Plama GAK

kasy: 58 557-42-47

Plama

Wybierz numer

58 557-42-47 58 557-42-47
p...@gak.gda.pl pokaż
Otwarte do 19:00 więcej
Działalność on-line 
 

TV Filmy

2598

Obrazy Ogniem Malowane 2019

Imprezy

O nas

"Plama" jest organizatorem m.in. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W swojej siedzibie przy ulicy Pilotów 11 przez cały rok organizuje liczne wystawy, koncerty, spektakle, warsztaty, seasne filmowe czy slamy poetyckie.
Podstawowym elementem pracy klubu jest działalność edukacyjna w dziedzinie kultury oraz promocja młodych artystów.
Od stycznia do maja i od października do grudnia w klubie odbywają się zajęcia stałe adresowane do różnych grup wiekowych: ceramika, rysunek, malarstwo, tkanina, linoryt, pianino, warsztaty bębniarskie.
Od października do końca kwietnia w ramach Teatru w Blokowisku w siedzibie klubu wystawiane są spektakle teatralne dla dzieci oraz dorosłych.

W plamie realizowane są:
 Teatr w Blokowisku
Scena Teatru w Blokowisku działa w Gdańskim Archipelagu Kultury PLAMA. Otwieramy się na wydarzenia niezależne, szczególnie na artystów działających na pograniczu różnych form: teatru ożywionej formy, koncertów performatywnych, przedstawień małoobsadowych, monodramów, slamów poetyckich i inicjatyw zaangażowanych społecznie.
Od roku akademickiego 2022/2023 planujemy ścisłą współpracę ze studentami Wiedzy o Teatrze oraz Zarządzania i Komunikacji w Sztukach Scenicznych oraz pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego.
Chcemy by Teatr w Blokowisku był przestrzenią przyjazną i inspirującą dla mieszkańców Zaspy oraz dla środowiska studenckiego i akademickiego sąsiadującego z Zaspą kampusu Uniwersytetu Gdańskiego oraz odpowiadał na wyzwania otaczającej rzeczywistości dając przestrzeń do działania młodym twórcom kultury a także wypełniał lukę na trójmiejskiej mapie kulturalnej wysokiej jakości teatrem młodego widza.
Tomasz Kaczorowski, kurator Teatru w Blokowisku: tomasz.kaczorowski@gak.gda.pl

Muzyka w blokowisku - to cykl koncertów. Stanowią one kontynuację działań "Plamy" zmierzających do humanizacji przestrzeni blokowiska, do ukazania że w przestrzeni blokowiska również może istnieć sztuka. Gdańskie osiedle Zaspa to przestrzeń specyficzna, zdominowana przez wielokondygnacyjną zabudowę. Zamieszkuje ją ok. 40 tys. ludzi. Celem imprezy jest ożywienie przestrzeni blokowiska poprzez organizacje koncertów oraz umożliwienie mieszkańcom osiedla obcowanie z muzyką.

Kino w blokowisku - to cykl plenerowych pokazów filmowych odbywających się na trawniku przed klubem „Plama” od 2012 roku. Choć wrzesień nie kojarzy się z projekcjami plenerowymi, postanowiliśmy odczarować jesienną aurę i zaproponować naszej publiczności seanse pod chmurką, które zaczynają się tuż po zachodzie słońca. Co roku imprezie towarzyszy temat przewodni, wokół którego zbudowany jest program. Stawiamy głównie na repertuar niekomercyjny, produkcje, które prezentują wysoki poziom artystyczny. Filmy stanowią świetne uzupełnienie oferty kin studyjnych, których w Gdańsku pozostało niewiele.

Slamy w blokowisku - cykliczne starcia poetów, artystów improwizujących, performerów, slamerów oceniane przez entuzjastyczną, choć zazwyczaj surową i krytyczną publiczność. 

Galeria GAK Plama - kameralna galeria, której program skupiony jest glównie na organizacji wystaw trójmskich twórców i twórczyń. Swoje prace prezentowali w Plamie m.in. Patrycja Podkościelny, Karol Lewalski, Łukasz Butowski, Magdalena Król, Przemysław Łopaciński, Anna Lubek czy Mary Zaleska. 

Do głównych imprez organizowanych przez "Plama" Gdański Archipelag Kultury należą:

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA - festiwal organizowany jest od 1997 r. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce podczas roku 1000-lecia Gdańska. Festiwal stanowi przegląd europejskich i światowych teatrów ulicznych. Rokrocznie na festiwal zaprasza się ok. 25 teatrów ulicznych z całej Europy. Festiwal FETA jest znaną i cenioną wśród mieszkańców miasta oraz turystów imprezą kulturalną. Impreza wędruje po różnych dzielnicach miasta.

Obrazy Ogniem Malowane - organizowana od 1993 r. jednodniowa impreza plenerowa organizowana przed siedzibą klubu "Plama" zlokalizowanego w samym centrum dzielnicy wielkich bloków. Akcja plenerowo-teatralna opierająca się na instalacjach i etiudach teatralnych oraz muzycznych wykorzystujących żywy ogień i światło. Celem imprezy jest humanizacja przestrzeni blokowiska, ukazanie, że dzielnica wielkich bloków stanowi dobre tło dla prezentacji młodej sztuki. Prezentacje wychodzą naprzeciw przeciętnemu mieszkańcowi bloków, oswajają go ze sztuką. Magia ognia działa jako czynnik skupiający i przyciągający ludzi. Impreza darmowa, otwarta na pomysły z zewnątrz.

Kierownik: Katarzyna  Andrulonis

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztują bilety na wydarzenia?
Ceny biletów różnią się w zależności od rodzaju wydarzenia. Przewidziane są również wydarzenia bezpłatne np. wystawy oraz seanse w ramach cyklu Kino w blokowisku.
Czy do budynku można wejść z psem?
Tak, Plama GAK jest przyjazna zwierzętom.
Jakie formy płatności obowiązują w Plamie?
W kasie można płacić gotówką lub kartą płatniczą. Sprzedaż biletów na wydarzenia odbywa się również za pośrednictwem platformy bilety24.pl.
Czy bilet kupiony przez internet trzeba drukować?
Bilety internetowe nie muszą być drukowane wystarczy okazać je w wersji elektronicznej np. na telefonie czy tablecie.
Czy przed Plamą jest jakiś parking?
Plama GAK nie posiada specjalnie wyznaczonych miejsc parkingowych. W miarę dostępności miejsc możliwe jest parkowanie przy ul. Pilotów.
Najbliższy ogólnodostępny parking znajduje się u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Hynka.