• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Święto Morza wraca w sobotę do Gdyni

Patryk Szczerba
21 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Organizatorzy liczą, że Święto Morza na stałe wpisze się w letni kalendarz miejskich imprez. Organizatorzy liczą, że Święto Morza na stałe wpisze się w letni kalendarz miejskich imprez.

Uroczystym odsłonięciem tablicy poświęconej Leonidowi Telidze i podniesieniem flag na Skwerze Kościuszki rozpocznie się w sobotę o godz. 12 w Gdyni reaktywowane Święto Morza. Zaplanowano blisko 50 imprez, które będą się odbywały codziennie do przyszłej niedzieli.



Jak oceniasz reaktywację Święta Morza w Gdyni?

Historia specjalnego celebrowania morza sięga czasów przedwojennych. W 1932 roku do Gdyni przyjechało z okazji tej uroczystości 100 tys. osób. Wśród gości był sam prezydent Rzeczypospolitej, Ignacy Mościcki. Wtedy z okazji święta zwożono gości z całego kraju. Organizatorzy liczą, że i tym razem impreza będzie miała charakter ponadlokalny.

Święto wszystkich Polaków


- Chcemy by było to święto nie tylko środowiska morskiego, ale wszystkich Polaków. Morze nie jest bowiem dobrem jedynie określonej grupy, ale całego kraju i warto o tym przypominać - podkreśla admirał Tomasz Mathea, dowódca Marynarki Wojennej, która jest jednym ze współorganizatorów święta.

By tak się stało, program został urozmaicony, by każdy znalazł coś dla siebie. Po uroczystym rozpoczęciu w sobotę, wieczorem będzie można poczuć atmosferę dobrej zabawy na koncercie w ramach Cudawianków na gdyńskiej plaży. Wśród anonsowanych wydarzeń są też wystawy, pokazy filmów, czy bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej jachtem "Copernicus". Szkoła Morska zaprasza na pokazy symulatorów mostka, siłowni, a Stena Line na sobotnie zwiedzanie promu Stena Spirit. Obejrzeć też będzie można legendarny jacht Opty, którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak opłynął świat.

Na desce windsurfingowej przez Bałtyk

Miłośników muzyki zainteresują z pewnością parady i koncerty orkiestr wojskowych, a entuzjastów militariów i uzbrojenia wizyta okrętów państw nadbałtyckich, które będą udostępnione do zwiedzania od 28 do 30 czerwca. Swoją uwagę warto też poświęcić Maxowi Wójcikowi, śmiałkowi, który będzie chciał przepłynąć Bałtyk na desce windsurfingowej, rozpoczynając swoją podróż w Karlskronie. W sobotę, 22 czerwca powinien zameldować się już w Gdyni.

Wszyscy chętni będą mogli też przez cały tydzień obserwować regaty odbywające się na Zatoce Gdańskiej.

- To doskonała okazja, by pokazać potencjał gdyńskich klubów, w których trenuje i regularnie żegluje blisko 2000 osób w różnym wieku - wyjaśnia Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, który jest głównym organizatorem wydarzenia.

Parada żaglowców na koniec


Sporo ciekawych wydarzeń zaplanowano na przyszły weekend. Oprócz corocznego Święta Orłowa, 28 czerwca po godz. 14 odbędzie się pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych służb, a w roli głównej wystąpi prom Stena Spirit.

- Pokaz będzie składał się z kilku etapów. Statek, na którym wybuchnie pożar zostanie opanowany przez grupę terrorystów, część pasażerów będzie ranna, wielu znajdzie się poza burtą. Potrzebne będzie odbicie zakładników i akcja ratunkowa. Co ważne, nie będą używane manekiny - deklaruje Agnieszka Zembrzycka-Kwiatkowska, rzecznik prasowy Stena Line.

Prom będzie ustawiony między Mariną a południowym wejściem do gdyńskiego portu. Najlepszymi miejscami do obserwacji wydarzeń będą Nabrzeże Beniowskiego zobacz na mapie Gdyni, falochron Mariny zobacz na mapie Gdyni. Nie powinni się zawieść także ci, którzy pojawią się na Molo Południowym zobacz na mapie Gdyni.

Na ostatni dzień, 30 czerwca, zaplanowano paradę morską i lotniczą Marynarki Wojennej. Początek o godz. 14:15-14:45. Najlepsze jednostki polskiej floty, ale także z Litwy, Łotwy i Rosji płynąć będą wzdłuż plaży z Sopotu do Gdyni. Kilka minut później jachty i żaglowce ustawią się do wieńczącej Święto Morza parady.

- Zaraz po zakończeniu chcemy myśleć o kolejnej edycji Święta Morza i jestem przekonana, że pojawią się kolejne niebanalne pomysły - mówi Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta.

Materiał z 2012 roku

Tak rok temu wyglądał pokaz działań antyterrorystycznych w gdyńskim porcie.


Materiał z 2011 roku

Na zakończenie przygotowano paradę żaglowców. O tym, jak pięknie prezentują się statki na morzu można się było przekonać dwa lata temu podczas imprezy The Culture 2011 Tall Ships Regatta.

Wydarzenia

Święto Morza w Gdyni (57 opinii)

(57 opinii)
festyn, parada, pokaz

Miejsca

  • PoZŻ Gdynia, al. Jana Pawła II 11

Zobacz także

Opinie (58) 9 zablokowanych

  • szkoda mew

    Na dalbie za falochronem mariny mewa ma gniazdo, a w nim dwoje piskląt. Jak stanie tam prom + widzowie i antyterroryści, to nie przeżyją. Niby głupstwo - a żal.

    • 4 1

  • Jako pierwszy świat opłynął Wagner a nie Teliga!

    Polecam trochę doczytać.

    • 3 0

  • moje trzy grosze

    Im mniej morza w Gdyni tym większe obchody. A może tak przemianować na dni dewelopera. Blizsze prawdy

    • 11 0

  • Święto morza wraca, a stocznie i gospodarka morska

    w pełni tego określenia znaczeniu również wrócą ???
    Bo jeśli nie, to nie ma celu i sensu urządzanie takiego święta. Bez kontynuacji polityki morskiej (rozpoczętej przez pana komendanta Piłsudskiego i pana Kwiatkowskiego) nie będzie silnej i niepodległej POLSKI !

    • 5 0

  • Ależ dzisiaj było wakacyjnie na plaży w Gdyni !

    I jeszcze to zwiedzanie promu StLine ... No bardzo miło !

    • 2 0

  • Chocbyscie obchodzili swieto morza rok okragły.....

    to i tak startu nie macie do komuchów którzy posiadali flote 7tys statków oraz prawdziwa...Marynarke wojenną
    To co zostało to policzek wam w twarznod rybaków, marynarzy, stoczniowców, portowców Hanba wam za zniszczenia i destrukcje

    • 2 1

  • dzieki Szczur za ropzpier... GDYNI

    Gdynia nie jest juz zwiazana z morze , bo rozsprzedano WSZYSTKO co bylo -czyli rozkradli!!!! SYF i kretactwo _OTO GDYNIA

    • 2 1

  • Na przyszly rok

    pani Joannie Zielinskiej proponuje niebanalny pomysl cwiczen antyterrorystycznych. Naprzyklad odbijanie z rak zdesperowanych, bezrobotnych stoczniowcow, ktorzy zabarykadowali sie w acetylenowni na terenie zakladu, katarskiego inwestora, albo gaszenie samopodpalonego zwolnionego z pracy dokera przed brama portu. Albo zorganizowanie dla dziatwy szkolnej konkursu literackiego - Jakie korzysci ma Polska ze zlikwidowania floty Polskich Linii Oceanicznych, Polskiej Zeglugi Baltyckiej i Dalmoru. Nagroda rejs pilotowka po Basenie Prezydenta.

    • 1 1

  • Po Gdyni

    zostało wspomnienie. No, może jeszcze bajeczne położenie. Reszta to bryndza, przynajmniej nie dla zwykłych zjadaczy chleba. Kiedyś Gdynia to było coś. Na nasze warunki, mieszkali tu bogaci ludzie. Teraz dla nich problemem jest 30 zł za wywóz śmieci. Nie ma już pokolenia które budowało Gdynię, ich dzieci to starzy schorowani ludzie. Wnukowie mają gdzieś tą całą transformację. Albo uciekli za granicę albo do warszawy. Gdynia funkcjonuje dwa mies. w roku, dla turystów. Pozostałe mies. marazm. Brak perspektyw, brak pracy. Świętować, owszem można, nawet trzeba. Chodzi o to żeby było co świętować. Co z tego że Haller wrzucił obrączkę do morza jak już nic poza wspomnieniem nie zostało. Wyprzedane wszystko, rozebrane, zniszczone, rozkradzione. Mamy upragnione kiedyś "Szklane domy". Niestety, tym szkłem można sobie d*pę podetrzeć.

    • 3 2

  • Ściema Carrefour przy Przywidzkiej

    Upominek jaki otrzymałem od Cerrefura okazał się już wykorzystany. Życzę powodzenia innym klientom Carrefura !!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane