Fakty i opinie

stat

Szympansy dostały własną ściankę wspinaczkową

Najnowszy artukuł na ten temat

Trening medyczny lwów w Zoo


Samice i małe wspinają się w poszukiwaniu owoców, a samiec Jürgen czeka na dole aż coś spadnie. To jedna z typowych scenek na wybiegu szympansów w gdańskim ZOO, od kiedy opiekunowie zamontowali ściankę wspinaczkową. Konstrukcja o wysokości ośmiu metrów ma zachęcić małpy do wysiłku i urozmaicić im czas spędzany w ogrodzie.Korzystałe(a)ś kiedykolwiek ze ścianki wspinaczkowej?

tak, wiele razy 18%
tak, zdarzało mi się 33%
nie, ale chętnie spróbował(a)bym 18%
nie, bo to nie dla mnie 26%
nie, z innego powodu 5%
zakończona Łącznie głosów: 377
- Szympansy w naturze większą część dnia spędzają na afrykańskich drzewach i tam też śpią. Wspinanie się jest więc dla nich czymś naturalnym. Nie muszą się tego uczyć - opowiada Michał Cichoń, opiekun stada w gdańskim ZOO.
Tutejsze szympansy do tej pory korzystały na wybiegu z lin, konarów i belek. Urządzały na nich gonitwy, kłóciły się i bawiły. Opiekunowie zwierząt - Michał CichońStanisław Kołakowski - uznali jednak, że małpom przyda się nowa atrakcja.

- Sami lubimy wspinaczkę, więc uznaliśmy, że dla szympansów ścianka może być niezłą rozrywką. Stwierdziliśmy, że trzeba ją zbudować, dostaliśmy wsparcie i jest. Ma wysokość ośmiu metrów i wykonana została z płyt OSB. Pokryta jest żywicą i ma chwyty takie jak na ściankach dla ludzi - tłumaczy Cichoń.
Kiedy ścianka zamontowana została na wybiegu, początkowo małpy były nieufne. Pomogły jednak smakołyki i zwierzęta ruszyły w górę. Dziś dobrze wiedzą, jakie doznania smakowe czekają je podczas wspinaczki.

- Nasze szympansy lubią morele, daktyle czy rodzynki. Umieszczam je więc na chwytach ścianki. Do tego smaruje ją miodem, który jest ich ulubionym przysmakiem - wyjaśnia Cichoń.
Zachęta z reguły jest skuteczna. Samice i młode chętnie bawią się we wspinaczkę. Choć nierzadko wybierają drogę na skróty - najpierw po kratach w górę, a potem w bok na ściankę. A że na brak siły i techniki nie narzekają, smakołyki szybko znikają z chwytów.

- Bez żadnego treningu wspinają się w taki sposób, że zawodowi wspinacze mogliby im pozazdrościć. Mają doskonałą technikę - zachwala szympansy Cichoń.
Tyle że nie wszystkie małpy mają chęć na wspinaczkę. Jürgen, przywódca szympansiego stada, woli jeść owoce na ziemi. A kiedy już wybierze się pod ściankę, to z konkretnym planem: cierpliwie czekać aż coś spadnie.

- Po prostu najczęściej idzie po linii najmniejszego oporu i zgarnia wszystko, co jest pod ścianką wspinaczkową - przyznaje opiekun.
Pozostałe małpy mają jednak trzy w jednym: miodowo-owocową ucztę, ruch i rozrywkę.

Opinie (75) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.