• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szansa dla dawnego Szpitala Bożego Ciała

Jakub Gilewicz
1 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 

Zobacz, jak wyglądały stare budynki w 2012 roku.


Centrum Hewelianum ma przejąć jeden z zabytkowych budynków dawnego zespołu Szpitala Bożego Ciała w Gdańsku. Być może pierwszy z niszczejących od lat obiektów doczeka się renowacji z prawdziwego zdarzenia. Poprzednia próba ratunku podjęta przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zakończyła się bowiem niepowodzeniem.Widok z Góry Gradowej na budynki dawnego zespołu Szpitala Bożego Ciała. Widok z Góry Gradowej na budynki dawnego zespołu Szpitala Bożego Ciała.
Obecnie w najgorszym stanie znajduje się budynek przy ul. 3 maja 21B. Mimo zamontowania w 2008 r. zabezpieczeń i nowego pokrycia dachowego, obiekt z roku na rok coraz bardziej niszczeje. Obecnie w najgorszym stanie znajduje się budynek przy ul. 3 maja 21B. Mimo zamontowania w 2008 r. zabezpieczeń i nowego pokrycia dachowego, obiekt z roku na rok coraz bardziej niszczeje.

Czy w Gdańsku dba się o zabytki?

- W mieszkaniach wilgoć, a na zewnątrz się sypie - podsumowuje jedna z mieszkanek zespołu zabytkowych budynków przy ul. 3 maja w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska.

Domy stoją u podnóża Góry Gradowej. Większość z nich wzniesiono w latach 60. XIX wieku. Najstarszy, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku, ma zachowaną oryginalną stolarkę oraz zabytkową klatkę schodową. Zabudowania należą do dawnego zespołu Szpitala Bożego Ciała. Przetrwały obie wojny światowe i okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Cztery z nich - 21A, 21B, 21C i 21D - figurują w rejestrze zabytków województwa pomorskiego.

- To jedne z najstarszych, oryginalnych zachowanych budynków mieszkalnych w Gdańsku - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Mimo swojej wartości historycznej zabytkowe budynki od lat czekają na renowację z prawdziwego zdarzenia. - Ich stan jest dostateczny, jednak na granicy opłacalności. W budynkach prowadzone są praktycznie wyłącznie remonty zabezpieczające do czasu wykwaterowania ich mieszkańców - tłumaczył w 2012 roku gdański magistrat.

Wykwaterowywanie mieszkańców z najstarszego budynku zakończono w pierwszej dekadzie XXI wieku. W 2008 r. zamontowano zaś konstrukcję zabezpieczającą ściany i położono nowe pokrycie dachowe. Następnie obiekt w 2010 roku został użyczony Towarzystwu Opieki nad Zabytkami.

- Liczyliśmy, że gdański oddział TOnZ "przejmując" cenny, zabytkowy obiekt rzetelnie podejdzie do jego remontu i adaptacji, a proces rewitalizacji będzie wręcz modelowy i posłuży przykładem dla innych inwestorów. Niestety do dnia dzisiejszego na tym terenie nie podjęto żadnych prac zmierzających do uratowania zabytku - komentuje rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Taki ton wypowiedzi zawierającej fałszywe informacje, to nic innego jak próba zrzucenia na nas odpowiedzialności za wcześniejsze zaniedbania i oczekiwanie dokonania cudu przez towarzystwo, które nie dysponuje środkami finansowymi - ripostuje Tomasz Korzeniowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Jak tłumaczy Korzeniowski, TOnZ działało na rzecz ratowania zabytku - wielokrotnie starało się uzyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie przyniosło to jednak oczekiwanego skutku. - Czterokrotnie, co roku, wnioskowaliśmy o przyznanie pieniędzy na ratowanie Szpitala Bożego Ciała. Za każdym razem brakowało nam jednak kilku punktów w ministerialnej punktacji. To rozczarowująca sytuacja, powiedziałbym wręcz skandal, że ministerstwo nie chciało ratować tak cennego obiektu - ocenia Tomasz Korzeniowski.

Ponadto, jak dodaje Korzeniowski, do października 2013, a więc do czasu obowiązywania umowy między miastem a TOnZ, te ostatnie wykonało szereg prac.

- Chodzi o odwierty geodezyjne konieczne do określenia stanu posadowienia budynku. Ponadto opracowaliśmy czterokrotnie dokumentację wnioskową dla ministerstwa kultury wraz ze wstępnym programem prac, kosztorysami i dokumentacją fotograficzną, zabezpieczaliśmy obiekt przed wandalami włamującymi się do wnętrza a nawet włączyliśmy zabytek do programu badań historycznej stolarki stanowiącego część pracy doktorskiej - tłumaczy Korzeniowski.

Ostatecznie, z powodu nieuzyskania przez TOnZ ministerialnej dotacji, miasto nie przedłużyło z towarzystwem umowy. Postanowiło za to, że zabytek trafi pod opiekę Centrum Hewelianum. - W ostatnim czasie prezydent Gdańska podjął decyzję, że zabytkowy zespół Bożego Ciała włączony zostanie w obszar oddziaływania Centrum Hewelianum i docelowo zostanie objęty procesem rewitalizacji, wraz z wprowadzeniem nowych funkcji użytkowych - potwierdza Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Dyrektor Centrum Hewelianum nie kryje zadowolenia z tego faktu. - To naturalne, że na tym terenie powinien być jeden gospodarz. Obecnie przymierzamy się od przejęcia administracji nad obiektem i spróbujemy poszukać środków, aby uratować go przed dalszym niszczeniem - informuje dyrektor Przemysław Guzow.

Jak podaje miasto, jeszcze w ubiegłym roku rozpoczęła się szczegółowa inwentaryzacja obiektów. Przeprowadzono między innymi ekspertyzy techniczne. - Zastosowaliśmy na przykład metodę skaningu laserowego. To technologia, która pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych informacji o bryle obiektu. Znacznie ułatwia projektowanie i późniejszą realizację prac konserwatorskich - wyjaśnia Guzow.

Obecnie między Centrum Hewelianum a wojewódzkim konserwatorem zabytków trwają rozmowy dotyczące renowacji obiektu. - Adaptacja powinna odbywać się z maksymalnym wykorzystaniem oryginalnej substancji, konserwacji i uzupełnień brakujących oryginalnych elementów - wylicza rzecznik konserwatora.

- Mamy kilka pomysłów, ale na tym etapie nie chciałbym ich jeszcze zdradzić - przyznaje dyrektor CH.

Z kolei miasto ma w planach dalsze wykwaterowywanie mieszkańców z budynków. Według urzędowych statystyk jest tam jeszcze 39 lokali mieszkalnych i jeden użytkowy. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w budynkach mogłyby funkcjonować między innymi instytucje kulturalne, lokale gastronomiczne, hotel oraz ośrodek opieki społecznej lub zdrowotnej.

Poznaj także historię starego kościoła Bożego Ciała, przy którym stoją zabytkowe budynki.

Miejsca

Opinie (79) 1 zablokowana

 • to miejsce jest jeszcze autentyczne i starogdańskie (6)

  wolę je od teatru szekspirowskiego,szkoda że ludzie z magistratu nie kumaja jak ważne jest zachowanie takich budynków dla tożsamości miasta...

  • 188 3

  • budyń

   Nie dostanie za to mieszkania to mu nie zależy...

   • 30 6

  • Balbala budyń dr oetkera

   • 4 1

  • (2)

   Takie zaniedbania doprowadzające do niszczenia i destrukcji zabytków to przecież chyba "celowe niszczenie zabytku" przez urzędników, bo fundusze na to były ale zostały przesunięte na inne cele, a za to grozi paragraf ? Czemu konserwator ani prokuratura z urzędu nie wszczyna procesów przeciwko władzom miasta ? Ktoś znowu zabrania prokuratorom bycia niezawisłymi ?

   • 21 1

   • telefon coś nie dzwoni

    • 1 0

   • Ty jeszcze wierzysz w jakas niezaleznosc umarzalskich?

    • 3 0

  • bo na czymś takiem ciężko zrobić jakiś wałek
   a z czego ta armia z urzędu ma żyć?
   z "biednych" trzynastek, premi i pensyjek?

   • 2 0

 • kawał gdańskiej historii

  • 86 1

 • a pożar? kiedy? (1)

  • 70 11

  • Pożryj sobie kepaba. Wara od magicznych miejsc.

   • 0 0

 • Szpital na Dolnym Mieście (3)

  A pamiętacie szpital przy ul. Kieturakisa? Tam szpital powinien powrócić!!! Ta dzielnica musi ożyć. Tam musi wrócić szpital i linia tramwajowa, a z zajezdni zrobić muzeum komunikacyjne (może i nawet trójmiejskie- jak gdynia się zgodzi :))

  • 103 2

  • Tradycja wielka rzecz

   stary poniemiecki solidny szpital-wyburzyc i postawic nowy!

   • 6 7

  • jakos jak czytam opinie ludzi podajacych sie za mieszkancow dolnego miasta

   to wcale nie chca tramwaju.

   Co do reszty sie zgadzam. Rewelacyjny i niezwykle klimatyczny fragment miasta. Nieodkryty, troche wrecz zapomniany przez niektorych.

   • 12 0

  • Gdynia

   nie zgadza sie ! Pieniążki powinny iść na gryzoniowe lotnisko !

   • 1 3

 • Powodzenia. Oby się udało. (8)

  Centrum Hevelianum życzę powodzenia. Może wreszcie Miasto Gdańsk czyli właściciel zabytku zdecyduje się na jego uratowanie przy rocznym budżecie gminy rzędu dwóch miliardów złotych.
  Mam wielką nadzieję, że proces ratowania zabytku nie będzie polegał na rozbiórce budynku tak jak to się obecnie dzieje ze Spichlerzem Woli Łeb z lat 1553-1759.
  Polecam dwa materiały filmowe relacjonujące starania TOnZ o uratowanie szpitala, które dostępne są w Internecie, w serwisie YouTube pod hasłami:
  "Szpital Bożego Ciała w Gdańsku 1786"
  oraz
  "Znikające zabytki Linia Miejska"
  Pozdrawiam serdecznie

  • 54 7

  • (2)

   Z Wolego Łba to do naszych czasów dwie walące się ściany uchowały, a nie "budynek".

   • 13 1

   • Woli Łeb stał bezpiecznie do czasu fatalnej inwestycji Gminy Miasta Gdańska (1)

    Spichlerz Woli Łeb to nie dwie, tylko cztery ściany, w tym południowa niepełna- nakryte po wojnie dachem:
    - północna najgrubsza i najstabilniejsza - gruba jak mur obronny,
    - zachodnia, popękana i osłabiona - bezcenna ze względu na dekorację,
    - wschodnia, z nowszej cegły - prawdopodobnie z XIX lub XX w.
    - i niepełna południowa - zapewne powojenna.

    Prace zabezpieczające pękające mury budynku wykonano jeszcze w latach 90-tych XX w. zgodnie z uzgodnieniami wkz.

    Prowadzona obecnie rozbiórka tego bezcennego zabytku to jeden z największych skandali w ostatnich latach. To zwykłe barbarzyństwo.

    Gdyby Grecy lub Włosi też rozbierali takie "walące się ściany", nie mielibyśmy okazji podziwiać takich znanych budowli jak Partenon, Propyleje, Erechtejon. Zniknęłyby też mury starożytnych świątyń delfickich a w Rzymie zrównano by z ziemią Koloseum i wszystkie pozostałości wielkiego kompleksu Forum Romanum. Na jego miejscu postawiono by centrum handlowe "Forum" dekorując wejścia do poszczególnych sklepów fragmentami rozebranych starożytnych budowli.

    Dla gdańszczan Spichlerz Woli Łeb to bezcenna relikwia przeszłości tak samo ważna jak ikony architektury starożytnej dla świata Zachodu.
    Chyba, że nasza kultura zaczyna ciążyć w kierunku cywilizacji mniej rozwiniętych i rozumujących prosto, bez poszanowania historii i tradycji poprzednich pokoleń.

    Pozdrawiam serdecznie

    • 15 0

    • Panie Tomaszu.
     Jestem bardzo zadowolony że są jeszcze w naszym Gdańsku ludzie Pana pokroju którzy z uporem maniaka i ogromną wiedzą będą walczyć o nasze "Gdańskie" dziedzictwo. Mam nadzieję że kiedyś będzie można bezpiecznie zwiedzić spichlerz Woli Łeb oraz inne Gdańskie zabytki będące obecnie "ruinami z ogromną historią"
     Pozdrawiam

     • 0 0

  • kliknołem sobie towarzystwo opieki nad zabytkami - struktura (2)

   i pytanie kto jest prezesem , a no Wiesław Kaczmarek czyli były minister SLD , więc dla mnie odpowiedź co robi to towarzystwo wzajemnej adoracji , bierze pensje i udaje że coś robi

   • 5 0

   • Polecam Wikipedię :) (1)

    "kliknołem sobie towarzystwo opieki nad zabytkami - struktura
    i pytanie kto jest prezesem , a no Wiesław Kaczmarek czyli były minister SLD , więc dla mnie odpowiedź co robi to towarzystwo wzajemnej adoracji , bierze pensje i udaje że coś robi
    zs"

    Z pomocą w rozwikłaniu tej "zagadki" może przyjść Wikipedia.
    Polecam hasło:
    "Wiesław Kaczmarek (społecznik)"

    Pozdrawiam serdecznie

    • 0 0

    • hahaha

     Bez jaj. Za to na PR wydają jak widać krocie :)

     • 0 0

  • Pytam: Co z Willą na Sobótki, własnością TVP ? (1)

   Co z walącą się Willą na Orzeszkowej, własnością tajemniczej inwestorki od 2004 roku? Kiedy pojawi się artykuł na ten temat?

   • 6 0

   • i z dworkiem na Traugutta? to tak piękny budynek, płakać się chce!!!

    • 2 1

 • Nie znam tego zespołu

  może ktoś zalinkować jakąś ich piosenkę?

  • 4 6

 • Droga Redakcjo - odnowa fizyczna to renowacja, rewitalizacja dotyczy obszaru i tkanki społecznej:)

  Ale prawda - budynek ma w sobie ukryte piękno, które warto wydobyć, w sam raz pasujące do okolicy. Jakby cały kwartał odrestaurować byłaby - myślę - dzielnica nieco kameralna, ale bardziej reprezentacyjna jak ul. długa - fajne budynki, żółta i czerwona cegła i te ZAJE kasztany. Pomysł git, alt to remont/odświeżenie/renowacja, nie rewitalizacja Panie Jakubie :)

  • 14 7

 • mam dla was zgadke za 10 pnk. kto sie kapnie o co tu chodzi !? (2)

  --" Liczyliśmy, że gdański oddział TOnZ "przejmując" cenny, zabytkowy obiekt rzetelnie podejdzie do jego remontu i adaptacji, a proces rewitalizacji będzie wręcz modelowy i posłuży przykładem dla innych inwestorów. Niestety do dnia dzisiejszego na tym terenie nie podjęto żadnych prac zmierzających do uratowania zabytku - komentuje rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków." -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------"Nie wiem już jak zwrócić uwagę władz miasta na ten przygnębiający akt obumierania czystej i pięknej materii(..) Zróbmy coś, by sami sobie udowodnić, że można. Klepanie w klawiaturę i wzdychanie do starych pocztówek to fajna rzecz. Ale czy nie warto, by zrobić choć trochę więcej?".-''Konserwator przymusił właściciela do wzięcia dotacji na ratowanie dworu" (odpowiedz jest dość prosta !!!)

  • 14 2

  • (1)

   hahaha TOnZ :) a pamiętacie jakiś czas temu po takim czasie, przed rozbiórką zaczą się interesować Wolim Łbem... TOnZ,,,,,

   • 3 0

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • pozdrowienia dla zandera

  • 1 0

 • (3)

  Ratowac to !!!!

  • 14 3

  • "polskość to nienormalność" Donald Tusk (2)

   mamy ministerstwo kultury, ale ten minister z nadania PO daje pieniądze tylko na antykulturę

   • 4 1

   • Wolska to normalność. Nadchodzi jak ruskie do Ukrainy.

    • 1 1

   • 100/100
    a minister msw zdaje się zasłynął tekstem "ambaras z polskością"
    cały ten "rząd" ma problem z pobytem na naszej Polskiej ziemi
    pytanie co oni tu jeszcze robią skoro tu taki ambaras i nienormalność?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane