• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sześciolatki zrobią miejsce dla trzylatków

Magdalena Raszewska
5 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 17:56 (5 lutego 2008)
W przedszkolu dzieci często zdobywają umiejętności potrzebne w szkole. W przedszkolu dzieci często zdobywają umiejętności potrzebne w szkole.

W przyszłym roku szkolnym wszystkie gdańskie sześciolatki będą chodziły do szkolnych zerówek. Gmina chce bowiem, aby w przedszkolach znalazło się miejsce dla młodszych dzieci

.

Gdańsk wychodzi w ten sposób także naprzeciw reformie szykowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzięki temu, gdy w roku szkolnym 2009 - 2010 obniżony zostanie wiek obowiązku szkolnego do sześciu lat, gminie będzie łatwiej wdrożyć reformę.

Jednak planowane zmiany niepokoją rodziców. - Informacje, jakie otrzymałam z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku o obowiązku przygotowania przedszkolnego tylko w szkołach, zaskoczyły mnie - skarży się nasza czytelniczka, pani Beata. - To sprzeczne z informacjami podawanymi wcześniej przez media, że w najbliższym roku szkolnym tylko dzieci urodzone w pierwszym kwartale 2002 r., i to tylko za zgodą rodziców, będą chodzić do zerówki w szkołach - dodaje zaniepokojona tym, że jej córka trafi w ten sposób do szkoły rok wcześniej.

Ewa Słomińska, dyrektor przedszkola nr 27 w Gdańsku zauważa, że rodzice coraz rzadziej umieszczają dzieci w zerówce przedszkolnej. - Od paru lat ubywa nam sześciolatków, bo rodzice wybierają zerówki szkolne. Jako nauczycielka pragnę wierzyć, że warunki w zerówkach szkolnych będą coraz lepsze i dorównają przedszkolnym. Myślę, że nasze władze przygotowują się w ten sposób do reformy oświaty - mówi pani dyrektor, dodając że w ten sposób w przedszkolach zrobi się miejsce dla ponad tysiąca dzieci, które wcześniej nie odstały się do placówek. Ewa Słomińska uważa, że dzięki rotacji przedszkola bardziej skoncentrują się na wspomaganiu rozwoju pięciolatków.

W ubiegłym roku, podczas rekrutacji do przedszkoli zabrakło około 1,2 tys. miejsc dla dzieci. Aby rozwiązać ten problem trzeba by zainwestować 50 mln złotych w budowę 10 nowych przedszkoli. Gmina proponuje jednak inne rozwiązanie.

- W tej chwili, 3,5 tys. sześciolatków i tak uczęszcza już do zerówek szkolnych. Jeżeli pozostałe 1,3 tys. dzieci przeniesiemy do szkół, zwolnią sie miejsca dla młodszych - tłumaczy Jerzy Jasiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji gdańskiego magistratu. Dodaje, że ministerstwo i tak planuje obniżenie wieku obowiązku szkolnego do sześciu lat. W ten sposób Gdańsk powoli przygotowuje się do tej reformy.

Urzędnicy wskazują na jeszcze jedną korzyść z planowanej zmiany. W tej chwili za umieszczenie dziecka w przedszkolu samorządowym trzeba zapłacić 211 złotych miesięcznie. Tymczasem w zerówkach szkolnych zapłacimy jedynie za posiłki, bez kosztu ich przygotowania. Kosztuje to nieco mniej.

Opinie (154) ponad 10 zablokowanych

  • Podpiszę się pod protestem (1)

    Mam dziecko w przedszkolu - jestem bardzo zadowolona z zajęć, opieki, atrakcji dla dzieciaków...
    Sama chodziłam do przedszkola (do zerówki też) i bardzo dobrze to wspominam a potem nie miałam najmniejszych problemów z nauką...
    Psychologowie odradzają obniżanie wieku szkolnego ze względu na ważniejszy w tym czasie rozwój emocjonalny i społeczny (gry, zabawy...).
    Pracuję w szkole, co prawda nie z kl.I-III, ale wiem, że szkoły nie są w stanie, w tak krótkim czasie przygotować placówki do przyjęcia większej ilości "zerówkowiczów"!
    Ps. Dlaczego władze miasta nie budują przedszkoli w nowych osiedlach (tam większość to młodzi i dużo małych dzieci)? Czy tylko deweloperzy na tym zarabiają krocie???
    Władze zaniedbują swoich mieszkańców.

    • 0 0

    • gdzie należy składać podpisy pod protestem

      • 0 0

  • (3)

    1) większość świetlic szkolnych otwarta jest w godzinach od 7:00 do 16:00 (wielu pracujących rodziców zmuszona jest do wynajęcia płatnej opiekunki, aby dziecko miało kuratelę w pozostałe godziny);- Z TEGO WYNIKA,ŻE DLA wAS WSZYSTKICH KTÓRZY CHCĄ ŻEBY DZIECKO UCZESZCZAŁO DO PRZEDSZKOLA TO PO PROSTU NIE ZALEŻY WAM NA DOBRU DZIECKA,BO NAJLEPIEJ CHCIELIBYŚCIE JE TRZYMAC OD RANA DO WIECZORA W PRZEDSZKOLU I POZBYĆ SIE PROBLEMU WYCHOWANIA,NO NIESTEY W ZERÓWCE DZIECKO SPEDZA MNIEJ GODZIN,MOŻE DLA WAS OTWORZYĆ PRZEDSZKOLA 24 H,ALBO TYGODNIOWE ODDAJESZ DZIECKO W PONIEDZIAŁEK,A ODBIERASZ W PIATEK.

    2) szkoły nie organizują zajęć dodatkowych dla 6-latków (rytmiki, logopedii, gimnastyki korekcyjnej, języka obcego itp.), które obecnie są normą w gdańskich przedszkolach;-W SZKOLE DO KTOREJ MOJE DZIECKO CHODZIŁO DO ZERÓWKI ANGIELSKI JEST W PROGRAMIE BEZPAŁTYNY,RYTMIKA I LOGOPEDA ORAZ GIMNASTYKA KOREKCYJNA

    3) szkoła może zapewnić jeden posiłek w ciągu (nieraz bardzo długiego) czasu pobytu w niej naszego malucha; normy żywieniowe dla 6-latków przewidują 4-5 posiłków dziennie – kanapka i owoc przekazane przez rodziców są niewystarczającym pożywieniem; szkoła nie zapewnia bezpłatnych napojów (a nie znam 6-latka, który odpowiedzialnie gospodaruje pieniędzmi);-NAPÓJ MOŻNA DAĆ DZIEKU ,A U NAS W ZERÓWCE W STOŁOWCE SZKOLNEJ DZIECI MIAŁY ROBIONĄ CIEPŁĄ HERBATKE I JADŁY ŚNIADANKO,OBIADY TEŻ MOZNA WYLUPIĆ,A OWOC NA PODWIECZOREK TEŻ DZIECKO MOŻE WZIĄĆ Z SOBĄ

    • 0 0

    • W szkole, do której chodziło dziecko mojego sąsiada, za oknem latały motylki.

      • 0 0

    • Droga, anonimowa "nauczycielko"

      Dla niektórych przedszkola mogłyby wogóle nie istnieć (mamy niepracujące - żony dobrze zarabiających mężczyzn, rodziny wielopokoleniowe, gdzie zawsze ktoś może zapewnić opiekę dziecku). Oczywiście wolałabym, aby wróciły przedszkola przyzakładowe, gdzie mogłabym doglądać córkę i nie rozstawać się z nią na więcej niż 8 godzin.
      "Istnieją szkoły"... istnieją też takie, które pracują zmianowo i klasy młodsze zaczynają zajęcia np. od 13:20; gdzie w wyniku przepełnienia część zajęć odbywa się w wynajętych salkach katechetycznych; gdzie jeden budynek służy zerówkowiczom i gimnazjalistom. Jak 6-latek ma się bronić przed zaczepkami 14-latków? Co może grozić przedszkolaczkowi, który siądzie na sedes "wspólny" z repetującym nastolatkiem? Dla takiej "nauczycielki" jak Pani, to pewnie nie problem... Wogóle nie ma Pani problemów poza pisownią:)))
      Zgadzam się, że mogę obarczać moje dziecko kilogramami pożywienia i litrami picia, tylko czy ktoś z opiekunów zainteresuje się, czy zostało ono wypite lub zjedzone/wyrzucone/oddane koleżance/zabrane przez 10-latka?
      Dlaczego tak Pani zależy, aby wszystkie 6-latki posłać do szkół? Dlaczego tak Panią denerwuje, że są rodzice, dla których taka decyzja władz jest swoistą katastrofą?

      • 0 0

    • Ciekawe czy Pani pracowała w tym okresie , bo jeżeli tak to kto Pani pomagał, może dziadkowie ale mili sąsiedzi?. Czy też Pani dziecko przebywało od godz 6: 30 do 16-tej w szkole. Jak Pani sobie wyobraża pobyt dziecka 6-letniego przez tak długi czas , niekażdy ma pomoc. Nie wszędzie pracodawcy zgodzą się na układ późniejszego przychodzenia i wcześniejszego wychodzenia. Nie w każdej Szkole jest stołówka.

      • 0 0

  • Jak w Warszawie i Poznaniu protestowali

    proszę przeczytać - oni to przechodzili w styczniu az do dzisiaj.
    http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=587&w=74479972&v=2&s=0

    • 0 0

  • tekst listu protestacyjnego do wyłożenia do podpisów w przedszkolach (1)

    Gdańsk 11.02.2008 r.
    Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdańsk
    Dyrektor Regina Białousów
    Ul. 3 Maja 9
    80-802 Gdańsk

    Prezydent Miasta Gdańsk
    Paweł Adamowicz
    Ul. Nowe Ogrody 8/12
    80-803 Gdańsk

    W związku z podjęciem uchwały przez Radę Miasta Gdańska zobowiązującej dzieci 6-letnie do uczęszczania od września 2008r. do zerówek w szkołach z wykluczeniem istnienia przedszkolnych oddziałów zerówkowych od tego terminu, naruszającej obowiązujące przepisy dotyczące edukacji szkolnej i przedszkolnej zawarte w ustawie o oświacie, która nie nakłada obowiązku edukacji dzieci 6-letnich w szkołach, składamy protest wobec naruszania naszych prawnych interesów, również w zakresie konstytucyjnie nam przysługującego równego traktowania wobec prawa wszystkich obywateli RP, niezależnie od miejsca zamieszkania.
    Wzywamy właściwy podmiot samorządowy do usunięcia naruszenia prawa, które godzi w nasze interesy.
    Wnioskujemy o uchylenie uchwały likwidującej przedszkolne oddziały zerówkowe i odbierającej tym samym rodzicom możliwość wyboru profilu placówki prowadzącej edukację dzieci 6-letnich, gwarantowaną nam przez obowiązujące przepisy prawne.
    (podstawa prawna złożenia protestu: uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 maja 1998 r. sygn. akt FPS 1/98 ;ONSA 1998, z. 3, poz. 78, Art. 101. 1. (132) ustawa o samorządzie gminnym; załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowejz dnia 23 sierpnia 2007 r.(DZ.U. z dnia 31 sierpnia 2007 r. Nr 157, poz. 1100; ustawa o oświacie)

    Zamierzenia MEN dotyczące planu obniżenia wieku szkolnego, którego wdrażanie ma trwać 6 lat i jest dopiero poddawane badaniom oraz ekspertyzom nie mają żadnej mocy ustawodawczej i nie zmieniają ustawy o oświacie w zakresie uchwały podjętej przez Radę Miasta Gdańska. Oficjalne stanowisko w tej sprawie zawarte jest m.in. na stronie internetowej MEN, gdzie można wyczytać: Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzyna Hall zapowiedziała, że do kwietnia 2008 r. resort przedstawi założenia do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który pozwoli na obniżenie wieku szkolnego. Prace nad podstawą programową i innymi założeniami zmian mają trwać pół roku. Harmonogram wprowadzania zmian, związanych z obniżeniem wieku szkolnego.
    • Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty – kwiecień 2008
    • Projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego dostosowanej do obniżonego wieku dzieci – czerwiec 2008
    • Harmonogram obniżania wieku szkolnego oraz projekt zmiany ustawy – do września 2008
    • Przygotowania organizacyjne i zmodyfikowanie podręczników – do czerwca 2009
    • Rozpoczęcie zmiany, której wdrażanie będzie trwało 6 lat – wrzesień 2009.
    (Posiedzenie Rady Ministrów 15.01.2008r.)
    „Nie ma jeszcze wiążących ustaleń w tej sprawie, ale zakładamy, że zmiany będą wprowadzane etapami. Pierwsza grupa sześciolatków najprawdopodobniej trafi do szkoły 1 września 2009 r.” - uważa Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej.
    W tej chwili, na początku planowania, MEN zakłada, że datą, od której wszystkie sześciolatki będą miały obowiązek uczęszczania do szkoły, może być 1 września 2011 r. (…)
    Obecnie obowiązek szkolny dotyczy siedmiolatków. Sześciolatki mają obowiązek uczestniczyć w tzw. rocznym przygotowaniu przedszkolnym. (…))

    Rzecznik Praw Dziecka zareagowała już na samo zamierzenia MEN obniżenia wieku szkolnego i na drodze konsultacji władze Miasta Warszawy zobowiązały się do:
    - wydłużenie okresu adaptacyjnego w odniesieniu do przenoszenia dzieci sześcioletnich z przedszkoli
    do szkół,
    - sprawdzenie warunków w szkołach pod kątem przyjęcia dzieci sześcioletnich przez specjalnie
    powołane komisje w skład których wchodziliby rodzice,
    - rozpoznanie oferty zajęć dodatkowych, pozalekcyjnych,
    - niepodejmowanie wiążących uchwał przez Rady Dzielnicy m. st. Warszawy do czasu zakończenia
    konsultacji.
    Stojąc na straży dobra naszych Dzieci, my Rodzice, jako osoby odpowiedzialne za ochronę zdrowia, życia i interesów naszych dzieci i władne do ich zabezpieczania oraz chronione prawem w tym zakresie przez Konstytucję RP oraz Kartę Praw Dziecka ONZ postulujemy rozważenie podobnej strategii przeprowadzania zmian w systemie oświaty. Nie zgadzamy się na łamanie praw naszych dzieci ani naszych.
    Zgodnie z art. 63 kodeksu postępowania administracyjnego wzywamy do potwierdzenia wniesienia wezwania do uchylenia naruszenia praw oraz wniesienia list protestacyjnych wraz z ich datowaniem.
    W przypadku bezskutecznego wezwania do usunięcia naruszenia prawa lub odmowy usunięcia naruszenia prawa zamierzamy zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego a także złożyć wniosek do rozpatrzenia tej sprawy do Trybunału Praw Człowieka. (Art. 101. Ustawy o samorządzie gminnym)
    Niniejszy dokument został sporządzony w 2 jednakowo brzmiących egzemplarzach, z których jeden trafi do właściwego organu samorządowego – Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdańsk, natomiast tekst listu protestacyjnego i wezwania do uchylenia naruszenia prawa zostanie przedłożony:
    Prezydentowi Miasta Gdańska Pawłowi Adamowiczowi
    Rzecznik Praw Dziecka Ewie Sowińskiej
    Rzecznikowi Praw Obywatelskich Januszowi Kochanowskiemu.
    Drugi jednakowo brzmiący egzemplarz wraz z listą podpisów pozostanie w gestii osoby sporządzającej dokument, na wypadek przedłożenia właściwym organom w dalszym postępowaniu administracyjnym.


    podpis osoby wnoszącej podanie
    (imię, nazwisko, adres)

    podpis osoby sporządzającej protokół dokumentacji
    (imię, nazwisko, adres)


    Podzielam ww. treści popierając je własnoręcznym podpisem:
    l.p. Imię, nazwisko adres podpis

    • 0 0

    • Nie ma uchwały - jeszcze nic nie możemy zaskarżyć!

      Poniżej skopiowany mail. który otrzymałam wczoraj po południu od Radnej Agnieszki Owczarczak:

      Re: prośba o interwencję w sprawie 6-latków
      Od: Agnieszka Owczarczak
      Do: beann@orange.pl Szanowna Pani,

      bardzo dziękuję za list. Do tej pory nie dotarły do radnych żadne
      informacje na ten temat. Konsultowałam sprawę z wiceprzewodniczącą
      Komisji Edukacji Patrycją Mlejnek-Gałęzą i wiem, że Komisja się tym
      problemem też nie zajmowała i nic nie wie na temat proponowanych zmian.
      Pani Gałęza obiecała sprawdzić, jakie jest uzasadnienie Urzędu
      Miejskiego i oczywiście przekażę Pani wszystkie informacje, które uda mi
      się pozyskać.

      Z pozdrowieniami
      Agnieszka Owczarczak

      • 0 0

  • dodatkowe informacje dot. protestu

    Aby dokument spełniał formalne wymogi prawne:

    1. listy podpisów powinny być sporządzone w dwóch egzemplarzach (nie przez kalkę!)- dwa podpisy każdej osoby
    2. podanie/protest musi podpisać osoba sporządzająca dokument jako wnioskodawca oraz druga osoba jako "protkolant/ świadek"
    3. najważniejszą rzeczą jest tu "wezwanie do uchylenia naruszenia prawa"
    4. adresy e-mailowe do przekazania treści podania do wiadomości innych oragnów mogących nam pomóc (można dopisać ile osób poparło prostest), należy podpsiać się imieniem nazwiskiem i podać adres
    rzecznik@rpo.gov.pl
    rzecznik@brpd.gov.pl
    prezydent@gdansk.gda.pl
    5.nie ma ograniczeń liczbowych, które podważałyby sens naszego protestu: nawet jedna osoba może zaskarżyć łamanie prawa przez organ samorządowy

    Mam nadzieję, że uda nam się zmobilizować Rady Rodziców w przedszkolach oraz uzyskać zgodę dyrekcji przedszkoli do wyłożenia tam list do podpisów oraz umieszczenia informacji dla rodziców- sztania to najlepsze medium informacyjne :-).

    pzdr

    • 0 0

  • porada prawna co do formalności zw. z protestem

    Art. 101. 1. (132) Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.

    2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli w sprawie orzekał już sąd administracyjny i skargę oddalił.

    2a. (133) Skargę na uchwałę lub zarządzenie, o których mowa w ust. 1, można wnieść do sądu administracyjnego w imieniu własnym lub reprezentując grupę mieszkańców gminy, którzy na to wyrażą pisemną zgodę.

    3. W sprawie wezwania do usunięcia naruszenia stosuje się przepisy o terminach załatwiania spraw w postępowaniu administracyjnym.

    4. W sprawach, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio art. 94.

    ustawa o samorządzie gminnym.

    W tej sprawie nalezy zatem wystosowac do Rady Miasta Gdańska, bo to ona podjęła uchwałę wezwanie do usunięcia naruszenia, które to wezwanie musi spełniać warunki określone w art. 63 kodeksu postepownaia administracyjnego.

    Art. 63. § 1. (13) Podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie lub za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej albo za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej właściwego organu administracji publicznej, umożliwiającego wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego tego organu, a także ustnie do protokołu.

    § 2. Podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.

    § 3. Podanie wniesione pisemnie albo ustnie do protokołu powinno być podpisane przez wnoszącego, a protokół ponadto przez pracownika, który go sporządził. Gdy podanie wnosi osoba, która nie może lub nie umie złożyć podpisu, podanie lub protokół podpisuje za nią inna osoba przez nią upoważniona, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu.

    § 3a. (14) Podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinno:

    1) być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym, oraz

    2) zawierać dane w ustalonym formacie, zawarte we wzorze podania określonym w odrębnych przepisach, jeżeli te przepisy nakazują wnoszenie podań według określonego wzoru.

    § 4. Organ administracji publicznej obowiązany jest potwierdzić wniesienie podania, jeżeli wnoszący je tego zażąda.

    oraz należy wykazac interes prawny, co w Państwa wypadku nie będzie trudne - wystarczy wskazać te okoliczności.

    W wezwaniu równiez prosze zawrzeć wniosek o uchylenie tej uchwały i podkreslić, że narusza prawo, bo obowiązujące przepisy nie nie zobowiązują do posyłanie dzieci do zerówki w systemie szkolnym.
    Wezwany organ może zmienić, uchylić uchwałę lub odmówić jej weryfikacji bądź też - jak wskazuje praktyka - zachować się biernie, nie odpowiadając na wezwanie.

    Jednak, jesli organ nie odpowie na wezwanie w terminie 2 miesięcy odpowiedzi na wezwanie(nie zajmie stanowiska w przedmiocie naruszenia) traktowane jest to jak odmowa usunięcia naruszenia i równiez stwarza możliwośc zwrócenia się ze skargą do sądu administracyjnego.

    Termin do wniesienia wezwania nie jest nigdzie przez ustawodawcę określony. W jednym z orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny(uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 maja 1998 r. sygn. akt FPS 1/98 ;ONSA 1998, z. 3, poz. 78) uznał, że każdy, kto uważa, iż jego interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą podjętą przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może w dowolnym terminie wezwać organ, który wydał tę uchwałę, do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia.

    Na razie zatem prosze do Rady Gminy takie wezwanie skierować i czekac na stanowisko. Być może sprawa skończy się na tym etapie jesli organ gminy uzna Państwa wezwnaie za zasadne i sam uchyli uchwałę. Jeśli nie, trzeba bedzie rozważyć złożenie skargi do sądu administarcyjnego.

    Prosze jednak pamiętać, że warunkiem złozenia do sądu administracyjnego skargi jest wezwanie do usunięcia naruszeń.

    Z mojej wiedzy wynika, ze wezwanie do usunięcia naruszeń nie podlega żadnej opłacie, gdyby jednak było inaczej, organ gminy wezwie państwa do uiszczenia tej opłaty.

    • 0 0

  • Jeszcze odnośnie "zwolnią się miejsca w przedszkolach"

    Gmina jest administratorem lokalnej bazy PESEL. Z Gminą ściśle współpracuje Urząd Stanu Cywilnego. Od momentu urodzenia do wieku przedszkolnego mijają 3 lata, więc chyba można przewidzieć, czy będą potrzebne nowe przedszkola/szkoły, czy też nie? Dlaczego moje dziecko ma płacić za błędne decyzje nadal rządzących władz Miasta, którymi zlikwidowano parę lat temu wiele placówek przedszkolnych? Miejsca w przedszkolach mają zwolnić tegoroczne 6-latki. Czy więc dzieci w wieku 4-5 lat, które dotychczas nie dostały się do przedszkoli będą miały wspólne grupy (może jeszcze z tegorocznymi 3-latkami)? Czy też mamy taki boom 3-latków, że przedszkola stworzą po dwie grupy dla tego rocznika? To samo w szkołach: "zwolni się 3000 miejsc", ale chyba nie w samych zerówkach, tylko w klasach O-6? Czy Miasto Gdańsk zamierza kształcić 6-latki tą samą kadrą nauczycielską, co nastolatków (mniej roboty będą przecież mieli historycy, fizycy, chemicy itp.)?
    To, że część rodziców dotychczasowych przedszkolaków wybiera zerówki w szkołach wynika tylko i wyłącznie ze względów ekonomicznych: w szkole zostawiają dziecko za darmo, a opłata za przedszkole z wyżywieniem ( 4 zajęcia dodatkowe) to w moim przypadku: 479,44 zł. Dla wielu rodziców to prawie połowa pensji.

    • 0 0

  • "Obiektywizm" dziennikarki

    Skopiujcie sobie na pasek adresu:
    //www.przedszkole27.gda.pl/?doc=6

    Ze strony przedszkola, którego Pani Dyrektor udzieliła wywiadu do ww. artykułu. "Napisali o nas" (czyli o przedszkolu)....i tu następuje spora litania artykułów z Gazety Trójmiasto, czyli www.trojmiasto.pl
    A gdzie obiektywizm dziannikarski? Dlaczego o tak ważną sprawę zapytuje się dyrektorkę przedszkola, które co i rusz jest reklamowane na łamach tej "Gazety"?

    • 0 0

  • Są jeszcze mądrzy rodzice

    bardzo budujący jest fakt, że są jeszcze madrzy rodzice, którzy czują odpowiedzialnośc za edukację swoich dzieci. dla mnie także nie było obojętne, gdzie uczą się moje, a to co wskazało im jak żyć uzyskali z domu rodzinnego i przedszkola, bo w szkole liczą się tylko programy i ich realizacja, natomiast dziecko, jego emocje, wychowanie moralne nie ma żadnego znaczenia. Dziewczynki w 3 klasie grożą sobie wzajemnie, że się zabiją, w 5 piszą do siebie potworne listy z groźbami i prześmiewkami, ale chodzą umundurowane w "śliczne kamizelki" i to jest gwarancja dobrej polskiej szkoły.

    • 0 0

  • przyłączam się do protestu

    Mniej więcej rok temu w porządku obrad VI sesji Rada Miasta Gdańska było:

    1) likwidacja Przedszkola Nr 18 w Gdańsku, ul. Ławnicza 1/2 (druk nr 68)
    2) likwidacja Przedszkola Nr 70 w Gdańsku, ul. Arkońska 25 (druk nr 69)
    3) likwidacja Przedszkola Nr 37 w Gdańsku, ul. 3 Brygady Szczerbca 5 (druk nr 70)
    4) likwidacja Przedszkola Nr 45 w Gdańsku, ul. Pachołów 1 (druk nr 71)
    5) likwidacja Przedszkola Nr 76 w Gdańsku, ul. Chałubińskiego 18 (druk nr 72)
    6) likwidacja Przedszkola Nr 16 w Gdańsku, ul. Rozłogi 13 (druk nr 73)
    7) likwidacja Przedszkola Nr 85 w Gdańsku, ul. Chałubińskiego 15 (druk nr 74)
    8) likwidacja Przedszkola Nr 41 w Gdańsku, ul. Głęboka 19 (druk nr 75)
    9) likwidacja Przedszkola Nr 19 w Gdańsku, ul. Żuławska 108 (druk nr 76)
    10) likwidacja Przedszkola Nr 66 w Gdańsku, ul. Startowa 27 (druk nr 77)
    11) likwidacja Przedszkola Nr 27 w Gdańsku, ul. Bednarska 22 (druk nr 78)

    Jestem wzburzony. Dzisiaj lokalni sAMORZĄDOWCY próbują pozbawić sześciolatków prawa do przedszkola. Z własnej inicjatywy?! Po co zwiększać liczbę miejsc w przedszkolach do potrzeb nowych dzielnic, dostosujmy liczbę dzieci. Działać na potrzeby mieszkańców? Łatwiej ograniczyć te potrzeby. Jedną uchwałą. Żadnych inwestycji, komplikacji ze zmieniającymi się corocznie potrzebami, przenoszeniem personelu itp. Jakie to proste. A że z naruszeniem naszych praw. Mam nadzieje, że to nie będzie najmniejszy drobiazg.

    Cóż, przyłączam się do protestu i mam nadzieję, że posiadaczom społecznych mandatów taki protest pomoże w uruchomieniu odrobiny rozsądnego myślenia.

    Swoją drogą urządza się w Gdańsku jakieś miesięczne konsultacje społeczne z powodu przesunięcia granicy miasta, bo ktoś wymyślił ją w środku hali sportowej a w tak ważnej sprawie próbuje się zupełnie pominąć zainteresowanych.

    Chyba możemy zazdrościć mieszkańcom Gdyni i Sopotu, tam rodzice sześciolatków nie muszą się denerwować (póki co?) działaniami swoich reprezentantów.

    Ale się nie damy, w Poznaniu i Warszawie już to przechodzili

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane