• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Za dużo jedzenia w święta? Podziel, przerób, zabezpiecz

Aleksandra Nietopiel
25 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Polskie święta za stołem to wiele różnych potraw i ciast, których nie zawsze jesteśmy wszystkich w  stanie zjeść. Polskie święta za stołem to wiele różnych potraw i ciast, których nie zawsze jesteśmy wszystkich w  stanie zjeść.

Z dwudniowej sałatki zrób pastę, z suszu - marmoladę, a część jedzenia rozdaj gościom. Zasada naczelna - nie wyrzucaj. Nadmiar świątecznego jedzenia to kłopot w niejednym domu, dlatego Bank Żywności w Trójmieście podpowiada, jak sensownie i z szacunkiem podejść w tych dniach do świątecznych potraw, których nie zjemy.



Co najczęściej robisz z nadprogramowym jedzeniem na święta?

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz w życiu nie wyrzucił jedzenia ze świąt do kosza na śmieci. Sałatki warzywne, bigos, ryba w galarecie czy śledzie pod pierzynką nie zawsze znajdą amatorów przy świątecznym stole, a jak gospodarz czy gospodyni przygotują jedzenia jak dla pułku wygłodniałych żołnierzy, to smutny los świątecznych potraw jest przesądzony.

- Tak naprawdę nie potrzebujemy w tej sytuacji żadnych lifehacków, wykorzystajmy swój rozsądek - radzi Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście.
By zrobić użytek z nadprogramowego jedzenia w święta warto wziąć pod uwagę kilka opcji.

Rozdaj gościom



Jeśli święta spędzamy w gościach lub też gościmy u siebie rodzinę czy znajomych, warto pomyśleć o obdarowaniu ich jedzeniem czy to po wigilii, czy po świątecznym obiedzie. Często rodzajów potraw i ciast jest równie dużo lub więcej niż gości przy stole. Po wspólnym świątecznym biesiadowaniu możemy rozdzielić między gości to, co zostało na stole.

- W tej sytuacji z jednej strony mamy pewność, że jedzenie zostało dobrze przygotowane, a z drugiej wszystko zostanie w rodzinie i nie zmarnuje się - mówi Jaroń.
  • Jedzeniem można podzielić się z gośćmi, którzy w czasie świąt nas odwiedzają.
  • Jedzeniem można podzielić się z gośćmi, którzy w czasie świąt nas odwiedzają.

Lodówka, zamrażarka, ale nie balkon!



Nadprogramowe świąteczne jedzenie czasami trudno zmieścić w lodówce czy zamrażarce. Wiele osób decyduje się przechować żywność na balkonie czy parapecie. To duży błąd. Wahania temperatur mogą spowodować, psucie się jedzenia, czego efektem może być zatrucie pokarmowe. W święta nie są to wcale odosobnione przypadki. Dlatego jeśli możemy, to zamrażajmy albo trzymajmy w lodówce to, co przygotujemy. Co mrozić?

Będzie nowy sklep społeczny w Gdańsku



- Możemy mrozić to, co nie ma majonezu. Czyli warzywa do sałatki tak, ale już sałatkę z majonezem nie. Nie możemy zamrozić tego, co jest w galarecie, ale pieczone mięso czy smażoną rybę jak najbardziej. Bigos też jak najbardziej, ciasto również - dodaje Jaroń.
Tutaj istotna wskazówka jest taka, że im tłustsza potrawa, tym mniej nadaje się do mrożenia. Ważną rzeczą jest również to by rozmrażać produkty w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej.

Prosta i szybka pasteryzacja



Jedzenie, które nam zostało można też w prosty sposób zapasteryzować. I nie musi być to skomplikowana operacja:

- Bigos czy zupę najpierw podgrzewamy, potem umieszczamy w wyparzonym słoiku, a następnie, jeszcze ciepłe, wkładamy do ciepłego piekarnika nagrzanego do 80 stopni i pasteryzujemy pół godziny. Słoiki się wtedy szczelnie zamykają. To oszczędność miejsca i czasu - jeśli za jakiś czas chcemy coś na szybko zjeść, podgrzewamy zawartość słoika i danie gotowe - mówi Jaroń.

Co i jak przerobić? Trzy nieśmiertelne przepisy



1. Pasta kanapkowa z sałatki jarzynowej. Sałatkę, która została, blendujemy, dodając przyprawy (np. curry) według uznania i pasta gotowa.
2. Bajaderka z resztek ciasta. Możemy przygotować nowy deser. Do zeschniętego ciasta, czy kawałków ciast dodajemy mleka czy śmietanki, może być też alkohol. Blendujemy i całość przekładamy do foremki - możemy też polać czekoladą. Wkładamy na kilka godzin do lodówki. Resztki ciasta można też użyć zamiast herbatników do przygotowania tiramisu.
3. Konfitura owocowa z owoców z kompotu z suszu. Owoce podgrzać, zblendować i przyprawić np. przyprawą korzenną, a następnie zapasteryzować. Tak przygotowaną konfiturę można później dodać do herbaty albo na jej bazie zrobić bezalkoholowego grzańca.


Jeśli zostaną nam kawałki ciast, można z nich przygotować bajaderkę. Jeśli zostaną nam kawałki ciast, można z nich przygotować bajaderkę.

Zostaw jedzenie w lodówce społecznej



Przy okazji jedzeniowego przesytu w święta warto skorzystać z opcji oddania potraw, których mamy w nadmiarze, do lodówki społecznej. W Trójmieście jest ich ok. 10. Należy je dobrze zapakować i opisać: co to jest i kiedy dokładnie zostało przygotowane. Dobrym zwyczajem jest też wskazanie ewentualnych alergenów, które mogą wystąpić w posiłku.

  • Lodówka przy kościele św. Mikołaja na razie stoi pusta. Jadłodzielnia w tej lokalizacji cieszy się dużym zainteresowaniem osób, które z niej korzystają.
  • Lodówka przy kościele św. Mikołaja na razie stoi pusta. Jadłodzielnia w tej lokalizacji cieszy się dużym zainteresowaniem osób, które z niej korzystają.

Ogólnodostępne lodówki, w których można zostawić jedzenie działają m.in. przy kościele św. MikołajaMapka, na ul. Opata Jacka Rybińskiego 10Mapka, Myśliwskiej 25Mapka czy przy ul. Hynka 73Mapka.

Jadłodzielnie na mapie Trójmiasta - miejsca, gdzie można zostawić jedzenie dla potrzebujących
14:09 27 GRUDNIA 22

Gdzie oddać jedzenie? (9 opinii)

Gdzie w oliwie moge oddac jedzenie? Z gory dziekuje za info
Gdzie w oliwie moge oddac jedzenie? Z gory dziekuje za info

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (173)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane