• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wraca problem bezdomnych w centrum Gdańska

as
21 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Bezdomni nie są najlepszą wizytówką naszego miasta. Bezdomni nie są najlepszą wizytówką naszego miasta.

Wszechobecni bezdomni w Gdańsku nie są dobrą wizytówką miasta, zwłaszcza jeśli przebywają w ścisłym centrum. Choć osoby te ewidentnie potrzebują pomocy, nie zawsze ją przyjmują i mają do tego pełne prawo.Czy straż miejska powinna "usuwać" bezdomnych z reprezentacyjnych miejsc w mieście?

Już za kilka dni do Gdańska przyjedzie kilkanaście tysięcy kibiców na finałowy mecz Ligi Europy. Zobaczą nie tylko mecz piłki nożnej na światowym poziomie, ale także ulice, zabytki Gdańska i... bezdomnych w centrum.

Uwagę na to zwraca nasza czytelniczka przepowiadająca, że niebawem staną się wizytówką miasta.

- Codziennie przejeżdżam przez Gdańsk Główny. Wczoraj czekając na autobus szanowny pan wyciągnął swój narząd płciowy i zaczął robić siku przed przystankiem, gdzie przechodzi mnóstwo ludzi, w tym również dzieci. Codziennie leży tam mnóstwo osób bezdomnych, chodzą i zaczepiają, a nawet uwaga - proponują pracę. Niedługo stanie się to wizytówką miasta. Pierwsze co widzą ludzie przyjeżdżający do Gdańska to bezdomni leżący na ulicach i ławkach - mówi pani Marta.
Rzeczywiście osób mierzących się z problemem bezdomności na terenie Gdańska jest sporo - według statystyk około 900. Pisaliśmy o nich w styczniowym artykule pt. "Trudny czas dla osób bezdomnych w Trójmieście".

150 osób ze wspomnianych 900, zamiast pomocy, woli przebywać na ulicy. To w związku z nimi tworzy się największy problem.

Bezdomni najczęściej śpią na ławkach w centrum Gdańska. Bezdomni najczęściej śpią na ławkach w centrum Gdańska.

Straż Miejska: Nie można zmusić bezdomnych do przyjęcia pomocyOd początku roku 2021 na numer 986 wpłynęło 21 zgłoszeń dotyczących osób bezdomnych przebywających w rejonie przystanków "Gdańsk Główny". W zdecydowanej większości chodziło o osoby śpiące na przystankach autobusowych i tramwajowych.

- Podczas patrolowania okolic Dworca Głównego w Gdańsku strażnicy miejscy zwracają uwagę na zachowanie osób tam przebywających i na to, czy ktoś nie potrzebuje ich pomocy. Jeśli osobie bezdomnej potrzebna jest pomoc medyczna, patrol wzywa na miejsce pogotowie ratunkowe. Jeśli jest pod wpływem alkoholu, zabiera ją do Pogotowia Socjalnego. Jeżeli bezdomny popełnia wykroczenie, mundurowi mogą go za to ukarać - mówi Marta Drzewiecka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.
Rzecznik prasowy Straży Miejskiej zwraca uwagę także na to, że bezdomni nie zawsze chcą jakąkolwiek pomoc przyjąć, a zmusić ich do tego nie można.

W sezonie wiosenno-letnim do Trójmiasta przybywa znacznie więcej osób bezdomnych, które decydują się czasowo zamieszkać w przestrzeni publicznej o czym wspomina Dagmara Rybicka rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

- Drzwi placówek Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie są zawsze otwarte - każdej chętnej osobie oferujemy doraźną pomoc oraz wsparcie umożliwiające wyjście z kryzysu bezdomności. Jednocześnie przez cały czas Streetworkerzy, czyli pracownicy terenowi Towarzystwa na bieżąco patrolują mało dostępne miejsca, w tym pustostany, często wspólnie z policją. Dzięki ich pracy wielu potrzebujących trafia do naszych specjalistycznych ośrodków i rozpoczyna nowe życie. Informacje o osobie bezdomnej można przekazać za pośrednictwem darmowej aplikacji Arrels, która umożliwia kompletne zgłoszenie obejmujące nie tylko precyzyjną lokalizację, ale również liczbę osób, stan ich zdrowia, płeć i posiadane zwierzęta.

Zobacz archiwalny film z bójki bezdomnych w rejonie dworca.

Informacje o osobach w kryzysie bezdomności możemy także kierować:

Gdańsk - Samodzielny Referat Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7:30-15:30, śr. w godz. 8-17, pt. w godz. 7:30-14:30),

Gdynia - Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni przy ul. Działowskiego 11, tel.: 58 662 00 11, adres e-mail: bezdomnosc@mopsgdynia.pl,

Sopot - Dział Pracy Socjalnej MOPS Sopot, tel. 551 17 10 w godz. 7.30-15.30.

Informacje możemy także kierować do:
Straży Miejskiej - tel.: 986
Policji - tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).
as

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (603)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane