• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

"Wspólna Droga" wystawi kandydata na prezydenta Gdańska

Michał Brancewicz
12 lutego 2024, godz. 13:30 
Opinie (680)
Przy mikrofonie Jacek Hołubowski, jeden z liderów ruchów miejskich, które stworzyły wspólny komitet wyborczy z partiami Polska 2050 i Nowa Lewica. Przy mikrofonie Jacek Hołubowski, jeden z liderów ruchów miejskich, które stworzyły wspólny komitet wyborczy z partiami Polska 2050 i Nowa Lewica.

Koalicja ruchów miejskich, Polski 2050 Szymona Hołowni i Nowej Lewicy idą wspólnie do wyborów do gdańskiej Rady Miasta i wystawią jednego kandydata na prezydenta Gdańska. Mimo różnic politycznych połączyli siły, żeby mieć większe szanse w wyborach.Na kogo zagłosujesz w wyborach na prezydenta Gdańska?

Do wyborów samorządowych pozostały niespełna dwa miesiące. Miejskich radnych i prezydentów będziemy wybierać 7 kwietnia.

Na politycznej mapie Gdańska pojawił się właśnie nowy komitet wyborczy Wspólna Droga. Jak mówią jego członkowie, oparty jest na trzech filarach.

Komitet Wspólna Droga tworzą:

 1. Polska 2050
 2. Nowa Lewica
 3. miejskie ruchy

- Głos obywatelski musi się przebić, a łącząc się w komitet, zwiększamy nasze szanse. Mamy podobne programy, cele i wizje rozwoju. Nie ma zatem sensu rywalizować - mówi Jacek Hołubowski, przedstawiciel ruchów miejskich, który kandydował już w wyborach na prezydenta Gdańska z komitetu Gdańsk Tworzą Mieszkańcy w 2018 r. - Pojawia się realna szansa na przełamanie betonu jednego środowiska politycznego, które rządzi od lat.

Komitet od lewa do prawa ponad podziałami- Respektując dzielące nas różnice polityczne, doszliśmy do przekonania o konieczności przekierowania wektorów rozwoju Gdańska zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców - mówi Jolanta Banach, była miejska radna, przewodnicząca struktur miejskich Nowej Lewicy, która przymierzała się do startu w wyborach na prezydenta Gdańska w 2014 r., ale ostatecznie zrezygnowała.
Najważniejsze cele komitetu Wspólna Droga:

 • wykorzystanie środków i sposobów prawnych oraz planistycznych, by zapobiegać chaosowi urbanistycznemu i rozlewaniu się miasta w kierunkach południowych bez odpowiedniej infrastruktury
 • skutecznego zaangażowania miasta we wspieraniu osób młodych, które nie mieszczą się w kryteriach pozyskania mieszkania komunalnego, a z drugiej strony nie stać ich na kredyt
 • pielęgnacja miejskiej zieleni
 • wsparcie dla rodzin, które opiekują się osobami zależnymi
 • zakładanie samorządowych klastrów energetycznych, które będą przewidywały skutki zmian klimatu i stabilizowały ceny energii
 • zwiększanie udziału mieszkańców w procesie podejmowania decyzji poprzez poszerzenie kompetencji rad dzielnic


Będzie konkurent dla Aleksandry Dulkiewicz i kandydata PiSPrzedstawiciele Wspólnej Drogi deklarują, że wystawią swojego kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska. Na razie jednak nie ujawniają, kto nim będzie.

- W ciągu maksymalnie dwóch tygodni przedstawimy listę kandydatów do Rady Miasta, a w najbliższych kilku tygodniach podamy imię i nazwisko wspólnego kandydata na prezydenta - zapowiada Łukasz Kopeć, przewodniczący regionu pomorskiego partii Polska 2050.
Jako pierwsza swój start w wyborach ogłosiła obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z komitetu Wszystko dla Gdańska. Otrzymała poparcie także od Koalicja Obywatelskiej, która własnego kandydata nie wystawi.

Swojego kandydata wystawi także Prawo i Sprawiedliwość, choć tu także na razie nie ogłoszono jego nazwiska.

Kandydatów na prezydentów miast zgłaszać można maksymalnie do 14 marca.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (680)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane