• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zaczyna się odzyskiwanie plaży w Orłowie

Michał Sielski
2 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Od środy na plażę w Orłowie zwożone są już rury do refulacji. Od środy na plażę w Orłowie zwożone są już rury do refulacji.

Zaczynają się prace przygotowawcze do odzyskania plaży w OrłowieMapka, która zniknęła po sztormach ostatniej zimy. Pojawiły się już charakterystyczne rury, które podczas refulacji w Sopocie szybko zostały zaanektowane jako miejsce piknikowe dla mieszkańców i turystów.



Powinniśmy inwestować w odzyskiwanie plaż?

Zgodnie z planem refulacja orłowskiej plaży potrwa przez niemal cały czerwiec. Jeśli pogoda nadal będzie kapryśna, prace mogą nawet przedłużyć się na początek wakacji. Efektem będzie ponad 1 km szerokiej plaży od molo w Orłowie w kierunku Sopotu.

Plażę zasili 250 tys. m sześc. piasku z portu



Długie rury są niezbędne, bo piasek trafi na plażę aż z toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym. Tym samym upieczone zostaną dwie pieczenie na jednym ogniu: wejście do portu zostanie pogłębione, a brzeg w Orłowie zabezpieczony.

Na plaży w Orłowie będą też mogli spiec się wszyscy spragnieni słońca. Wszystko wpisuje się w projekt modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym w Gdańsku.

Sztorm zabrał plażę w Orłowie na początku 2022 r.

W sumie na plażę w Orłowie trafić ma ok. 250 tys. m sześc. piasku. Po zakończeniu prac - w zależności od miejsca - poszerzona plaża powinna mieć od 70 do 80 m szerokości. Cała inwestycja kosztować będzie ok. 4,5 mln zł.

Rury będą hitem także w Gdyni?



W zeszłym roku nieoczekiwanym "hitem" okazały się rury na plaży, którymi transportowano piasek z pogłębianego dna przy sopockim molo na plażę w Gdańsku.

Dla wielu spacerowiczów pełniły one rolę siedzisk. Teraz, podczas poszerzania plaży w Orłowie, rury również mają szansę zostać "bohaterem" wielu zdjęć.

Rok temu prawdziwym "hitem" była rura na plaży w Sopocie

- Urobek z dna pobierać będą pogłębiarki nasiębierne, a następnie będą go transportować na wysokość Orłowa i dalej będzie on trafiał rurociągiem na plażę. Sam rurociąg będzie się pojawiał okresowo na całym odcinku przeznaczonym do zasilenia. Będzie układany i rozbierany fragmentami - mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Plaża w Orłowie będzie lepiej chroniona. Ale za kilka lat



Ostatni raz plaża w Orłowie poszerzana była w 2020 r. Dziś nie ma po niej śladu. Czy jej poszerzanie nie jest więc syzyfową pracą i wyrzucaniem pieniędzy w morze? Efekt na lata ma dać dopiero inna inwestycja - podwodne progi.

- W celu zwiększenia "żywotności" plaży w Orłowie w przyszłości planowana jest budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszanie energii, z jaką fale uderzają o brzeg. W ubiegłym roku wykonano analizę falowania i ruchu rumowiska. W 2022 r. planujemy rozpocząć badania geotechniczne oraz opracować koncepcję projektową. Dopiero koncepcja wskaże nam kształt, liczbę oraz najkorzystniejszą lokalizację progów - mówi Magdalena Kierzkowska.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (124)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane