• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sześciolatki zrobią miejsce dla trzylatków

Magdalena Raszewska
5 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 17:56 (5 lutego 2008)
W przedszkolu dzieci często zdobywają umiejętności potrzebne w szkole. W przedszkolu dzieci często zdobywają umiejętności potrzebne w szkole.

W przyszłym roku szkolnym wszystkie gdańskie sześciolatki będą chodziły do szkolnych zerówek. Gmina chce bowiem, aby w przedszkolach znalazło się miejsce dla młodszych dzieci

.

Gdańsk wychodzi w ten sposób także naprzeciw reformie szykowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzięki temu, gdy w roku szkolnym 2009 - 2010 obniżony zostanie wiek obowiązku szkolnego do sześciu lat, gminie będzie łatwiej wdrożyć reformę.

Jednak planowane zmiany niepokoją rodziców. - Informacje, jakie otrzymałam z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku o obowiązku przygotowania przedszkolnego tylko w szkołach, zaskoczyły mnie - skarży się nasza czytelniczka, pani Beata. - To sprzeczne z informacjami podawanymi wcześniej przez media, że w najbliższym roku szkolnym tylko dzieci urodzone w pierwszym kwartale 2002 r., i to tylko za zgodą rodziców, będą chodzić do zerówki w szkołach - dodaje zaniepokojona tym, że jej córka trafi w ten sposób do szkoły rok wcześniej.

Ewa Słomińska, dyrektor przedszkola nr 27 w Gdańsku zauważa, że rodzice coraz rzadziej umieszczają dzieci w zerówce przedszkolnej. - Od paru lat ubywa nam sześciolatków, bo rodzice wybierają zerówki szkolne. Jako nauczycielka pragnę wierzyć, że warunki w zerówkach szkolnych będą coraz lepsze i dorównają przedszkolnym. Myślę, że nasze władze przygotowują się w ten sposób do reformy oświaty - mówi pani dyrektor, dodając że w ten sposób w przedszkolach zrobi się miejsce dla ponad tysiąca dzieci, które wcześniej nie odstały się do placówek. Ewa Słomińska uważa, że dzięki rotacji przedszkola bardziej skoncentrują się na wspomaganiu rozwoju pięciolatków.

W ubiegłym roku, podczas rekrutacji do przedszkoli zabrakło około 1,2 tys. miejsc dla dzieci. Aby rozwiązać ten problem trzeba by zainwestować 50 mln złotych w budowę 10 nowych przedszkoli. Gmina proponuje jednak inne rozwiązanie.

- W tej chwili, 3,5 tys. sześciolatków i tak uczęszcza już do zerówek szkolnych. Jeżeli pozostałe 1,3 tys. dzieci przeniesiemy do szkół, zwolnią sie miejsca dla młodszych - tłumaczy Jerzy Jasiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji gdańskiego magistratu. Dodaje, że ministerstwo i tak planuje obniżenie wieku obowiązku szkolnego do sześciu lat. W ten sposób Gdańsk powoli przygotowuje się do tej reformy.

Urzędnicy wskazują na jeszcze jedną korzyść z planowanej zmiany. W tej chwili za umieszczenie dziecka w przedszkolu samorządowym trzeba zapłacić 211 złotych miesięcznie. Tymczasem w zerówkach szkolnych zapłacimy jedynie za posiłki, bez kosztu ich przygotowania. Kosztuje to nieco mniej.

Opinie (154) ponad 10 zablokowanych

  • akty prawne

    link do strony MEN o planach ministerstwa na ten temat

    //www.men.gov.pl/oswiata/biezace/obnizenie_wieku_szkolnego_20080116.php

    zamierzenia MEN, akt prawny //www.men.gov.pl/menis_pl/glowna/zamierzenia.pdf

    uchwały Rady Miasta Gdańska jeszcze nigdzie nie ma, bo nie jest prawomocna

    • 0 0

  • KOMUNA WRACA

    Gdańsk, jako miasto z tradycjami pragnie jako pierwsze wykazać się powrotem do dawnych zasad: wszyscy jednakowo, tj. wszystkie dzieci 6 letnie muszą iśc do szkoły, bo Władze Miasta wiedzą najlepiej co jest dla nich najlepsze. Zapracowani rodzice nie mogą decydować o losach własnych dzieci, bo to są dzieci Gdańska.

    • 0 0

  • PROTEST C.D.

    Rodzice zainteresowania pomysłem zorganizowanego prostestu:
    do końca tygodnia zamieszczę tu spójny tekst wraz z formalnymi wymogami, jak taka akcję zorganizować- zapewne w formie list do podpisu.
    Mam nadzieję, że okaże się, że będzie to miało jakąś moc prawną. Polecam też rozmowy z Radą Rodziców i dyrekcją przedszkoli, do których chodzą Wasze dzieci- nie każda Pani dyrektor na zebraniu Wydziału Edukacji w zeszłym tygodniu protestowała przeciwko tym zmianom. Warto się zorientować, gdzie możemy uzyskac poparcie.

    pzdr

    • 0 0

  • "Pani Beata" z artykułu

    to ja. Bardzo dziękuję Autorce za podjęcie tematu (konkurencja - "BD Polska" dotychczas milczy:().
    Napisałam protest, który wysłałam do radnych Miasta Gdańska, U. Marszałkowskiego, Rzecznika Praw Dziecka (proponuję tam słać inne protesty!!!), Sejmiku Województwa.... Nie otrzymałam z UM odpowiedzi o podstawę prawną :(((
    Tekst protestu:
    Otrzymałam drogą elektroniczną następującą informację z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku:
    „Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku uprzejmie informuje, że w roku szkolnym 2008/2009 dzieci w wieku 6 lat będą realizowały obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego tylko w szkołach. Przedszkola nie będą prowadziły naboru do zerówki.
    Ozdrawiam,
    Marzena Kocik”.
    Jest to sprzeczne z podawanymi dotychczas przez media informacjami, że (zgodnie z zamierzeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej) w najbliższym roku szkolnym tylko dzieci urodzone w I kwartale 2002 r., i tylko za zgodą rodziców będą uczęszczać do szkół.
    Chcę wyrazić swój protest przeciwko takiej formie wprowadzania zmian w systemie gdańskiej oświaty: potajemnie, podając do publicznej wiadomości informacje niezgodne z zaplanowanymi działaniami i praktycznie nie dając rodzicom czasu na "oswojenie się" z nimi.
    Przeniesienie „zerówek” do szkół wg mojej opinii przynosi wyłącznie szkody zarówno dotychczasowym przedszkolakom jak i ich rodzicom:
    1) większość świetlic szkolnych otwarta jest w godzinach od 7:00 do 16:00 (wielu pracujących rodziców zmuszona jest do wynajęcia płatnej opiekunki, aby dziecko miało kuratelę w pozostałe godziny);
    2) szkoły nie organizują zajęć dodatkowych dla 6-latków (rytmiki, logopedii, gimnastyki korekcyjnej, języka obcego itp.), które obecnie są normą w gdańskich przedszkolach;
    3) szkoła może zapewnić jeden posiłek w ciągu (nieraz bardzo długiego) czasu pobytu w niej naszego malucha; normy żywieniowe dla 6-latków przewidują 4-5 posiłków dziennie – kanapka i owoc przekazane przez rodziców są niewystarczającym pożywieniem; szkoła nie zapewnia bezpłatnych napojów (a nie znam 6-latka, który odpowiedzialnie gospodaruje pieniędzmi);
    4) w polskich szkołach nie ma warunków do przechowywania podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych, a kręgosłup 6-latka nie jest przystosowany do noszenia ciężarów (zresztą głośno się mówi, że i dzieci w starszym wieku w naszym kraju dźwigają zbyt ciężkie tornistry);
    5) świetlica szkolna przyjmuje zazwyczaj dzieci do 11 roku życia (IV klasa) i nie ma ani technicznych, ani organizacyjnych możliwości aby zróżnicować program dla różnych grup wiekowych – tracą na tym przede wszystkim dzieci najmłodsze, wymagające szczególnej opieki i troski;
    6) personel przedszkola obserwuje dziecko od 3 roku życia; zna jego dobre i złe strony i może dość indywidualnie kształtować jego osobowość. Tymczasem zerówka jest rocznym epizodem w życiu malca: nowi koledzy (niekoniecznie będą później w tej samej klasie) i nowy nauczyciel, który na pewno nie będzie towarzyszył naszej pociesze w klasach młodszych. Wszystko to może spowodować ogromny stres u dziecka i przyczynić się do jego niechęci do szkoły.
    Na pewno istnieje jeszcze wiele przyczyn, dla których 6-latki, które dotychczas uczęszczały do przedszkola, tam też powinny kontynuować naukę. Ale niezależnie od tych przyczyn uważam, że gmina Gdańsk powinna przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne przed wprowadzeniem zmian. Prawo takie daje m.in. uchwała nr XV/368/07 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 października 2007 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Miasta Gdańska. Postulowane jest także przez Panią Elżbietę Markowską, prezesa Pomorskiego Zarządu Okręgu ZNP z siedzibą w Gdańsku, która w dniu 01.02.2008 r. była uprzejma napisać do mnie (drogą elektroniczną): „Czas na podjęcie decyzji przez organy prowadzące to okres stycznia i lutego, kiedy odbywaja się konsultacje społeczne dotyczące restrukturyzacji sieci szkół i placówek”.
    Dotychczas otrzymywane informacje nie są podparte żadną podstawą prawną; do dnia 05 lutego 2008 r. na stronie internetowej www.gdansk.pl nie zamieszczono żadnej uchwały bądź zarządzenia w tej sprawie (a dyrektorzy przedszkoli zostali poinformowani o sprawie już w dniu 30 stycznia 2008 r.).
    Takie działania gminy są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, godzą w interesy obywateli Miasta Gdańska i nadszarpują i tak wątłe zaufanie do władz samorządowych.
    Bardzo proszę o spowodowanie konsultacji społecznych, które na mocy § 2, pkt 3 uchwały nr XV/368/07 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 października 2007r. mogą mieć zasięg środowiskowy (a więc można ograniczyć je do rodziców wszystkich 6-latków z terenu naszego Miasta, a informację o ich przeprowadzeniu umieścić na stronie www.gdansk.pl oraz w przedszkolach).

    Z poważaniem:

    Beata Anna Lewandowska
    ul...............
    80-180 Gdańsk

    • 0 0

  • czy ta uchwała jest zgodna z obowiązującymi przepisami??

    nadal nie rozumiem jaka ta "nasza" rada moze nam to fundować skoro nadal jeszcze nie jest to przyklepane nawet w ustawie. Podstawowe pytanie: czy ONI mogą w oparciu o obowiązujące przepisy podjąć taką uchwałę?? nie jestem biegła w przepisach i może się mylę, ale wydaje mi się, że narazie są dopiero zamierzenia do obniżenia wieku szkolnego i zgodnie z obowiązującym prawem i ustawą mamy możliwość wyboru.
    Czy się mylę??

    • 0 0

  • protest (2)

    Rozmawiałam z panią w wydziale edukacji. Jesli ktoś chciałby kierowac protesty to jak własnie do Wydziału Edukacji Dyrektor: Regina Białousów oraz do p.Adamowicza. Na jakiejs sesji podjęto decyzję o przenosinach 6-latków. Dlaczego dopiero teraz to naglosniono? Jak wspomniałam wczesniej - oficjalny komunikat ma być w na początku przyszłego tygodnia. Może jakąś telewizję zaangażować?
    Maja - dobry pomysł, czekam na tekst.

    • 0 0

    • nie ma uchwały Rady Miasta w tej sprawie (1)

      Nie ma uchwały - jeszcze nic nie możemy zaskarżyć!

      Poniżej skopiowany mail. który otrzymałam wczoraj po południu od Radnej Agnieszki Owczarczak:

      Re: prośba o interwencję w sprawie 6-latków
      Od: Agnieszka Owczarczak
      Do: beann@orange.pl Szanowna Pani,

      bardzo dziękuję za list. Do tej pory nie dotarły do radnych żadne
      informacje na ten temat. Konsultowałam sprawę z wiceprzewodniczącą
      Komisji Edukacji Patrycją Mlejnek-Gałęzą i wiem, że Komisja się tym
      problemem też nie zajmowała i nic nie wie na temat proponowanych zmian.
      Pani Gałęza obiecała sprawdzić, jakie jest uzasadnienie Urzędu
      Miejskiego i oczywiście przekażę Pani wszystkie informacje, które uda mi
      się pozyskać.

      Z pozdrowieniami
      Agnieszka Owczarczak

      • 0 0

      • Beata Lewandowska

        Zrobiła aferę, a afery nie ma. Nie ma uchwały - nie ma sprawy. Na chłopski rozum zgodnie z literą prawa za rok wszystkie szesciolatki pójdą do zerówki, czy za rok tez kobieto odżyjesz i zrobisz burzę w szklance wody. A może dwunastolatką też przedłużysz dziecinstwo i zamiast do gimnazjum pochodzą do przedszkola??

        • 0 1

  • a co z prywatnymi? (1)

    czy przedszkola prywatne będą miały zerówki?
    A niepubliczne?

    • 0 0

    • te które są sprywatyzowane tez

      mają nie miec zerówek. - info z wydz. edukacji

      • 0 0

  • Rada miasta

    Chyba warto poparzeć i zapamietać na gdansk_pl kto zgotował naszym dzieciom ten los.

    • 0 0

  • Już jako studentka pedagogiki miałam okazję porównać poziom zajęć dydaktycznych w zerówce szkolnej i przedszkolnej. Bez porównania ,wygrywa przedszkole. Moje obserwacje wielokrotnie potwierdziły się w rozmowach z nauczycielami klas pierwszych. Mając alternatywę zawsze dla swojego dziecka wybiorę przedszkole.

    • 0 0

  • (1)

    kiedy pani Kocik odpowiedziała tym mailem?

    • 0 0

    • 01 lutego 2008 r.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane