Fakty i opinie

stat

ZOO: włochate pancerniki i tamaryny

Zobacz, co łączy tamarynę i niemieckiego cesarza oraz jak małpy mieszkają razem z włochatymi pancernikami.Kiedy pancernik coś przeskrobie, tamaryna w ramach upomnienia potrafi wskoczyć na jego grzbiet i pociągnąć go za włosy. To jednak rzadkie sytuacje. Bo tamaryny cesarskie i pancerniki włochate, które w gdańskim ZOO mieszkają w jednym pawilonie, to współlokatorzy praktycznie idealni. Małpy skaczą po gałęziach w dzień, a pancerniki biegają po ściółce w nocy.Czy miałe(a)ś okazję zobaczyć pancerniki i tamaryny w gdańskim ZOO?

tak, wielokrotnie 20%
tak, zdarzyło mi się 18%
nie, ale zamierzam zobaczyć kiedyś te zwierzęta 35%
nie, bo wolę oglądać inne gatunki zwierząt 4%
nie, z innych powodów 23%
zakończona Łącznie głosów: 74
Przewagę liczebną mają małpy. Jest ich pięć: samiec, samica i trzech synów. Z kolei pancerniki są tylko dwa, ale każdy z nich waży więcej niż wszystkie małpy razem wzięte. Atutem małp jest szybkość i zwinność. Druga strona dysponuje za to silnymi pazurami i mocnym pancerzem. Żaden z gatunków nie musi jednak korzystać ze swoich bojowych możliwości, bo w gdańskim ZOO cesarskie tamaryny żyją w zgodzie z włochatymi pancernikami.

- Do tamaryn należy góra, a do pancerników dół - zdradza klucz do sukcesu Małgorzata Szulc, pielęgniarz w dziale hodowlanym.

Tamaryny do woli więc biegają i skaczą po gałęziach. Mają też wysoko na ścianie własną budkę, w której mogą odpocząć lub ułożyć się do snu. Pokryta włóknem kokosowym podłoga pawilonu to z kolei teren pancerników. Mają też swój pień drzewa, na który czasem próbują się wdrapać.

Odpowiedni podział terytorium to jednak nie wszystko. Liczy się też właściwy dobór charakterów. Choć tamaryny wąsate nazwano cesarskimi na cześć cesarza Wilhelma II który mógł się pochwalić bujnym zarostem, małpy nie zadzierają nosa. Z kolei pancerniki nie przechwalają się możliwościami swoich pancerzy. Oba gatunki tolerują się nawzajem.

- Chyba że pancernik coś przeskrobie. Tamaryny doszły już do tego, że zwierzę z pancerzem nie jest raczej giętkie, więc w ramach upomnienia wskakują na pancernika i ciągną go za włosy - opowiada opiekunka.

Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko. W pawilonie panuje najczęściej spokój. Małpy, które w naturze żyją w lasach deszczowych Ameryki Południowej, żerują w dzień. Pancerniki jako gatunek pochodzą z tego samego kontynentu, ale prowadzą nocny tryb życia. Mimo takich różnic w sposobie życia, obie strony są zadowolone.

Kiedy małpy szaleją po gałęziach, ich współlokatorzy śpią twardym snem. Jeden zakopany w kokosowym włóknie, drugi pod kaloryferem. O tym, jak bezpiecznie i swobodnie pancerniki czują się w towarzystwie małp, świadczy często ich pozycja.

- Śpią na plecach z łapkami do góry - gestykuluje z uśmiechem opiekunka, po czym dodaje: Czasami, jak zwiedzający zobaczą tak śpiące pancerniki, to od razu myślą, że coś się stało. A one po prostu mają taki naturalny sposób spania.

Z kolei kiedy przychodzi noc, pancerniki myszkują po pawilonie, a małpy idą spać. A że pancerniki to ciche zwierzęta, nie zakłócają ciszy nocnej współlokatorów.

"Najlepsza trawa w Polsce" - tak pracownicy gdańskiego ZOO mówią o zielonce, którą na co dzień serwują zwierzętom.

Jest nieśmiała i wyglądem przypomina warchlaka. Zobacz małą tapirzycę, która powoli przekonuje się do szczotkowania.

Jest nieśmiała i wyglądem przypomina warchlaka. Zobacz małą tapirzycę, która powoli przekonuje się do szczotkowania.

Opinie (14) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.