• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Strażnicy miejscy znikną nocą z ulic, ale będą dłużej w dzień

Patryk Szczerba
1 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (197)
- Dzięki likwidacji nocnych patroli, więcej funkcjonariuszy będzie pracować w dzień - zapewnia Andrzej Bień - Dzięki likwidacji nocnych patroli, więcej funkcjonariuszy będzie pracować w dzień - zapewnia Andrzej Bień

Od października został zlikwidowany nocny patrol straży miejskiej w Gdyni. - W nocy i tak wpływa niewiele zgłoszeń, więc zdecydowaliśmy, żeby z niego zrezygnować. Strażnicy wzmocnią służbę w dzień, która będzie się kończyć o godz. 22 - mówi Andrzej Bień, komendant jednostki.Czy straż miejska w nocy jest potrzebna?

W straży miejskiej w Gdyni pracuje obecnie 114 osób. Od 1 października zatrudniony zostanie kolejny strażnik. Są też wakaty. Obecnie poszukiwanych jest do służby 10 osób. Do jej podjęcia niestety nie zachęcają proponowane stawki.

Straż miejska w Gdyni: jakie zarobkiPoczątkujący funkcjonariusz zarabia w formacji 3100 zł brutto plus dodatek za wysługę lat. Inspektor otrzymuje 4500 zł brutto. Od stycznia ta kwota zwiększy się wraz ze wzrostem płacy minimalnej, ale nadal jest mało konkurencyjna wobec innych zajęć.

Rok temu informowaliśmy, że 9074 zł brutto ze wszystkimi składnikami wynagrodzenia to najwyższa pensja na szczeblu kierowniczym w Straży Miejskiej w Gdyni.

Straże miejskie w Trójmieście: zarobki, liczba funkcjonariuszy Straże miejskie w Trójmieście: zarobki, liczba funkcjonariuszy

Wakaty i brak środków to jeden z powodów, dla których postanowiono przeorganizować pracę strażników. Od października patrole straży miejskiej będzie można spotkać na mieście tylko w dzień. Do tej pory w nocy na wezwanie mieszkańców przyjeżdżał jeden patrol.

Finanse nie są jednak głównym powodem zmian. Według szefa straży miejskiej, zgłoszeń w nocy było tak niewiele, że utrzymywanie "pod prądem" strażników nie ma sensu. Po analizach i rozmowach z władzami Gdyni zdecydowano, by ich pracę zmienić.

Mało zgłoszeń w nocy- Strażnicy nie mieli wtedy dużo pracy. 10 proc. zgłoszeń wpływa w nocy. Zdecydowaliśmy się więc, żeby zlikwidować ten patrol - mówi Andrzej Bień, komendant straży miejskiej.
Nadal całodobowo odbywała się będzie służba dyżurna. Pracować będą też operatorzy monitoringu. Zgłoszenia na numer 986 będą w nocy przekierowywane do policji.

Strażnicy będą dłużej w dzieńReorganizacja przynosi jeden pozytyw. Patrole spotkać będzie można od października na mieście od godz. 6 do godz. 22. Do tej pory praca dzienna trwała od godz. 7 do godz. 19.

W dzień na ulicach pojawiają się dwa patrole interwencyjne oraz jeden skierowany do pilnowania porządku szczególnie w Śródmieściu w ramach Klimatycznego Centrum. Poza tym na ulicach widać patrole innych referatów, ale są to sytuacje nieregularne.

Wiosną decyzje, co dalejW ten sposób formacja ma pracować do 31 marca 2023 roku.

- Później mają pojawić się kolejne analizy, które odpowiedzą na pytanie, czy taki harmonogram sprawdza się, czy może warto wrócić do starego rytmu. Zobaczymy, jaka będzie sytuacja - wyjaśnia Andrzej Bień.
Quiz Co wiesz o trójmiejskich ulicach? Średni wynik 45%

Co wiesz o trójmiejskich ulicach?

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (197)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane