Plama GAK

Plama

Wybierz numer

58 557-42-47
p...@gak.gda.pl pokaż
Działalność on-line 

TV Filmy

FETA 2011, cz. 1 1801

FETA 2011, cz. 1

Imprezy

O nas

"Plama" jest organizatorem m.in. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W swojej siedzibie przy ulicy Pilotów 11 przez cały rok organizuje liczne wystawy, koncerty, spektakle oraz zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Podstawowym elementem pracy klubu jest działalność edukacyjna w dziedzinie kultury oraz promocja młodych artystów.

Od stycznia do maja i od października do grudnia w klubie odbywają się zajęcia stałe adresowane do różnych grup wiekowych: ceramika, rysunek, malarstwo, tkanina, linoryt, warsztaty bębniarskie.

Od października do końca kwietnia w ramach Teatru w Blokowisku w siedzibie klubu wystawiane są spektakle teatralne dla dzieci oraz dorosłych.

W ramach klubu działają:

Teatr w Blokowisku to miejsce prezentacji teatralnych, wchodzące w strukturę placówki. Scena zainaugurowała swoją działalność 30 czerwca 2008 r. spektaklem "Szaleństwo we dwoje" na podstawie tekstu Eugene Ionesco. Rezydentem sceny jest autorski Teatr Zielony Wiatrak. Scena od początku swojego istnienia działa repertuarowo. W każdą niedzielę prezentowane są spektakle dla dzieci, a w poniedziałki dla dorosłych. Trzon repertuaru dla dorosłych stanowią produkcje Teatru Zielony Wiatrak. Jednak pojawiają się tu również spektakle gościnne, zrealizowane przez teatry spoza Trójmiasta.

Aktualnie w repertuarze Teatru w Blokowisku:

Scena dla dorosłych: "Do niezobaczenia się z panem", "Absurdalnie Wesoła Gromadka", "Drapacze chmur", "Co pan na to, panie Freud?", "Kocha, lubi, szanuje", "Nic nas tu nie trzyma"
Scena dla dzieci: "Rycerz bez konia", "Franek Szpilka Calineczka", "Byczek Fernando", "Szewczyk Dratewka", "Złota Rybka", "Słowik", "Jak Paweł i Gaweł", "Wiosenne świętowanie".
Koordynator sceny - Marek Brand: marek.brand@plama.art.pl

Feta - Teatr na Specjalne Okoliczności - teatr powstał na okoliczność 300-lecia miasta Sankt Petersburg. Władze miasta Gdańska chciały z okazji urodzin podarować Wenecji Północy "artystyczny prezent". W ten sposób narodził się pomysł debiutanckiego spektaklu "Goldwasser od Gdańszczan". W repertuarze teatru były zarówno spektakle plenerowe (Goldwasser od Gdańszczan, 2002; Robale, 2007; Nić Ariadny, 2009), jak również realizacje salowe (Na dnie, 2004; Kynolog w rozterce, 2005; Czarowna noc, 2005; Szaleństwo we dwoje, 2008). Teatr z powodzeniem prezentował swoje spektakle na festiwalach w Krakowie, Lwowie, Ljubljanie, Liverpoolu, Gdańsku, Grudziądzu, Warszawie, Płocku, Olsztynie. Teatr Feta towarzyszy licznym organizowanym przez miasto imprezom: Gdańska Choinka, Gdańska Wigilia, Święto Miasta, Aeropag Gdański, Parada Tolkienowska, Urodziny Heweliusza, "Kocham Gdańsk" w Warszawie.

Do głównych imprez organizowanych przez "Plama" Gdański Archipelag Kultury należą:

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA - festiwal organizowany jest od 1997 r. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce podczas roku 1000-lecia Gdańska. Festiwal stanowi przegląd europejskich i światowych teatrów ulicznych. Rokrocznie na festiwal zaprasza się ok. 25 teatrów ulicznych z całej Europy. Festiwal FETA jest znaną i cenioną wśród mieszkańców miasta oraz turystów imprezą kulturalną. Impreza wędruje po różnych dzielnicach miasta.

Obrazy Ogniem Malowane - organizowana od 1993 r. jednodniowa impreza plenerowa organizowana przed siedzibą klubu "Plama" zlokalizowanego w samym centrum dzielnicy wielkich bloków. Akcja plenerowo-teatralna opierająca się na instalacjach i etiudach teatralnych oraz muzycznych wykorzystujących żywy ogień. Celem imprezy jest humanizacja przestrzeni blokowiska, ukazanie, że dzielnica wielkich bloków stanowi dobre tło dla prezentacji młodej sztuki. Prezentacje wychodzą naprzeciw przeciętnemu mieszkańcowi bloków, oswajają go ze sztuką. Magia ognia działa jako czynnik skupiający i przyciągający ludzi. Impreza darmowa, otwarta na pomysły z zewnątrz.

Muzyka w blokowisku - to cykl koncertów. Stanowią one kontynuację działań "Plamy" zmierzających do humanizacji przestrzeni blokowiska, do ukazania że w przestrzeni blokowiska również może istnieć sztuka. Gdańskie osiedle Zaspa to przestrzeń specyficzna, zdominowana przez wielokondygnacyjną zabudowę. Zamieszkuje ją ok. 40 tys. ludzi. Celem imprezy jest ożywienie przestrzeni blokowiska poprzez organizacje koncertów oraz umożliwienie mieszkańcom osiedla obcowanie z muzyką.

Kierownik: Katarzyna  Andrulonis