• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zakochani w Gdyni świętują dziś 89. urodziny miasta

Michał Sielski
10 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Około 1908 roku. Jeszcze długo przed powstaniem miasta żyło się tu miło i dostatnio. Około 1908 roku. Jeszcze długo przed powstaniem miasta żyło się tu miło i dostatnio.

10 lutego mija 89 lat od powstania Gdyni. Miasto powstało głównie na bazie portu i od początku jego mieszkańcy wyróżniali się dumą. Zadowolenie z mieszkania w Gdyni pozostało im do dziś, a miasto wciąż bije rankingi popularności, zadziwiając całą Polskę pozytywną energią. Skąd wziął się ten fenomen?Żeby zrozumieć podłoże gdyńskiego patriotyzmu, trzeba się cofnąć do okresu, gdy miasta na mapach jeszcze nie było. Była za to wieś, ale zadbana i majętna. Miejscowi czerpali z bogactwa morza i żyli sobie znacznie wygodniej niż przeważająca część Polski. Gdy podjęto decyzję o budowie portu, powstało miasto i od razu zaczęło być oczkiem w głowie władz Polski.

- Obliczyłem, że powstanie portu pochłonęło ok. 1 mld dolarów, przekładając to na dzisiejszą siłę nabywczą. Dziś rozbudowujemy go, inwestując na przestrzeni ostatnich lat ok. 500 mln zł - opowiada Krzysztof Gromadowski, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej w Porcie Gdynia.

Przystań Żeglugi Polskiej w latach 20. XX wieku tylko pozornie nie rzucała na kolana. Była dumą i chlubą ówczesnej Rzeczpospolitej. Przystań Żeglugi Polskiej w latach 20. XX wieku tylko pozornie nie rzucała na kolana. Była dumą i chlubą ówczesnej Rzeczpospolitej.
Gigantyczna inwestycja spłaciła się jeszcze przed wojną. Nie mogło być jednak inaczej, skoro pracy w porcie nie traktowano wyłącznie jako możliwość całkiem niezłego zarobku, ale przede wszystkim budowanie nowej, wolnej Polski. Najlepiej oddają to relacje z przybicia do gdyńskiego nabrzeża pierwszego statku handlowego.

- Pierwszy przyszedł do Gdyni, 4 stycznia 1927 roku s/s "Wilno" i stanął przy nabrzeżu mola węglowego. To molo było jeszcze nie wykończone, nabrzeża puste, chociaż doprowadzono już do nich wtedy tor kolejowy. Gdy statek przycumował, zebrała się koło niego grupa ludzi, przeważnie robotników, i zaintonowała "Jeszcze Polska nie zginęła". Niewiele rzeczy zrobiło na mnie takie głębokie wrażenie. Zdawało mi się, że ludzie czuli instynktownie, że z przyjściem tego skromnego statku rozpoczyna się nowa stronica z historii Polski - pisał Julian Rummel.

Czytaj więcej: Jak to z powstaniem Gdyni było.

Gdynia szybko się bogaciła i każdy chciał tu mieszkać. W 1933 roku po ulicach już jeździły liczne automobile. Gdynia szybko się bogaciła i każdy chciał tu mieszkać. W 1933 roku po ulicach już jeździły liczne automobile.
"Słoiki"? W Gdyni wszyscy nimi są

Poczucie dumy pielęgnowane było przez lata. Przeprowadzali się tu ludzie ze wszystkich zakątków Polski. Miasto rozrastało się tak szybko, że nie można było nawet przeprowadzić spisu powszechnego, bo jeszcze przed ukończeniem byłby całkowicie nieaktualny. Do dziś Gdynia boryka się z tego powodu ze skutkami nieograniczonej absorpcji siły roboczej, nad którą nikt nie panował. Dzielnice wstydu - "Pekin" czy "Meksyk" - są właśnie pozostałością przez nikogo nie przewidzianej i nienadzorowanej rozbudowy. I - jak to prowizorki - przetrwały do dziś i nikt nie ma konkretnego planu, co z nimi zrobić.

Z drugiej strony poczucie lokalnej wspólnoty pielęgnowane jest od niedawna. "Prawdziwym" gdynianinem może czuć się praktycznie każdy, bo nie zdążyły powstać tu podziały pomiędzy ludnością napływową, a autochtonami. Napływowi są praktycznie wszyscy.

Zobacz zmiany na mapie Trójmiasta - Gdynia przed wojną i dziś.

Dworzec Gdynia Główna w 1936 roku z reprezentacyjnym placem, za którym wielu dziś tęskni. Dworzec Gdynia Główna w 1936 roku z reprezentacyjnym placem, za którym wielu dziś tęskni.
Gdynia - małe rzeczy, duża sprawa

To wszystko jest jednak historią. Mimo to dziś Gdynia wygrywa wszystkie rankingi pod względem oceny przez mieszkańców jakości życia. W "Diagnozie społecznej" prof. Janusza Czapińskiego postawą wychwalających swoje miasto zdziwieni są nawet naukowcy. Bo Gdynia nie jest ani najbogatsza, ani najpiękniejsza. A jednak mieszka się tu bardzo dobrze przeważającej większości osób. Skąd tak wysokie oceny?

W Gdyni na bardzo wysokim poziomie jest komunikacja publiczna. Pozornie błaha sprawa, ale gdy wszędzie można dojechać punktualnie i często bez przesiadek - żyje się łatwiej i to nie tylko starszym osobom, które stanowią coraz większą część całego społeczeństwa. Poza tym Gdynia jest fantastycznie położona, często nawet dopiero osoby z zewnątrz zauważają atuty, które dla mieszkańców są oczywistością.

- Nam się wydaje, że chodzi o morze, a goście zza granicy podkreślają często, że to piękne miasto, bo praktycznie z każdej dzielnicy w kilka, kilkanaście minut da się dostać do lasu - zauważa Jerzy Zając, dyrektor gdyńskiego Urzędu Miasta.

Morze oczywiście również ma niebagatelne znaczenie. I choć betonowy i paskudny Bulwar Nadmorski wygląda jak z czasów NRD (choć powstał zanim upadło), to nikt na niego nie patrzy. Tuż nad nim rozpościera się piękny widok na zatokę, marinę, albo klifowe brzegi. To ten widok zostaje w pamięci.

Psycholog: Jest tu duch miejsca i spójna narracja historyczna od początku dziejów.

Zdecydowana większość mieszkańców Gdyni jest zadowolona ze swojego miejsca zamieszkania. To wynik badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Gdański i Biuro Rozwoju Miasta Gdyni. Wzięła w nim udział reprezentatywna liczba 3516 mieszkańców Gdyni. Zdecydowana większość mieszkańców Gdyni jest zadowolona ze swojego miejsca zamieszkania. To wynik badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Gdański i Biuro Rozwoju Miasta Gdyni. Wzięła w nim udział reprezentatywna liczba 3516 mieszkańców Gdyni.
Michał Sielski: Skąd bierze się fenomen zakochanych w swoim mieście gdynian? Z małych rzeczy, które ułatwiają życie: sprawnej komunikacji, bliskości morza, lasów, oferty kulturalnej?

Dr Wiesław Baryła. Dr Wiesław Baryła.
Dr Wiesław Baryła, psycholog i adiunkt w Sopockiej Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej: Drobiazgi są ważne, ale musi też być jakiś element wspólnej tożsamości, a Gdynia ma opowieść o piaszczystej plaży, która stała się najnowocześniejszym miastem II Rzeczpospolitej. To ładny mit miejsca, jego duch, który gdynianom cały czas towarzyszy.

Wspomnienie "lepszych czasów" cementuje nas w teraźniejszości?

- Oczywiście. Gdynia kojarzy się z miastem, które zawsze dawało radę. Kto nie chciałby być częścią takiej narracji? Nawet tragiczne wydarzenia grudnia 1970 roku się w to wpisują, bo wtedy też po drugiej stronie stali "oni", a walczyliśmy "my". Trochę bez planu, trochę na hurra, ale w słusznej sprawie. Ponadto Gdynia jest otwarta - od czasów, gdy była oknem na świat i pływało się stąd do USA. Jest to więc miasto nieograniczonych możliwości.

Takie myślenie może prowadzić na manowce?

- Może i czasami prowadzi. Weźmy choćby przykład próby stworzenia metropolii trójmiejskiej. To właśnie specyfika Gdyni powoduje, że trwa to tak długo. Druga sprawa to lotnisko - przykład, w którym władza posłuchała społecznych oczekiwań, które nie zawsze są sensowne.

Co więcej: gdy analizy i przykłady z innych miast Polski i Europy wskazują, że jest to pomysł co najmniej chybiony, gdynianie czują się każdą taką opinią zaatakowani i bronią go, niczym niepodległości. Dlaczego?

Większość gdynian nie rozpatruje też możliwości przeprowadzki. Ci, którzy mogliby się na nią zdecydować, najczęściej jako miejsce docelowe wymieniają Warszawę i... Gdańsk. Większość gdynian nie rozpatruje też możliwości przeprowadzki. Ci, którzy mogliby się na nią zdecydować, najczęściej jako miejsce docelowe wymieniają Warszawę i... Gdańsk.
- To właśnie przykład ducha miejsca. Zawsze będą "oni", którzy rzucają kłody pod nogi. Ale z drugiej strony jest to pozytywne, bo brak wewnętrznych antagonizmów pomiędzy grupami - czy to etnicznymi, czy np. ludnością napływową, co w tak młodym mieście bardzo trudno określić - jest siłą Gdyni i gdynian. Ten optymizm i przekonanie o własnej wyjątkowości może być częścią pielęgnowanego mitu o Gdyni, którego Gdańskowi brakuje. Wciąż nie wiadomo, czy ma on kojarzyć się z tradycjami hanzeatyckimi czy może z robotnikami obalającymi ustrój w 1981 roku? Po drodze mamy jeszcze tragiczne dla miasta czasy wojny, co przekłada się na brak spójnej narracji, która w Gdyni jest prosta i jednoznacznie pozytywna.


Z okazji urodzin gdynianie mogli posilić się gorącą czekoladą.

Wydarzenia

89. Urodziny Gdyni (1 opinia)

(1 opinia)

Opinie (492) ponad 10 zablokowanych

 • Najlepsze życzenia dla mojej kochanej Gdyni, wszystkich jej miłośników! (34)

  • 334 23

  • tysiące lat Gdynio! (6)

   Trzeba przyznać, ze to wyjątkowe i fascynujące, ze tylu gdynian szczerze KOCHA swoje miasto. Mieszkańcy posiadają też wiele cech ukształtowanych przez historię tego miejsca. Życzę udanego świętowania i oczywiście 100 lat dla dzieci dziś urodzonych :)

   • 82 9

   • (5)

    wymień te cechy, o których mówisz.

    • 9 40

    • odwaga, optymizm (1)

     Patrzenie w przyszłość, brak kompleksów, umiejętnośc kształtowania otoczenia, prawidłowo rozumiana solidarnośc mieszkańcó. To Gdynia jest prekursorem lokalnej samorządności, pozyskiwania środków zewnętrznych, gromadzenia wokół siebie innych samorządów, koncepcji nowoczesnego zarządzania komunikacj. Gdyńskie dzieci od lat mają lepsze wyniki w nauce od kolegów z innych miast, programy zdrowotne dla nich i seniorów, uświadamianie ich w kwestii poruszania się po mieście... To tylko mały procent wszystkich czynników które sprawiają że w Gdyni żyje się lepiej niż w innych miastach. To wszystko jest poparte faktami ale tu nie ma na to miejsca żeby wszystko przedstawiać

     • 38 10

     • Umiejętność ksztaltowania otoczenia haha bulwar chylonia...miejsca z ktorych mozna byc dumnym

      • 0 3

    • (2)

     przede wszystkim otwartość na ludzi !

     • 27 2

     • (1)

      Ta otwartość wzięła się przede wszystkim z nadmorskiego położenia i przez to, że Gdynię odwiedzało wiele osób. Pamiętam jak "za Gierka" widok osoby czarnoskórej czy innej (marynarze) nikogo tutaj nie dziwił, a w innych regionach Polski wyglądało to naprawdę zupełnie inaczej. Poza tym gdynianie mają wiele innych fajnych cech (nie wliczając oczywiście tych wszystkich chorych z nienawiści ludzi z dużych partii politycznych).
      Mieszkam w Gdyni od urodzenia, czyli dość długo :) i gdybym musiała się wyprowadzić to byłaby kara....

      • 21 4

      • Jako marynarz wiem jakie to uczucie wracac po rejsie do rodziny i Gdyni, Gdynia zmienia sie bardzo dynamicznie i jest mądrze zarzadzana. Tak trzymac!!!!

       • 8 4

  • (3)

   Wspaniałego dnia dla wszystkich gdynian. Jestem tu szczęśliwa i dumna, ze miastem nie rządzą jakieś niedorajdy z PiSu, PO, SLD, RN, KNP, RP i innych.

   • 46 17

   • heheheheh (1)

    • 6 18

    • z heheheheh też nie rządzą

     • 34 2

   • Za to rządzą inne niedorajdy. Z Samorządności.

    • 2 7

  • A będzie... (3)

   Krzysiu Krawczyk i Rychu Rynkowski z koncertem? Bo jak nie to to nie są urodziny prawdziwego miasta z morza i marzeń.

   • 15 16

   • Perfekt (2)

    i zapowie go Ibisz

    • 11 5

    • będzie jak w sylwka (1)

     Kombi - w gdańsku główny zespół, w Gdyni jeden z wielu

     • 11 3

     • Najlepszy sylwester w tvp2. Gdynia z polsatem jedna z wielu a nie dali rady.

      • 1 1

  • Gdynia powinna byc dzielnica Gdanska !!!!! (15)

   ..... i niczym wiecej !!!

   • 14 90

   • (1)

    a twoja stara nie powinna mieć wąsów :D

    • 63 5

    • Alez ona ma wasy i nazywa sie rychu

     • 18 2

   • (1)

    Racja, bo każda gdańska dzielnica nie jest niczym więcej niż zwykłą dzielnicą przeciętnego miasta...

    • 26 9

    • Za do Gdynia

     jest wenecją północy. Artyści zjerzdzają tu się z Mediolanu i Paryża aby chłonąć monumentalny klimat tego prastarego miasta. Jachty najbogatszych ludzi codziennie wpływają do gdyńskiego portu, witane przez odzianych w biel marynarzy. Studenci prężnie rozwijają żagle na Darze Pomorza by wyruszyć w kolejny rejs dookoła świata, a szczęśliwi gdyńscy obywatele przechadzają się gołą stopą po białych jedwabistych piaskach gdyńskich plaż.

     • 7 3

   • No i mamy pierwszego siejacego ferment (3)

    • 22 3

    • (1)

     ferment sieje Felmet

     • 3 3

     • Nie tylko, bo też dostaję 2000zł za nie robienie!!!!

      • 3 0

    • Przecież zazdrość boli i trzeba ją wyladowac na forum.

     • 10 2

   • chcielibyście mieć taką dzielnicę....

    • 12 0

   • A co cholerę nam taka niedoinwestowana dzielnica?

    Mamy jeszcze kilka swoich w które trzeba wpakować kupę kasy

    • 1 4

   • (3)

    Gdynia to Gdynia, zbudowana od zera, dumni mieszkancy, ladne dzielnice, plaze i lasy, gdzie nam bedzie lepiej Gdynianie???

    • 10 2

    • (2)

     Ktora dzielnixa gdyni jest ladna?

     • 1 2

     • jak uzbierasz na bilet SKM to ci pokażę

      • 5 1

     • Meksyk

      jest najładniejszy

      • 0 0

   • szwabskie miasto

    Mówisz o wolnym mieście czy niemieckim? Brudne, stare i zakąpleksione miasteczko....

    • 0 0

  • (1)

   Kocham to miasto, ktore budowal i zyl w nim moj dziadek z babcia od 1923 roku. Dumny jestem ze tu mieszkam, ze Gdynia sie tak rozwija i kieruja nia madrzy ludzie. Pozdrawiam Gdynian !!!!

   • 24 4

   • Byś był dobrym ziomkiem i jakąś robotę na pokładzie załatwił.

    • 5 2

  • 1000 LAT GDYNIO

   Jestem marynarzem od wielu lat.I choc zwiedzilem wiele miast.....
   to kocham Cie moja Gdynio jak wlasna wlasnosc jak pierwszy kwiat o wiosnie jak cisze po sztormie....Moja Gdynia

   • 8 0

 • The best (12)

  Tu się żyje bardzo fajnie jest po prostu super!!!!!

  • 202 27

  • Potwierdzam, prawie tak samo fajnie, jak w Gdansku :) (9)

   • 19 30

   • (8)

    A jak chcesz kupić coś fajnego w Gdańsku, to kupisz bilety do Gdyni :-)

    • 34 14

    • Dżizas, ale słabe.... (1)

     Poziom żartu jak u Tadzia Drozdy.......Się uśmiałem normalnie.........heheszki

     • 5 13

     • za to ty jesteś bardzo dowcipny, jak pajac.

      • 7 3

    • Wymyśliliście śledziki jeden dowcip (1)

     i od lat go powtarzacie, gdzie ta słynna gdyńska przedsiębiorczość, inicjatywa i radość?

     • 4 7

     • Widać ją na codzień obserwując rozwój miasta i zadowolenie mieszkańców.

      • 4 4

    • Co ma Gdańsk paskudnego? (2)

     Sąsiedztwo

     • 5 8

     • (1)

      Na miejscu Pruszczan obraziłbym na takie małomiasteczkowe zaczepki :-P

      • 9 1

      • Pruszcz śliczny nie jest,

       ale przynajmniej ma mnóstwo wspaniałych mieszkańców.

       • 4 3

    • A pozniej wrocisz do gdanska z reklamacja i zazadasz zwrotu kasy

     • 0 2

  • Gdyby tylko nie te cuchnący, obszczani menele z trajtków i autobusów to żyło by się faktycznie bardzo fajnie!!! (1)

   • 0 4

   • Widzę, że 4 fraglesów uwielbia podróżować z menelami i siedzieć na ich miejscach przemoczonych moczem!

    • 0 0

 • Wszystkiego Najlepszego Gdynio! (8)

  • 197 18

  • (7)

   Uwielbiam Gdynię. Marzy mi się kupić w Gdyni własne mieszkanie i pozostać tu na zawsze. Szkoda, że ceny są takie a nie inne :/

   • 10 3

   • w Gdyni marzenia się spełniają (4)

    Ja przyjechałem tutaj,znalazłem prace,wynajmowałem mieszkanie przez 10 lat i odkładałem kase ile tylko się dało.W międzyczasie założyłem rodzinę,wziąłem niewielki kredyt i kupiłem mieszkanie.Także nie poddawajsię.

    • 8 3

    • (3)

     A ja właśnie straciłem pracę, dwójka małych dzieci, kredyt, chyba czeka mnie poniewierka po świecie bo za 2 tysiące to ja rodziny noe wykarmię nie mówiąc już o innych rzeczach:(

     • 2 0

     • Czy wszyscy musicie brac kredyt? (2)

      • 0 0

      • nie aczkolwiek czasami tak trzeba

       i inaczej nie da rady.

       • 0 0

      • Lepiej wziąć

       bo przecierz trzeba miec to co inni albo lepiej, mimo ze nie ma sie pieniedzy ani kwalifikacji

       • 0 0

   • Wystarczyło napisać: ceny są inne a nie takie, i już nie musiałbyś pisać, że szkoda, że ceny są takie a nie inne. Sio z tym negatywizmem!

    • 1 0

   • Podobno u was dobrobyt. Bogaci jestescie to nie stac cie?

    • 0 1

 • Już nie aktualne od ponad 10 lat. (5)

  "W Gdyni na bardzo wysokim poziomie jest komunikacja publiczna. Pozornie błaha sprawa, ale gdy wszędzie można dojechać punktualnie i często bez przesiadek"

  Niestety miasto tak jak inne większe jest w godzinach szczytu zakorkowane, z roku na rok spada ilość pasażerów - w 2014 ubyło kolejnych kilka procent ale ZKM Gdynia woli milczeć bo nie ma powodów do chwały.

  • 57 130

  • tylko jakoś od 10-u lat jeżdżę ciągle z przesiadką i nie mogę się doczekać bezpośredniego autobusu

   • 11 9

  • dokładnie 3 procent

   ty, twój pies i twój rower

   • 10 5

  • (2)

   Taka wspaniala komunikacja , ale bilety coraz drozsze , jedne z najdrozszych w Polsce!

   • 5 14

   • co ??? hahahahahahahaahaaaaaaaa

    • 3 2

   • Przecież ceny ustalane są w ramach Związku Zatoki i czegoś tam. Nie zdziwiło cię, że Gdańsk ma takie same ceny biletów.

    • 4 2

 • Wspaniały dzień dzisiaj jest. (3)

  Wszystkiego najlepszego!!!!!!

  • 117 19

  • Jest wspaniały, więc świętujcie

   Pewnie dostanę sporo minusów od partyjniaków, ale naprawdę uważam, że Gdynia ma duże szczęście do władz i to właściwie od samego początku (z krotką przerwą w okresie PRLu). Przede wszystkim najważniejsze jest to, że Gdynia nigdy nie wpadła w pułapkę tzw. wielkiej polityki, więc wszystko wygląda zupełnie inaczej. Miasta rządzone przez duże partie polityczne nie mają w ogóle porównania. Lepiej być niezależnym od aktualnych trendów na Wiejskiej, bo one się szybko zmieniają. Oby w Gdyni zostało tak na zawsze.

   • 15 2

  • (1)

   Ktoś wie, gdzie zostało wykonane trzecie zdjęcie od góry?

   • 2 0

   • wydaje mi się, że między plażą a teatrem muzycznym - przy obecnym parkingu

    • 1 0

 • (11)

  Gdynianom miłość do miasta przesłania racjonalne myślenie i problemy, dlatego też zawsze wybory wygrywa Szczurek, który wie, że zamiast inwestycji wystarczy reklama kochanej Gdyni w mediach.

  • 47 108

  • pozdrawiamy zgdaśnk i jego mieszkańców (1)

   mimo ich pesymistycznego podejścia do życia

   • 41 15

   • odpie***ol się od Gdańska

    Wszystkim normalnym Gdynianom życzę najlepszego w dniu święta ich miasta.
    I miłego dnia

    • 46 9

  • Zazdrościcie frustraci :)

   • 15 7

  • Czuć że jesteś napromieniowany falami z Torunia i PIS

   Czuć że jesteś napromieniowany falami z Torunia i PIS

   • 9 9

  • W odróznieniu od naszego większego sąsiada, gdzie ich (1)

   prezydent siedzi na urzędzie już siedemnasty rok:-) Pewnie sam się wybiera.

   • 15 4

   • A myslisz ze wasz tylu lat na stolku nie doczeka? Mozna wam kowic ze szczur marnuje kase ale wy zaslepieni za nim w ogien wskoczycie.

    • 1 1

  • Właśnie dzięki racjonalnemu myśleniu Szczurek wygrywa

   Nikt tu nie chce oszołomów z PiSu czy PO

   • 10 4

  • słoik -malkontent

   • 3 0

  • Nie. Gdynianom miłość do miasta pozwala racjonalnie myśleć. I oby tak dalej. (2)

   • 6 3

   • Od kiedy to miłość służy racjonalności? :-)))

    Człowiek zakochany jest jak naćpany.

    • 2 1

   • Od kiedy to fenyloetyloamina i dopamina są dobrymi doradcami rozsądku?

    • 2 1

 • Gdynia (16)

  Gdynia moje miasto! Zawsze tu zostanę. Nie uciekne do Redy czy Rumi ze względu tańszych mieszkań.

  • 107 30

  • Teraz nawet tam są drogie niestety

   • 24 0

  • . (6)

   Myślenie feudalnego chłopa, przywiązanego do pana...

   • 9 20

   • (5)

    raczej ;słoika"zresztą na to samo wychodzi

    • 3 12

    • (4)

     Wkurza mnie, że ludzie widzą tylko czubek swojego nosa:
     1. "mieszkam na wsi pod miastem, mam kontakt z naturą - więc każdy kto mieszka w mieście to głupek, a ja jestem mądry"
     albo
     2. "mieszkam w mieście, mam wszędzie blisko - więc każdy, kto mieszka na wsi to głupek, a ja jestem mądry"
     Każdy człowiek ma inne potrzeby i inne priorytety, nie ma rzeczy uniwersalnych. Nie można całego Trójmiasta przeprowadzić do np.:Banina, Chwaszczyna albo odwrotnie: wszystkich ludzi z okolic do Redłowa, Żabianki itd..
     Naprawdę, spójrzcie wokół siebie, na innych ludzi. Oni nie są Waszymi wrogami ;) mają po prostu inne potrzeby. Dlatego życie jest takie ciekawe. Szkoda czasu na zacietrzewiania się i udowadnianie komuś innemu, że to właśnie "ja" jestem najważniejszy, a reszta to głupki..

     • 37 1

     • (3)

      a mnie wkurza to,że wiocha,która nie tak dawno sr*ła przez drąg i sprowadziła się do Gdyni (oczywiście dla słoików to awans społeczny)popiera chałastre,która niszczy moje miasto,miasto w którym się urodziłem i przez lata obserwowalem jak to miasto się rozwija,Nic dosłownie nic przez ostatnie 25 lat dla nas mieszkańcow nie zrobili,no moze poza jarmarcznymi imprezami ,ktore są atrakcyjne dla "słoików"

      • 2 11

      • A mnie boli (2)

       A mnie boli, że przeniosimy na nasz grunt jakieś warszawskie podziały. W powyższym artykule było właśnie o otwartości gdynian i skąd się ona wzięła. Zrestą sam nie urodziłem się tutaj ale w 1939 roku to mój dziadek bronił Gdyni przed Niemcami, więc mam takie samo prawo czuc się tutejszy jak urodzeni tutaj.

       • 7 1

       • (1)

        Masz prawo tylko,że ;tutejszy"nie będzie się zachwycał ;kogucikami na patyku"i ;balonikami na druciku"

        • 2 0

       • A ja znam tutejszych

        A ja znam tutejszych co sie zachwycają. Oglądają polo.tv itp a jednocześnie chwalą się, ze ich rodzice i dziadkowie sa tu urodzeni. Wyjaśnij więc prosze jak to jest z tą wyższą kulturą u tuyejszych?

        • 1 0

  • Ja zamierzam wrócić (5)

   Wraz z żona zamierzamy wrócić do Gdyni, oboje mieszkaliśmy tam całe życie a po ślubie pokusiło nas na Rumie i teraz żałujemy, ale juz niedługo :)

   • 25 8

   • My rowniez :-)

    • 11 4

   • jestem z Wami

    • 9 3

   • Ja podobnie, z tą różnicą, że nie zamierzam wracać do Gdyni.

    • 5 8

   • do sisqo

    brawo!

    • 0 0

   • 42 lata mieszkałem w tym portowym mieście, a od 4 lat mieszkam w centrum Rumi. 2 kilometry jazdy od Galerii Rumia i jestem w Gdyni. Wrażenie takie jakby Rumia była dzielnicą Gdyni.

    • 7 0

  • Wszystkie słowniki w Gdyni wykupili?

   • 1 2

  • Teraz to w Redzie i Rumii niektóre mieszkania są droższe niż w Gdyni.

   • 1 5

 • Moja wspaniała Gdynio! (5)

  Tu się urodziłam, mieszkam i tu pozostanę. Kocham to miasto chociaż ma swoje drobne wady. Rozwijaj się Gdynio nasza i wzbudzaj nadal podziw wśrod mieszkańcow kraju :)

  • 95 16

  • (3)

   Podziw wśród mieszkańców kraju...:)
   Może Żukowa lub Kościerzyny:)
   Faktycznie miasto marzenie:
   pomieszanie blokowisk z "willami" cinkciarzy i marynarzy + jeden skajskrejper:) oraz dwie główne ulicy na krzyż, w których kiedyś były sklepy, a teraz banki i knajpy z menu kredą na czarnych tablicach.

   • 14 24

   • (2)

    na nic cie nie stać to dorabiasz ideologie. wiesz czemuś głupi? boś biedny. wiesz czemuś biedny? boś głupi.

    • 5 2

    • Gdzie, między wierszami, wyczytałeś, że mnie nie stać? inteligencie

     • 1 4

    • marynarz?,znaczy tyle,że idiota.

     • 1 2

  • byznes

   Już nie długo centrum miasta tylko dla szlachty. Tam tylko biznes się liczy. Miasto z rokiem na rok odsuwa się od mieszkańców.

   • 5 10

 • (2)

  No. Kiedyś to miasto wyszło z morza i dziadkowie dbali o to co budowali a nasz kochany rząd wszystko niszczy a potem niczym szczury do Brukseli uciekają, ale Gdynian nie złamią i nie dajmy się.

  • 78 23

  • cala prawda w jednym komentarzu (1)

   Smutna niestety ale trafione w sedno podsumowanie. Dopoki rzadzi Pan Szczurek mamy szanse przec do przodu.

   • 19 13

   • tak rzeczywiscie, a co na to twoj lekarz? (bo oba komentarze napisala ta sama osoba)

    • 7 5

 • 100000000 lat moje kochane miasto!!!

  • 67 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane