytuacje w niecodziennej formie. Wodny spektakl "Water fools" francuskiego Ilotopie pokaże nam codzienne sytuacje w niecodziennej formie.
Od piątku na festiwalu obejrzeć będzie można instalację "La danza de la memeoria" holenderskiego Stichting DaaD, na której dziesięć lalkowych par wykona niezwykły taniec. Od piątku na festiwalu obejrzeć będzie można instalację "La danza de la memeoria" holenderskiego Stichting DaaD, na której dziesięć lalkowych par wykona niezwykły taniec.
Bajkowo kolorowa karuzela zachwyci najmłodszych. Co pięć minut kilkanaścioro dzieci będzie mogło osobiście uczestniczyć w misji... tworzenia lepszego świata. Bajkowo kolorowa karuzela zachwyci najmłodszych. Co pięć minut kilkanaścioro dzieci będzie mogło osobiście uczestniczyć w misji... tworzenia lepszego świata.

Czy wybierasz się na Fetę?

- Wszyscy chcą grać nocą, szczególnie Polacy. A zmrok w środku lata zapada tak późno, że zmuszeni jesteśmy do ostrej selekcji wieczornych i nocnych propozycji - mówi Elwira Twardowska, szefowa Fety. - Na szczęście deszcz nie przeszkadza naszym artystom. Zgodnie twierdzą, że wystąpią niezależnie od pogody.

Przedstawiamy wam najciekawsze wydarzenia każdego z festiwalowych dni.

Dzień pierwszy
Festiwal cieszy się swoimi prawami - zawsze największe zainteresowanie przypada na sobotę i niedzielę. Dlatego chętni na obejrzenie występu francuskiego Cie Kabaret de Poche nie powinni zwlekać i pokazy w namiocie postawionym na Placu Wałowym zobaczyć już w czwartek (kabaret gra 14 i 15.07 w godz. 16-20, 16.07 w godz. 15-20, a 17.07 od 14 do 19). Namiot pomieści 25 osób (wstęp co pół godziny), dlatego wprowadzono bilety w cenie 5 zł.

Po przeprowadzce na bastiony akrobatyka dość rzadko gościła na Fecie. Dlatego szczególnie wart uwagi jest występ Brytyjek z formacji Mimbre. Ich spektakl "Until now" (pokazy o godz. 18 i 20, plac przy Bastionie Żubr) to mieszanka akrobacji i teatru tańca z domieszką humoru, niespodzianek i dopracowanych wizualnie obrazów.

Dobranockę zdecydowanie dla dorosłych przedstawi niemiecki Titanick. Spektakl "Odysee" (pokaz o godz. 22:30, plac przy Bastionie Św. Gertrudy) rozgrywa się w konwencji teatru w teatrze - grupa teatralna decyduje się wystawić "Odyseję" Homera, ale granica między antyczną sztuką a współczesnością bardzo się zaciera. Spektakl obfituje w sceny drastyczne (ściąganie skalpów, odcinanie kończyn), więc odradzamy wizytę na nim z dziećmi.

Dzień drugi
Parad na tegorocznej Fecie będzie mało. A spacery z artystami zawsze cieszą się wielką popularnością najmłodszej widowni. W tym roku dla nich, choć nie tylko, sprowadzono "Zmysły" teatru A3 (parada 15.07, godz. 19 i 16.07, godz. 18, na Placu Wałowym). Aktorzy pokażą nam świat przez dotyk, zapach, słuch, węch, bo rzeczywistość wokół nas może być zmysłowa i pełna barw, tak samo jak FETA. Z kolei historia dziewczynki zamkniętej w swoim prywatnym świecie może być poetycką wędrówką o poszukiwaniu szczęścia. Pomogą w tym niezwykle efektowne maski Wędrujących Lalek Pana Pezo, które właśnie przywędrowały do Gdańska z przedstawieniem "Mignone" (pokaz 15 lipca, godz. 22 i 16 lipca o godz. 21).

Teatr tańca nie jest hermetyczny i niezrozumiały, a na Fecie będzie mnóstwo okazji, aby się o tym przekonać. Hiszpanie z Senza Tempo połączyli taniec z sztuką cyrkową i projekcjami wideo. Ich "A + cosas que nunca te conté" tańczą na i wokół przyczepy. Zatańczą nam historię artystów na ziemi niczyjej. Jak to będzie wyglądać, przekonamy się 15 lipca o godz. 23 oraz 16 lipca o godz. 22 na Reducie Wilk.

Dzień trzeci
Rosyjski Plasticine rain spod Samary już teraz okrzyknąć można najbardziej pechowym zespołem festiwalu. Najpierw Rosjanie długo nie mogli uzyskać wizy do Polski, potem niemal do ostatnich chwil zbierali pieniądze na transport z Samary do Gdańska. Kiedy i to się udało, już w drodze do Polski mieli wypadek i rozbili samochód, którym jechali. Członkom zespołu nic się nie stało, czego nie można powiedzieć o scenografii planowanego spektaklu "Nieprawdopodobne wizje w głowie Dona K.". Ale dzielni Słowianie znad Wołgi nie dają za wygraną i zapowiedzieli organizatorom Fety, że pokażą w Gdańsku inny spektakl. Choćby za to należy im się gorące przywitanie (wystąpią w 15.07, godz. 19 i 16.07 o godz. 17 na placu przed Bastionem św. Gertrudy).

Po raz pierwszy na Fecie wystąpi zespół ze Szwajcarii. Teatr Loutop preferuje poetyckie, plastyczne obrazy w połączeniu z tańcem. Z takiego połączenia narodził się między innymi spektakl "Attache" o niemożności prawdziwego spotkania. O tym jak "nie spotkać się" na spektaklu i w tańcu przekonają nas Szwajcarzy 15 lipca (godz. 23) i 16 lipca (godz. 22) na boisku CKU.

Trzeci dzień festiwalu zakończy najwyższy spektakl festiwalu. Najwyższy, bo osiem anielskich postaci zawiśnie na dźwigu na wysokości 30-40 metrów nad ziemią. "Corazon de Angeles" belgijskiego Theater Tol (spektakl 16.07, godz. 23:30, plac przy Bastionie Żubr) zaprosi nas na ucztę weselną w charakterze gości. Anioły mają chronić młodą parę, a publiczność, jak to na weselu, ma się dobrze bawić, co pomysłowi Belgowie na pewno nam umożliwią.

Dzień czwarty
Hiszpańscy tancerze Senza Tempo na specjalne życzenie Elwiry Twardowskiej, szefowej Fety, pokażą na bastionach jeszcze jeden spektakl. "Capricho" (godz. 16 i 19:30 na boisku CKU) związany jest z wodą, która stanowi rzeczywisty element sceny, ale też nawiązywać ma do poetyki snu, w której przedstawiona surrealistyczna historia łączy obrazy kobiet niosących wodę (nosiwody) z życiem na dachu.

Bardzo ciekawie zapowiada się przedstawienie Teatru Formy z Wrocławia, wywodzącego się z Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. "Sąsiad" to trzyczęściowa pantomima przedstawiająca życie w pewnej kamienicy. Jak to w społeczności sąsiedzkiej, zdarza się kłopotliwy sąsiad, zakłócający spokój innym. Jak pozostali mieszkańcy kamienicy rozwiążą ten problem dowiemy się 17 lipca na dziedzińcu Małej Zbrojowni o godz. 21.

Finał jubileuszowej Fety powinien być godnym ukoronowaniem piętnastolecia festiwalu. "Water fools" formacji Ilotopie pokaże nam naszą codzienność z zupełnie nietypowej perspektywy. Na wodzie bowiem "powstanie" ulica, park, łąka... a życie potoczy się swoim rytmem. Spektakl ulokowany na wodzie pomiędzy Redutą Wilk a Redutą Wyskok spuentuje potężna kanonada fajerwerków. Początek przedstawienia o godz. 23:30.

Liczby XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA:
46 - liczba wszystkich wydarzeń artystycznych tegorocznej Fety
30-40 - na tej wysokości ponad publicznością zawisną anioły ze spektaklu "Corazon de Angeles"
26 - różnych przedstawień teatralnych znajdziemy w programie festiwalu
24 - formacje teatralne zaprezentują się podczas Fety
19 - tylu członków liczy najliczniejszy z teatrów goszczących na Fecie, francuski Ilotopie
12 - zespołów teatralnych reprezentuje Polskę
10 - z tylu różnych krajów pochodzą zaproszeni na festiwal artyści
4 - ilość dni festiwalowego święta w tym roku
3 - zespoły teatralne przyjechały na Fetę z Francji
2 - tyle razy spektakl "Odysee" w sumie zagra w Polsce niemiecki Titanick, na warszawskiej Sztuce Ulicy nie mógł go ukończyć z uwagi na ulewny deszcz, więc tylko w Gdańsku widzowie mogą doczekać się zakończenia
1 - dźwig zażyczyli sobie Belgowie z Theater Tol

Wydarzenia

Miejsca

 • Plama Gdańsk, Pilotów 11

Opinie (45) 2 zablokowane

 • z fetą wystartowaliśmy już dawno temu :-) (2)

  • 14 9

  • Ja już dawno temu przestałem niuchać:)

   Ale fajne wspomnienia pozostały
   Pozdrawiam:)

   • 8 7

  • wszystko jest dal ludzi

   pod warunkiem że ma się trochę rozumu w głowie :-)

   • 8 6

 • Do schabowego lub kurczaka surówka z FETĄ jest NAJLEPSZA;-)

  • 22 17

 • czy już rozwiązano biuro ESK2016

  a obiboków pozwalniano? Wszak trzeba budować tunel pod Martwą Wisłą i każda złotówka się liczy!

  • 30 12

 • (3)

  po ile ta feta ? 30 ?

  • 10 7

  • większość za darmo

   • 9 1

  • Zależy u kogo.. (1)

   :)

   • 2 1

   • ???

    U mnie w sklepie jest nawet droga

    • 1 1

 • Feta, fajny festiwal.

  • 18 2

 • (6)

  i na co to komu? emerycie, renciści nie mają co do garnka włożyć, a będą świętować! zamiast głupoty wyczyniać na ulicach dla wybranej elity, lepiej pobudowaliby szkoły dla dzieci, przychodnie dla osób starszych, a nie jakieś dewiacie na ulicach będą uprawiać. bawmy się bawmy, w końcu mamy PREZYDENCJE i rudy ma okazje się pochwalić, tylko czym? bezrobotnymi grzebiącymi po śmietnikach, wyrzucanymi z pracy stoczniowcami, młodymi bez pracy? nieeee, on będzie teatry pokazywał!

  • 12 85

  • Drag

   Lepiej siedzieć w domu przed tv i tworzyć teorie spiskowe pewnie co? Jak dzieje się coś dobrego i fajnego to u większości odzywa się jakiś jad i zazdrość, co z wami jest?!?!?!?!

   • 23 2

  • Z depresji można wyjść!!

   • 12 2

  • Są ludzie,

   którzy pomimo, że żyją biednie, potrzebują kontaktu z kulturą. Są dzieci, które mają już szkoły, ale chętnie zobaczą jakieś wydarzenie kulturalne. Chyba właśnie to ludzie którzy przychodzą na FETĘ tłumnie, świadczą o tym, że takie wydarzenie jest potrzebne. Myślę też, że i PiS dostrzegł potrzebę takiego wydarzenia, bo jak na razie od 1997 roku FETA nieprzerwanie odbywa sie co roku - również za rządów PiSu.

   • 21 2

  • szkoły powiadasz?

   1. przecież jest niż i szkoły się likwiduje
   2. A Fetę to Komorowski z Tuskiem organizują?
   3. A czy czasem firmy nie potrafiące produkować z zyskiem nie upadają?
   4. na moim podwórku owszem byli tacy co grzebali w śmietniku ale to było jak niejaki PIS rządził

   • 12 6

  • Żenada człowieku,

   żenada ... takimi wpisami tylko się wygłupiasz. Feta z Twoimi żalami nie ma nic wspólnego.

   • 5 0

  • wow, taka prymitywna prowokacja, a tylu się dało złapać...

   • 0 1

 • oby nam tylko pogoda dopisała...........

  Słoneczko proszę pokaż się.................... :)

  • 18 2

 • a gdzie daty i program? (3)

  Ten artykuł to takie pierdu pierdu. Czy szanowny dziennikarz nie mógł opublikować choć linku do programu? Czy mógłby napisać datę rozpoczęcia fety bo z artykułu nie wynika czy to już dzisiaj czy dopiero jutro

  • 11 7

  • tekst

   Może spójrz bardziej dokładnie i znajdziesz wszystko? Najlepiej narzekać..

   XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

   teatr uliczny, festiwal

   data: 14 lipca 2011 - 17 lipca 2011
   miejsce: Gdańsk , Bastiony, Stare Przedmieście, Dolne Miasto

   • 5 3

  • Jest przecież

   A postukać troszkę paluszkami w googlach chyba też nie boli?.. ;)

   • 2 2

  • Zawsze program jest w Wydarzeniach

   Najłatwiej wejść przez link pod artykułem

   • 6 1

 • Jak najlepiej fetować? Dobrym towarem w dobrej grupie osób! ;)

  • 7 6

 • mam nadzieję, ze organizatorzy nie bedą wprowadzać takiego zamieszania

  w czasie FETY jak w zeszłym roku

  • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane