• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ten budynek znany jest głównie od strony wody. Gmach Poczty Morskiej odzyska blask

Michał Brancewicz
10 kwietnia 2024, godz. 13:30 
Opinie (66)
  • Jest szansa, że blisko 100-letni budynek dawnej Poczty Morskiej w końcu doczeka się remontu.
  • Obiekt jest częściowo podpiwniczony, jednopiętrowy z użytkowym poddaszem oraz strychem.
  • Budynek Zamorskiej Wymiany Poczty został otwarty w 1927 roku.

Budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), przy ul. Chodackiego 26zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku, został wpisany do rejestru zabytków. Jego właściciel, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, liczy, że dzięki temu łatwiej będzie przeprowadzić zapowiadaną od lat modernizację i adaptację jego pomieszczeń na cele biurowo-usługowe. Środki na ten cel już są.Warto inwestować w odnawianie zabytków?

Sześć lat temu Port Gdańsk odkupił od firmy Orange za 1,65 mln zł prawo do użytkowania wieczystego budynku dawnej Poczty Morskiej, znajdującego się na styku Kanału Kaszubskiego i Martwej Wisły.

W 2021 r. informowaliśmy o przygotowaniach do remontu gmachu. Z różnych względów nie udało się jednak rozpocząć prac.

Port ma środki na modernizację zabytkowego budynkuBudynek Poczty Morskiej w Gdańsku na zdjęciu z lat 30. XX wieku. 
Budynek Poczty Morskiej w Gdańsku na zdjęciu z lat 30. XX wieku.
Do tej pory blisko 100-letni budynek figurował jedynie w gminnej ewidencji zabytków. Teraz się to zmieniło. Dariusz Chmielewski, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, podjął decyzję o wpisaniu dawnej Poczty Morskiej do rejestru zabytków.

- Po dokonaniu wpisu do rejestru zabytków budynku Zamorskiej Wymiany Poczty, a następnie wydaniu nowych wytycznych ZMPG będzie mógł powrócić do przygotowania dokumentacji projektowej przebudowy budynku, skutkującej stosownymi decyzjami administracyjnymi - mówi Stefan Rudnik, dyrektor Pionu Inwestycji w Porcie Gdańsk. - Po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, umożliwiającej wykonanie robót budowlanych, zostanie rozpisany przetarg na ich wykonanie, na co ZMPG zaplanował już środki budżetowe.

Pokój z sejfem i dwie windy towaroweWybudowany w 1927 r. obiekt jest częściowo podpiwniczony, jednopiętrowy z użytkowym poddaszem oraz strychem. Na parterze znajdują się pomieszczenia pierwotnie użytkowane w celach biurowych (w tym pokój z sejfem), magazynowych, toalety i portiernia. Pomieszczenia poddasza wykorzystywano do celów mieszkalnych. W budynku zachowały się dwie windy towarowe.

Budynek zostanie zaadaptowany na cele biurowo-usługowe.

Gmach dawnej poczty morskiej. Film sprzed 3 lat

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (66)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane