• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wymienią uschnięte drzewa w Gaju Matek i Ojców

Ewelina Oleksy
5 sierpnia 2023, godz. 09:00  Raport
Opinie (168)
Najnowszy artykuł na ten temat Więcej drzew w Gdyni. Dzięki mieszkańcom
  • Stan zieleni w Gaju Matek i Ojców na południu Gdańska pozostawia wiele do życzenia.
  • Stan zieleni w Gaju Matek i Ojców na południu Gdańska pozostawia wiele do życzenia.

Będzie wymiana uschniętych drzew na nowe w Gaju Matek i Ojców na południu Gdańska. Skargi na stan roślinności w tym miejscu trafiały ostatnio do naszego Raportu z Trójmiasta. Na ich podstawie interwencję podjął miejski radny.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport


Wiedziałe(a)ś o istnieniu Gajów Matek i Ojców w Gdańsku?

Gaje Matek i Ojców w Gdańsku to wyznaczone tereny zieleni składające się z drzew sadzonych każdego roku przez rodziców nowonarodzonych dzieci. Każde drzewo upamiętnia narodziny jednego rocznika gdańszczan.

Poszczególne drzewa oznakowane są tablicą, na której podany jest rok, liczba narodzonych w tym czasie dzieci oraz najczęściej nadawane imiona.

Zaniedbana zieleń, uschnięte drzewa



Tradycję tę miasto zapoczątkowało w 2012 r., ale w ostatnim czasie w naszym Raporcie z Trójmiasta zaczęły pojawiać się skargi, że o tych miejscach totalnie zapomniano.

Na przysłanych nam zdjęciach z Gaju Matek i Ojców na południu Gdańska, w rejonie zbiornika AugustowskaMapka, zamiast zielonych drzewek widać w większości uschnięte kikuty.



Nasi czytelnicy wskazywali, że nie tylko drzewa, ale i cały teren gaju jest zaniedbany i wygląda na totalnie zapomniany przez urzędników.

14:42 27 CZERWCA 23

Gaj ojców w okolicach PKM Południe niszczeje (14 opinii)

Stan drzew przypomina stan inwestycji w tej części miasta
Stan drzew przypomina stan inwestycji w tej części miasta


11:53 17 LUTEGO 23

Gaj Matek i Ojców (12 opinii)

Zbiornik Augustowska. Gaj Ojców pomysł dobry ale nie ma dalszej kontynuacji. Czy GZDiZ zapomniał o tym projekcie.
Zbiornik Augustowska. Gaj Ojców pomysł dobry ale nie ma dalszej kontynuacji. Czy GZDiZ zapomniał o tym projekcie.


Po sygnałach w naszym Raporcie z Trójmiasta, sprawą zainteresował się Przemysław Majewski, gdański radny PiS. Wskazywał, że podobnie jak ten na południu Gdańska, wyglądają Gaje Matek i Ojców w parku ReaganaMapka, czy w Oliwie.

Przemysław Majewski zapytał więc, czy miasto planuje nasadzenie nowych drzew w miejsce uschniętych i czy zadba w końcu o rośliny i krzewy w gajach.

"Gaje Matek i Ojców nie będą już sierotami"



- W czwartek, 3 sierpnia, otrzymałem dobrą wiadomość: Gaje Matek i Ojców nie będą już sierotami - mówi Majewski. - Wydział Środowiska po wizji w terenie, nasadzi 19 nowych drzew, za te, które uschły oraz zadba o teren wokół - informuje radny.


Majewski dodaje, że z korespondencji z miejskimi jednostkami wynika, że za zły stan Gajów Matek i Ojców odpowiada nie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, a Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jesienią uschnięte drzewa mają zostać zastąpione przez nowe. Jesienią uschnięte drzewa mają zostać zastąpione przez nowe.
To właśnie pracownicy tego wydziału udzielili radnemu odpowiedzi i zadeklarowali, że wymienią na nowe 19 drzew, które się nie przyjęły. Ma się to stać jesienią tego roku.

Oznaczyli martwe, ale nadal potrzebne drzewa. Po co powstały te tabliczki? Oznaczyli martwe, ale nadal potrzebne drzewa. Po co powstały te tabliczki?

- Ponadto, przy okazji tych prac, zostanie wykonana pielęgnacja polegająca na wypieleniu mis wokół drzew, uzupełnieniu kory, wykoszeniu chwastów wokół drzew, uzupełnieniu więzadeł przy drzewach, stabilizacji palików oraz zasilenie nawozami i podlanie drzew. Następnie nasadzenia zostaną przekazane do bieżącego utrzymania przez GZDiZ - poinformował Wydział Środowiska.

Film archiwalny:

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (168)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane