Fakty i opinie

stat

Przełożone otwarcie Forum Gdańsk. Nowy termin nie jest znany

Zaplanowane na środę otwarcie Forum Gdańsk zobacz na mapie Gdańska nie odbędzie się. Obiekt nie otrzymał pozwolenia na użytkowanie. Na razie termin otwarcia nie jest znany.AKTUALIZACJA, godz. 18:29. Oficjalny komunikat inwestora:
Multi Poland, główny inwestor Forum Gdańsk, zdecydował się przesunąć otwarcie kompleksu na późniejszy termin. Pragniemy, aby otwarcie Forum Gdańsk było godne gdańszczan i mieszkańców regionu. Na tym etapie nie wszystkie elementy projektu osiągnęły poziom, który na to pozwala.

- Jest nam ogromnie przykro z powodu zmiany terminu otwarcia Forum Gdańsk i serdecznie za to przepraszamy - mówi Patrick Van Dooyeweert z Multi. - Wiemy, że wielu gdańszczan czeka na Forum. Tak szybko jak to tylko możliwe - a będzie to naprawdę szybko - poinformujemy o nowym terminie otwarcia.
- Dziś zespół Forum Gdańsk pracuje pełną parą i przygotowuje Forum do powitania pierwszych klientów - tak, by mogli w pełni cieszyć się nowoczesnym centrum, które przyczyni się do rewitalizacji Śródmieścia. Przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z dzisiejszą decyzją - dodaje Van Dooyeweert.
AKTUALIZACJA, godz. 18:15.
Obiekt Forum Gdańsk nie przeszedł wszystkich odbiorów, więc nie dostał pozwolenia na użytkowanie. Takie informacje otrzymaliśmy z dwóch różnych źródeł: od przedstawiciela miejskiej instytucji oraz od jednego z najemców. Informację potwierdziła Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk.

- Przesuwamy otwarcie do odwołania - mówi dyrektor. - W ciągu godziny przekażemy oficjalny komunikat.

Jak informują nas najemcy, obiekt nie przeszedł wszystkich odbiorów, więc nie dostał pozwolenia na użytkowanie. Czekamy na oficjalny komunikat w tej sprawie.

Czy wybierzesz się do Forum Gdańsk?

tak, na otwarcie 13%
tak, ale nie na otwarcie 32%
nie planuję, ale pewnie kiedyś je odwiedzę 41%
nie, nie chodzę w ogóle do centrów handlowych 14%
zakończona Łącznie głosów: 7823
Zbudowane przez holenderskie konsorcjum Forum Gdańsk od samego początku wzbudza skrajne emocje wśród mieszkańców Gdańska. Przeciwników centrum może choć trochę pocieszy fakt, że dzięki otwarciu znów będzie dostępna przestrzeń i okoliczna infrastruktura w tej części miasta. Zwolenników zadowoli zapewne duża oferta handlowo-usługowa.

Do ostatniego dnia na terenie Forum trwały intensywne prace porządkowe, a niekiedy i budowlane.

Którędy wejdziemy czy wjedziemy do Forum Gdańsk?Do Forum będzie można się dostać niemal z każdej jego strony. Dojechać będzie można zarówno komunikacją miejską, rowerem, jak i samochodem.

Otwarte będą wejścia do budynków od ul. Armii Krajowej, od ul. Wały Jagiellońskie (będzie można dość górą i od przejścia podziemnego), wejście od strony ul. 3 Maja, wejście od strony "Elżbietanek" i wejście od zielonych tarasów.

Wejścia na teren Forum Gdańsk.
Wejścia na teren Forum Gdańsk. infografika Trojmiasto.pl

Do użytku zostanie oddana też całkiem spora przestrzeń składająca się z placów i spacerowego bulwaru. Na ten obszar będzie można wejść od od ul. Wały Jagiellońskie (górą i od przejścia podziemnego), schodami i windą od strony ul. 3 Maja oraz od strony Biblioteki Wojewódzkiej.

Osoby zmotoryzowane od godziny 9 będą mogły skorzystać z pięciopoziomowego parkingu przewidzianego na 1000 miejsc (wjazd od ul. 3 Maja). Pierwsze pół godziny parkowania jest gratis, za następne pół zapłacić trzeba 3,50 zł, każda kolejna rozpoczynająca się godzina to koszt 4 zł. Po dwie kasy znajdą się na każdym z poziomów parkingu. Forum Gdańsk planuje też udostępnienie aplikacji, która pomoże m.in. znaleźć zaparkowane auto i dokonać opłaty bez konieczności podchodzenia do kasy. Aplikacja ma być dostępna latem.

Z tych dojść i dojazdów jeszcze nie skorzystamyParking nie będzie jednak w pełni otwarty, a do dyspozycji będzie o kilkadziesiąt miejsc postojowych mniej niż docelowo, gdyż ciągle nie zakończono jeszcze prac na jego ostatniej kondygnacji.


Do 2 czerwca trzeba będzie też poczekać na oddanie do użytku przejścia podziemnego od strony ulicy Toruńskiej. W jego przypadku trwają procedury odbiorowe. Tego samego dnia do użytku ponownie oddana zostanie też ul. Targ Rakowy.

Także ulica pod Forum Gdańsk - tzw. Nowe Podwale Grodzkie - będzie udostępniona kierowcom od 2 czerwca. Wcześniej z drogi tej będą korzystać jedynie dostawcy towarów.

140 nowych sklepówW Forum Gdańsk po raz pierwszy w Gdańsku pojawią się między innymi takie marki jak: JOOP!, Liu Jo, Twin Set, COS, MAC, Made in G, Magnific Boutique, New Look, Paris Optique, VAN GRAAF i Weekend Max Mara, moda dziecięca Okaidi, Etam.

Wśród najemców Forum Gdańsk, którzy zadebiutują w Trójmieście, są też: &Other Stories (drugi sklep w całej Polsce), Folkstar, Jubirex i Okadi.

Większość ze 140 sklepów planuje w dniu otwarcia centrum atrakcyjne oferty promocyjne.

Od pierwszego dnia będzie także działać największe w mieście, dziewięcioekranowe kino Helios.

Smakosze będą mieli do wyboru prawie 30 restauracji, barów i kawiarni. Do dyspozycji gości centrum będą restauracje specjalizujące się w kuchniach z różnych regionów świata.

Miłośnicy fast foodu również znajdą coś dla siebie. Na kawę, desery, lody i soki klienci galerii wybiorą się do A. Blikle, Etno Cafe, Grycan, Columbus Coffee, Starbucks i Costa Coffee.

Na co trzeba będzie poczekać?Po otwarciu Forum Gdańsk trzeba będzie jednak poczekać na uruchomienie Kunsztu Wodnego, który powstaje na terenie dawnej pętli autobusowej przy Targu Rakowym. Nastąpi to na początku listopada.

Nieco później pojawi się zieleń - nasadzenia już się zaczęły. Także niektóre sklepy i restauracje będą otwierane w późniejszych terminach.

Na terenie Forum Gdańsk do ostatniej chwili trwają prace porządkowe.Na terenie Forum Gdańsk już po otwarciu centrum odbywać będą się także prace wykończeniowe. Poczekamy na przykład na elewację budynku kina oraz na bulwar kanału Raduni i dokończenie prac nad budową koryta edukacyjnego - akwedukt. Teren prac zostanie zabezpieczony.

Także pobliski park będzie rewitalizowany już po otwarciu Forum.

Forum Gdańsk w liczbach:

Przypomnijmy: cztery lata temu na tym obszarze były tory kolejowe oraz pozostałości po zamkniętej sześć lat temu Gildii - pawilonach handlowych z lat 90. XX wieku. Obszar inwestycji został przebadany przez zespół archeologów na koszt inwestora prywatnego.

Forum Gdańsk zajmuje działkę 53 tys. m kw., z czego 15 tys. m kw. to platforma nadbudowana nad linią kolejową, czyli utworzony przez Forum nowy teren miasta o powierzchni 1,5 ha.


 • wielkość działki: 6,2 ha

 • powierzchnia zabudowy: 31 320,73 m kw.

 • przestrzeń publiczna w m kw.: 28 tys. m kw. na różnych poziomach

 • przestrzeń handlowa (GLA) w m kw: 51 230 m kw.

 • powierzchnia gastronomiczna 5500 m kw.

 • powierzchnia rozrywkowa (kino) 3300 m kw.

 • powierzchnia fitness 1600 m kw.

 • powierzchnia hotelowa 370 m kw.

 • powierzchnia Kunsztu Wodnego 3633,80 m kw.

 • powierzchnia terenów zewnętrznych 15 537 m kw.

 • liczba kondygnacji: 7 nadziemnych i 1 podziemna, wysokość architektoniczna 33 m

 • łączna wartość inwestycji - 900 milionów złotych to nakłady inwestora - Multi Development

 • 140 milionów łączna wartość inwestycji Forum Gdańsk na rzecz Miasta Gdańska

 • 120 milionów złotych na łatwiejsze podróżowanie

 • 114 milionów złotych wartość gruntów wniesionych przez Miasto aportem (do weryfikacji)

 • 2000 - liczba miejsc pracyUdogodnienia i atrakcje dla gości:

 • liczba wind ogółem: 7

 • cztery węzły sanitarne

 • liczba ławek wypoczynkowych: 284 mb

 • 565 miejsc do siedzenia strefie gastronomicznej

 • liczba pokoi dla rodzica/opiekuna z dzieckiem: na każdym poziomie jeden pokój rodzinny

 • sale zabaw: poziom +3 plac zabaw komercyjny Lider o powierzchni 1181 m kw. (całoroczny, z przeszklonym dachem, z pięknym widokiem na Gdańsk)

 • plac zabaw w strefie gastronomicznej, bezpłatnyGodziny otwarcia Forum Gdańsk
Poniedziałek - sobota w godz. 9-22, niedziela handlowa w godz. 9-21.

Działanie w niedziele wolne od handlu: Forum będzie zapraszać najemców gastronomicznych oraz kino Helios do aktywności, jednak ostateczna decyzja będzie należeć do najemców.

Opinie (837) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.