Teatr w Blokowisku Plama GAK

Teatr w Blokowisku

Wybierz numer

58 557-42-47
t...@gak.gda.pl pokaż
  • Zdjęcie 1/3 - Teatr w Blokowisku Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/3 - Teatr w Blokowisku Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/3 - Teatr w Blokowisku Gdańsk 2
 

O nas

Teatr w Blokowisku - GAK Plama to niekomercyjna, repertuarowa scena teatralna dla dorosłych i dla dzieci. Działa w Gdańsku w kultowym klubie GAK Plama na Zaspie.
TEATR W BLOKOWISKU:

O Teatrze w Blokowisku:
Scena Teatru w Blokowisku działa w Gdańskim Archipelagu Kultury PLAMA. Otwieramy się na wydarzenia niezależne, szczególnie na artystów działających na pograniczu różnych form: teatru ożywionej formy, koncertów performatywnych, przedstawień małoobsadowych, monodramów, slamów poetyckich i inicjatyw zaangażowanych społecznie.
Od roku akademickiego 2022/2023 współpracujemy ze studentami Wiedzy o Teatrze, Zarządzania i Komunikacji w Sztukach Scenicznych oraz Zarządzania Instytucjami Artystycznymi oraz pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego. 8 maja odbyła się premiera spektaklu dyplomowego Karoliny Wesołowskiej i Marty Kurzacz “Wschód Księżyca”, 15 maja zaprezentowane zostało przedstawienie dyplomowe Aleksandry Knitter “Kapłanka”, natomiast 19 czerwca wydarzenie “Pawerweights/Memento Koni” przygotowali studenci III roku ZIA. Sezon 2022/2023 to również czas współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – w jej ramach studenci aktorstwa w białostockiej filii AT, przyszłe gwiazdy teatru, kina i telewizji, na scenie Teatru w Blokowisku prezentują swoje spektakle egzaminacyjne. W październiku 2022 był to brawurowy “Stand Up” Aleksandry Gosławskiej, w listopadzie – “Płuca” pod opieką reżyserską Łukasza Lewandowskiego a w lutym 2023 – “Spotkanie” Ewy Doan. Ponadto spektakle gościnne ze szkoły teatralnej w Białymstoku obudowywane są wydarzeniami kontekstowymi, takimi jak rozmowy po przedstawieniach z publicznością: po spektaklu “Stand Up” odbyła się poprowadzona przez dr Martę Ceberę (UG) rozmowa z dziekanem białostockiej filii AT, dr hab. Arturem Dwulitem, dr Błażejem Piotrowskim (wykładowcą AT, opiekunem egzaminu) oraz autorką spektaklu. Po “Płucach” aktorzy i widzowie połączyli się online z dr hab. Łukaszem Lewandowskim podczas rozmowy moderowanej przez Tomasza Kaczorowskiego, kuratora Teatru w Blokowisku. Po “Spotkaniu” dyskusję z elementami performatywnej prezentacji możliwości teatru ożywionej formy poprowadzi Wiktoria Bronk (studentka UG).

Staramy się również współpracować z niezależnymi artystami, którym udostępniamy przestrzeń sceny do prezentacji swoich przedstawień i projektów. W 2022 rezydentami Teatru w Blokowisku była Małgorzata Polakowska ze Stowarzyszeniem FEERIA, która realizowała spektakle w formule teatru forum i LARPu dotykające najbardziej palących tematów otaczającej rzeczywistości (“PRL – Polska Republika Lękowa”, “WF – Wyobcowanie Fizyczne” i “Migrantów”). Dzięki pozyskanemu stypendium artystycznemu miasta Gdańska Paulina Eryka Masa zrealizowała czytanie performatywne “Delta Wenus”. Widzowie ponadto zobaczyli gościnne spektakle Mariusza Babickiego (“(Nie)Cierpienia Młodego Wertera”) oraz Fundacji Banina (“Obca”).

Chcemy by Teatr w Blokowisku był przestrzenią przyjazną i inspirującą dla mieszkańców Zaspy oraz dla środowiska studenckiego i akademickiego sąsiadującego z Zaspą kampusu Uniwersytetu Gdańskiego oraz odpowiadał na wyzwania otaczającej rzeczywistości dając przestrzeń do działania młodym twórcom kultury a także wypełniał lukę na trójmiejskiej mapie kulturalnej wysokiej jakości teatrem młodego widza.

Sezon artystyczny 2022/2023 został zainaugurowany 29.08.2022 prapremierowym czytaniem performatywnym “…moja śmierć to kwestia czasu…” w wykonaniu Marty Kalmus-Jankowskiej. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia tutaj. Pierwszą produkcją własną Teatru w Blokowisku jest spektakl dla dzieci powyżej 3. roku życia i bliskich im dorosłych “Hop w kosmos!”, drugą premierą jest spektakl “SMUTEK & MELANCHOLIA” dla młodzieży i dorosłych, trzecią zaś – “SUPERNOVA LIVE” – muzyczny spektakl kryminalny, który wziął udział Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W sezonie artystycznym 2023/2024 zaplanowaliśmy trzy premiery: “W mojej ojczyźnie jedynym hymnem są krople łez” w reżyserii Pauliny Eryki Masy (spektakl zrealizowany w ramach stypendium kulturalnego miasta Gdańska – prapremiera w październiku 2023), “Delta Wenus” w reżyserii Pauliny Masy (spektakl zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Pomorskiego – prapremiera w listopadzie 2023) oraz “Wielkie myśli małej głowy” (spektakl dla dzieci 3+ zrealizowany w koprodukcji z Białostockim Stowarzyszeniem Artystów Lalkarzy i Akademią Teatralną w Białymstoku w ramach projektu Archipelag Wyobraźni Młodego Widza – prapremiera w grudniu 2023). Te spektakle zostały zgłoszone do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.