W Gdyni stanęła budka telefoniczna. Telefon do historii

Budka przed wejściem do Muzeum Miasta Gdyni.
Budka przed wejściem do Muzeum Miasta Gdyni. fot. Magdalena Czernek/gdynia.pl

Przed Muzeum Miasta Gdyni stanęła budka telefonicznaMapka. Nie wykonamy z niej wprawdzie żadnego połączenia, ale wysłuchamy ciekawych historii o Miejskich Halach Targowych. Przy okazji warto przypomnieć, że prawdziwych budek telefonicznych nie ma już w Trójmieście od lat.Korzystałe(a)ś kiedyś z budki telefonicznej?

Zobacz wyniki (1723)
Na początek kilka zdań wyjaśnienia od boomera dla młodszych czytelników: budka telefoniczna to taki stacjonarny telefon, montowany niegdyś na ulicach miast i miasteczek. Można było z niej zadzwonić, ale trzeba było zapłacić za rozmowę monetą, żetonem albo kartą magnetyczną (najpopularniejsze były w nominałach 25, 50 i 100 zł).

Takie budki, bardzo popularne jeszcze w latach 90. i na początku XXI wieku, ostatecznie zniknęły z ulic miast.

Po latach przerwy nowa budka telefoniczna stanęła przed Muzeum Miasta Gdyni. Zadzwonić z niej nie można, choć na tablicy zapisano w niej kilkadziesiąt numerów telefonów. Po ich wybraniu usłyszymy zabawne historie z życia Miejskich Hal Targowych, przygotowane przez Monikę Szpener w ramach wystawy "Siatka".

Budki telefoniczne w Gdyni2011 rok, remont Teatru Muzycznego w Gdyni. Już wtedy budki telefoniczne były tak rzadko używane, że robotnicy ustawiający ogrodzenie nie widzieli nic niestosownego w całkowitym zastawieniu dostępu do niej.
2011 rok, remont Teatru Muzycznego w Gdyni. Już wtedy budki telefoniczne były tak rzadko używane, że robotnicy ustawiający ogrodzenie nie widzieli nic niestosownego w całkowitym zastawieniu dostępu do niej. fot. Maciej Kosycarz/KFP
W nie tak dawnych czasach budki telefoniczne były stałym elementem krajobrazu Trójmiasta. Były także w Gdyni, ale wraz z rozwojem sieci komórkowych, a przede wszystkim spadkiem cen ich usług, przestały mieć sens.

Na przełomie wieków istniał jeszcze ustawowy obowiązek utrzymywania budek przez tzw. operatora narodowego, choć korzystano już z nich bardzo rzadko.

Budynki przynosiły wyłącznie straty, więc gdy tylko ustał obowiązek ich utrzymywania, szybko zaczęto je likwidować. Jednak jeszcze w 2011 r. Telekomunikacja Polska S.A. otrzymała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) 67 mln zł na utrzymanie budek telefonicznych.

W Gdyni najpopularniejsza była budka w stylu brytyjskim, która stała na skwerze Plymouth. Największą popularnością cieszyły się jednak postawione przez Multimedia budki, z których można było korzystać za darmo jeszcze w 2006 r. Już wtedy były to jedyne budki, do których czasem stały kolejki chętnych.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (148)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »