• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zbudował stadion i tunel pod Martwą Wisłą. Teraz odchodzi

Michał Brancewicz
27 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Ryszard Trykosko i jedno z jego "dzieci", czyli gdański stadion. Ryszard Trykosko i jedno z jego "dzieci", czyli gdański stadion.

Ryszard Trykosko, który już na zawsze kojarzony będzie z budową stadionu i tunelu pod Martwą Wisłą, kończy współpracę z Gdańskiem. Przez osiem ostatnich lat kierowane przez niego miejskie spółki odpowiadały za realizację 36 projektów, zmieniających oblicze Trójmiasta.Która inwestycja, zrealizowana przez spółki kierowane przez Ryszarda Trykosko, jest dla Trójmiasta najważniejsza?

Michał Brancewicz: Czuje pan, że zmienił obraz Gdańska?
Ryszard Trykosko: - Mam poczucie dobrze zrealizowanych inwestycji w Gdańsku. Oczywiście razem z zespołem, którym miałem przyjemność zarządzać. To daje satysfakcję i pokazuje, że w mieście w ostatnich latach zaszły ogromne zmiany. Udział GIK jest w tym znaczący, ale nie byłoby na to szans, gdyby nie odważne decyzje w mieście, dobre pomysły i stworzenie warunków do ich realizacji. My byliśmy ostatnim ogniwem tego łańcucha.

A pan został jego kierownikiem.

- Czułem się za to odpowiedzialny, powierzono mi obowiązek zbudowania i zarządzania zespołami. Nie byliśmy tylko inwestorem zastępczym, ale też inżynierem kontraktu, czyli nie tylko byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie inwestycji, ale również nadzór i przekazanie ich do użytku. A skala przedsięwzięć była duża. Zaczynając od stadionu, a kończąc na tunelu, wykonaliśmy w sumie 36 zadań, z czego po kilkanaście inwestycji było prowadzonych równolegle. W ciągu ośmiu ostatnich lat zrealizowaliśmy inwestycje, na które czekano przez dekady. Myślę, że jako inżynierowi, mają mi ludzie z mojej branży czego zazdrościć.

Bardziej przydały się umiejętności budowlańca czy menadżera?

- Ja zawsze podkreślałem, że pełnię funkcję prezesa, ale przede wszystkim jestem inżynierem. Nie ukrywam, że praca zza biurka mnie nie interesuje, więc ciągle byłem na budowie i naradach, co ułatwiało mi podejmowanie decyzji. Nie opierałem się na informacjach od osób trzecich, tylko sam to sprawdzałem. I to determinowało moje działania.

Sukcesy, które w swoim CV chciałby mieć każdy, inżynier nie przyszły łatwo. Wielokrotnie mówiło się o tych inwestycjach w kontekście niedotrzymywania terminów. Jak pan reagował na słowo "opóźnienie". Zakazał pan używania go przez swoich podwładnych?

- Nie. Chociaż ja wole używać określenia "zmiana terminów", bo proces inwestycyjny to żywy proces. Jesteśmy uzależnieni nie tylko od kaprysów pogodowych, ale również procesów technologicznych, które wymagają dużej pokory. Jeśli ktoś ich nie uzna i uważa, że jest mądrzejszy, to może zapłacić dużo większą cenę niż opóźnienie.

W przypadku stadionu moją nieostrożnością było zaakceptowanie terminu meczu z Francją [9 czerwca 2011 - red.]. Gdyby nie to, to nie byłoby problemu, bo w konsekwencji spóźniliśmy się o 18 dni, ale to miało ogromny oddźwięk, bo mecz został przeniesiony do Warszawy. Jednak większość projektów, oprócz tunelu, który należy traktować w innych kategoriach, była wykonywana w harmonogramie.

Ale sam tunel miał ponad półtora roku spóźnienia.

W tunelu natrafiliśmy na wiele przeciwności. Po pierwsze zejście z placu Hydrobudowy, co wymusiło na OHL-u zupełnie inną organizację pracy, na co potrzeba było czasu, a przy tak napiętych terminach nie dało się tego nadrobić. Bo maszyny w tunelu nie można pospieszyć. Mocno wstrzymała nas też budowa siedmiu przejść poprzecznych. Doświadczenia z Warszawy przy budowie drugiej linii metra mówiły żeby nie lekceważyć sygnałów, które mogą potem kosztować wiele nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Dlatego przy mrożeniach gruntów otwieraliśmy przejścia dopiero z chwilą, kiedy mieliśmy 300 proc. pewności, że nie dojdzie do żadnej katastrofy.

Były takie sytuacje, kiedy pomyślał pan "na co ja się porwałem"?

- Było tak na początku. Bo zanim rozpocząłem prace w BIEG-u i GIK-u to nie pracowałem przy otwartej kurtynie, pod presją społecznych nacisków i mediów. Dla mnie to było zupełnie nowe i obce zjawisko i nie ukrywam, że ono kazało mi się zastanowić czy to w ogóle ma sens. Wytłumaczyłem sobie to tak, że warto jest brać pod uwagę głosy ludzi, którzy zapoznają się z tematem i chłodno go oceniają. Bo merytoryczna krytyka to bardzo cenna rzecz i taką, nawet jeśli boli, trzeba przyjąć i wyciągać z niej wnioski. Czasami ktoś z boku widzi pewne rzeczy inaczej i może mieć rację.

Większość ludzi nie przebiera w słowach.

- Nie interesuje się tzw. hejterami, którzy nie wiedzą o czym piszą, robią to tylko po to, by komuś dokopać i nie ma znaczenia czy mają rację czy nie.

Jak się pan uzbroił w pancerz odporności na hejterów, to potem już żadnych wątpliwości nie było?

- Nie, bo jeśli człowiek coś zaczął, to powinien to skończyć. Trzeba brać "na klatę" to, co się zrobiło. Jak rozpoczęły się te ataki związane z problemami z dopuszczeniem stadionu do użytkowania, to ja się nie zastanawiałem nawet pięć minut, tylko położyłem prezydentowi papier z rezygnacją, ale nie dlatego, że nie chciałem tego skończyć, ale byłem gotowy ponieść odpowiedzialność i położyć głowę.

I co zrobił prezydent?

- Powiedział żebym zabierał ten papier i kontynuował swoją robotę.

Dzisiaj czuje pan, że miał wtedy rację?

- Nie chcę wchodzić w polemikę z ludźmi, bo każdy ma swoje racje. Każdy ma inne spojrzenie na sprawę, bo patrzy z innej perspektywy. Ja czuję, że w tych warunkach staraliśmy się optymalnie wykorzystać czas i środki, by stworzyć odpowiednią jakość.

A nie można było lepiej i szybciej?

- Gdybym miał zrobić to samo jeszcze raz, to powtórzyłbym te procesy, tyle że nie programowałbym realizacji w tak krótkich okresach. Dałbym sobie większy komfort czasowy, ale wtedy nie mieliśmy takiej możliwości, to był nakaz chwili, bo na horyzoncie było Euro. Zadawaliśmy reżimowe terminy, które prawie były dotrzymane. Wyjątkiem był stadion i tunel.

Z ECS-em też były kłopoty.

- Tam była głównie sprawa wykonawcy - Polimeksu - który przechodził ogromne problemy finansowe i miałem dwie opcje do wyboru: albo ich wyrzucić, albo zrobić wszystko, by mogli kontynuować prace. Dzisiaj postąpiłbym tak samo, bo gdybym ich wtedy wyrzucił, to nie wiem w jakim stanie byłby teraz budynek ECS i ile jego budowa by kosztowała. Tak samo mówili, żeby z OHL-em rozwiązać umowę. Oczywiście, nie ma nic prostszego, ale jak idziemy na budowę, to nie idziemy na wojnę. Naszym zadaniem jest wykonać zadanie w terminie, w budżecie, w dobrej jakości i bezpiecznie, więc generalnie te zasady był zachowywane, ale czasami nie były możliwe do dotrzymania. Patrząc z perspektywy czasu uważam, że te decyzje były słuszne.

Biorąc wszystkie "za" i "przeciw", opłacało się przyjąć to stanowisko?

- Wydaje mi się, że wiele osób chciałoby być na moim miejscu, by móc uczestniczyć w takim programie inwestycyjnym. Co więcej, to wszystko działo się w moim Gdańsku i nie musiałem nigdzie wyjeżdżać, by móc się z tym zmierzyć, mogłem zrobić to "u siebie".

Pytając, czy to się panu opłacało, mam na myśli także stronę finansową.

- Gdybym dalej był w prywatnych firmach, to pieniądze byłoby pewnie porównywalne, może nawet większe. Umówiliśmy się z panem prezydentem na wynagrodzenie w 2008 roku i ono przez osiem lat nie zostało zmienione ani o złotówkrę i nie mam o to pretensji. Ono mogło być ewentualnie obniżone, gdyby nie było efektów mojej pracy, ale one były.

Przed nami kolejne rozdanie środków unijnych. Miasto wciąż ma duże plany inwestycyjne. Nie ma pan żalu, że już się z tym nie zmierzy?

- Nie, dlaczego miałbym mieć żal? Spółka GIK jest spółką celową, ma w statucie realizację 35 inwestycji plus jedna przez BIEG. Dzisiaj, jeśli przyznawanie środków będzie się przeciągało, to inwestycje za późno wystartują i to może być problem. Będę się cieszył, jeśli miasto pozyska środki i z zaplanowanych inwestycji będzie dalej się rozwijało. Skoro mamy tunel i drogę do Hallera, to nie można dalej nie kontynuować Drogi Zielonej i tunelu pod Pachołkiem. Należy też zrobić wszystko by przedłużyć przerwany ciąg Słowackiego na wysokości Zaspy. To by nareszcie pozwoliło domknąć ramy komunikacyjne miasta. I oczywiście dalsza rozbudowa infrastruktury na zewnątrz, gdzie miasto się rozwija.

A gdyby doszło do realizacji tunelu pod Pachołkiem, to może miasto się do pana zgłosi?

- Raczej nie. Uważam, że przygotowaliśmy mnóstwo ludzi, którzy brali udział w procesach inwestycyjnych i to z ich wiedzy należy teraz korzystać. Jeżeli będzie taka potrzeba, to ja chętnie służę doświadczeniem, ale lepiej żeby to robiła nowa generacja, a ja ewentualnie coś podpowiem. Pracowałem z ludźmi młodymi i ci ludzie nauczyli się zarządzać projektami unijnymi, rozliczać te projekty, realizować zamówienia publiczne. To są osoby kompleksowo przygotowane do obsługi takich procesów, a kilka lat temu byli dopiero co po studiach.

Kończy pan szefowanie GIK-iem. Co dalej? Są jakieś budowy w Polsce, którymi chciałby pan zarządzać?

- Współpracujemy ze Świnoujściem w sprawie ich tunelu [przeprawa pod Świną realizowana przez GDDKiA- red.], ale mam inne propozycje, bo nie ukrywam, że chciałbym już zejść z publicznego stołka. Chcę wrócić do pracy bez mediów i fleszy, by móc robić swoje. Nie będę już prezesował, ale chętnie włączę się, jeśli ktoś uzna, że jestem do czegoś przydatny, ale z drugiej linii.

Bierze pan pod uwagę wyjazd z Trójmiasta?

- Raczej nie, chciałbym tu już zostać, takie rozmowy prowadzę i rodzi się taka szansa. Oprócz tego dalej mam te swoje funkcje w Warszawie, bo jestem członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN i szefem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Obie funkcje będę pełnił do 2020 r. Ale to są społeczne działania.

A pana korci jeszcze, żeby znaleźć się na budowie?

- Muszę jeszcze trafić gdzieś na front, bo bez tego się źle czuję. Bez tego musiałbym iść na emeryturę, a nie bardzo mi się chce.

Osoba

Ryszard Trykosko

Ryszard Trykosko

Prezes miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne GIK 2012, która odpowiada za realizację najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych, takich jak Trasa Słowackiego, Trasa Sucharskiego, Europejskie Centrum Solidarności, rozbudowa i modernizacja gdańskiej sieci tramwajowej. Wcześniej szefował spółce BIEG 2012, która zbudowała gdański stadion piłkarski w Letnicy.

Miejsca

Opinie (312) 8 zablokowanych

 • każda z tych inwestycji była konieczna i potrzebne są kolejne (45)

  • 323 68

  • Jeżeli celem jest niszczenie Gdańsk to się zgadzam. (36)

   • 34 93

   • jakim niszczeniem? (35)

    Ksiądz z ambony głupot ci nagadal a ty w to wierzysz

    • 76 39

    • A co wierzysz że miasto zadłużone po uszy z coraz większymi długami... (11)

     ... z bizantyjskimi pomnikami władzy do których trzeba co roku dokładać dziesiątki milionów złotych w sytuacji gdy mówi się że nie ma kasy na zwykłe łatanie dziur to rozwój miasta?

     • 36 55

     • to wybudujemy ci 2 Smoleńskie i też będziesz zadowolony (6)

      • 47 27

      • idiota czystej postaci czy trauma po odstawieniu od koryta? (5)

       • 22 37

       • trauma ze czytam Twoje wypociny spod pachy (3)

        • 33 10

       • szkoda ze nie zdazyl (2)

        Wybudowac pomnik Bartoszewskiemu.
        Podobno szwaby postawili mu juz dwa

        • 10 23

       • pedział "prawdziwy Polak"...

        • 14 2

       • Trzeba Panu co poległ siedząc w fotelu postawić

        • 0 1

       • najpierw myslalem, ze stane po Twojej stronie

        jednak po fragmencie o korycie dalem Wam obu po minusie.

        Bredzenie 3-latkow.

        Ludzie, mozna miec inne zdanie i nie oznacza to, ze sie jest za mafia smolenska czy KODem... Naprawde tak ulomni jestescie, ze nie potraficie tego ogarnac?

        • 20 0

     • tak.... (1)

      tunel to pomnik nikomu nie potrzebny.... trasa wz to pomnik bez sensu.... masz racje lepiej jak miasto zdycha w korkach, tiry rozjeżdzają ulice i drogi osiedlowe i niech fundamenty pękają... tak masz absolutna rację

      • 32 12

      • jak się myśli o "domknięciu ramy komunikacyjnej"

       to trudno nie spodziewać się rozjeżdżania miasta przez TIR-y

       • 6 12

     • (1)

      i jeszcze dajmy 1000 +

      • 3 2

      • a dajmy dajmy!

       a zabierzmy tym 10 000+ miesięcznie za pierdzenie w stołek!

       • 7 1

    • Ksiądz mówił, że dopłata do ECS to 17 mln rocznie (18)

     A do stadionu 15 mln

     • 21 16

     • A na tacę ile zbiera rocznie? I jakoś podatku nie płaci (11)

      Ile to straty dla budżetu?

      • 39 17

      • Podatek płacą wierni (5)

       Od zarobków. Nie wiedziałeś matole?

       • 14 29

       • Matole podatek też płaci się od darowizn (3)

        no chyba ze wszyscy co dają to bękarty to od rodziny sie nie płaci...

        • 27 7

       • (1)

        każda parafia płaci podatek zryczałtowany

        • 12 13

       • chyba biskupowi...

        bo na pewno nie do budżetu państwa

        • 0 0

       • Adamowicz nie płaci podatków od darowizn.

        • 5 3

       • Czyli w sklepie, knajpach hotelach itp... nie powinno być podatków bo przecież Klient już zapłacił podatek?

        • 11 2

      • Płaci podatek zarówno proboszcz jak i wikary (2)

       • 12 8

       • od czego ten podatek?

        od zużycia wody święconej chyba

        • 10 6

       • Jasne, tak sam jak księża płacą ZUS

        W wysokości, uwaga, 20%.
        Resztę pokrywa Fundusz Kościelny, czyli budżet.

        • 9 2

      • na tacę możesz nie dać (1)

       a nie można nie dać na stadion

       • 8 6

       • ale czarny grunt o wartości paru milionów dostaje za 1 zł

        rozumiem ze to jest ok? a co z 80 milionami dla Rydzyka? to też jest OK? wiecej dajesz Rydzykowi mimo woli niż byś myślał...

        • 23 6

     • a tunel zlikwduje korki (1)

      • 11 10

      • tunel, tak jak i estakada czy poszerzenie ulicy

       nie likwiduje korków, tylko przesuwa je gdzie indziej.

       W długim okresie zaniedbania innych rozwiązań prowadzą do zaduszenia miasta.

       Dlaczego nadal nie ma przejścia dla pieszych na poziomie jezdni do przystanków tramwajowych przy dworcu PKP Gdańsk Główny?

       • 10 16

     • a do Bazyliki Mariackiej i Teatru Wybrzeże nie mówił ile?

      • 10 0

     • ale ile czarny zbiera co roku? a gdzie podatek z tego? (2)

      to jest dopiero okradanie....

      • 16 7

      • Nie ściemniaj (1)

       Już ktoś tutaj napisał, że parafie płacą podatek zryczałtowany, więc nie pisz, że kogokolwiek okradają. Ten podatek płaci się od liczby osób mieszkających na terenie parafii, niezależnie od tego, czy chodzą do kościoła i dają cokolwiek na tacę czy nie.

       • 0 0

       • wafla płacą, nie ma takiego podatku

        Nie opowiadaj bzdur!!!

        • 0 0

    • tobie nagadali ze walesa jest bohaterem :) a to zwykly sb'cki kapus (3)

     • 14 33

     • (1)

      Towarzysz Piotrowicz z PiSu ci powiedział ?

      • 31 8

      • Kryształowa Kula Pierwszego Sortu :D

       • 8 1

     • Twoj stary sbk!

      • 4 3

  • ach ten potrzebny ecs i boisko...

   • 7 15

  • wyglada mi to na zacieranie sladow po dzialalnosci PO

   czyzby jakis kontrakt u Arabow. ..?

   • 6 5

  • konieczna ECS ,stadion było konieczne tylko poto by robiły długi!!

   By było zatrudnienie dla kolesiów POlityków i by mozna było kieszenie sobie napychać kasą!!

   • 13 12

  • moż i tak ale nie koniecznie

   wszystkie fakurki były konieczne!

   • 0 0

  • niekoniecznie

   mostek otwierany do góry jest konieczny!
   wystarczy 5X tańszy w bok!

   • 2 0

  • już wystarczy ...

   • 0 0

  • Zgadzam się, ale niezupełnie: czy ECS też było koniecznie do rozwoju miasta?

   Niby jak? Jeden z najpaskudniejszych budynków w historii Miasta Gdańska. Mi nawet pośrednio nic, poza obrazą mojego poczucia estetyki, nie dało jego istnienie.

   • 12 5

  • Poprawiacz się znalazł.

   Propagandysta.

   • 0 2

 • Przy jednej budowie można wiele zyskać, PO dwóch to gościu ustawiony jest do końca zycia (13)

  • 179 204

  • I co z tego (4)

   Zaraz będziesz się zastanawiać z kim śpi i jaką ma orientację. NaPiSałeś ten komentarz chyba po to by wsadzić kij w mrowisko i to bez powodu.

   • 53 39

   • Jasne jak POwiec to może kraść (3)

    Chodzi o peowskie uklady biznesowo-polityczne, nie bredź o spaniu towarzyszu zubek

    • 36 35

    • Broni ostatniego koryta jak tylko może. (1)

     Przyjdź czas na rozliczenia, więzienie i konfiskatę majątków.

     • 24 31

     • Dla Ciebie każdy kto ma odmienne zdanie zdanie niż ty a raczej Twój wódz

      to drugi gorszy sort oderwany od koryta o koniugacjach SBecko UBeckich...

      żal mi Cię człowieku. Mam nadzieję ze rodzina Cię kocha i zaklepała Ci miejsce w Tworkach....

      • 25 12

    • O z towarzyszem wyjeżdżasz

     To znaczy że sam jesteś konfident i donosiciel. No ale wierz dalej wielkiemu prezesowi to może i ty zostaniesz prezesem w jakimś banku. Bo w tej partii to nie ma przypadkowych osób w radach nadzorczych.

     • 25 7

  • "PO" w tekstach

   Po co to "PO"? Wszyscy ci, ktorzy to bezmyslnie chyba powtarzaja maja jednak zlasowane mózgi.
   PiS wam tak namieszal pod sufitem ze niepowodzenia we wlasnym łóżku, bedziecie odczytywac jako wine Tuska.

   • 35 17

  • a co wybudowało PIS w rok - NIC (4)

   • 17 10

   • A co miało budować w mieście zarządzanym przez budynia xDDDD (2)

    Polaki to bydło ~ Bartoszewski

    Miał racje dziadek

    • 9 4

    • w Polsce nic nie wybudował !!! pislamiści tylko purpuratów słuchaja aby kasa się zgadzał a (1)

     • 7 5

     • Przejedź się krajową siódemką to zobaczysz co za PIS się buduje,POkemonie.

      • 5 7

   • Ale dał 500+

    A na chju mi stadion, żeby jeszcze jako mieszkaniec do niego dopłacać?
    Wolałbym aby zamiast stadionu wybudowano ze trzy baseny.

    • 3 8

  • kup sobie maść na ból d*py

   • 5 1

  • nareszcie !!!!!!!!!!!!!!!1

   • 0 0

 • (9)

  Dziękujemy, Panie Ryszardzie.

  • 348 109

  • Czas na emeryturę

   • 16 18

  • "Dziękujemy", Panie Ryszardzie.
   Podatnicy.

   • 14 29

  • (3)

   Taki z niego superwaizor sam zbudował wszystko był spawaczem, dzwigowym,strażakiem, rusztowańcem, stolarzem,ślusarzem,koparkowym,elektrykiem,murarz tynkarz akrobata który nic nie zbudował

   • 19 33

   • (1)

    Nadawałbyś się do PRL-u. Szczególnie do lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Wtedy na pierwszym miejscu również stawiano "robotnika, któren wraz z chłopem i inteligentem pracującym stanowią zdrową siłę narodu". Inteligent pracujący koniecznie musiał pracować łopatą.

    • 28 6

    • to dwie siły: myśl i wykonawstwo, nie da się tego oddzielić

     • 8 0

   • No i jeszcze nie był

    malkontentem z trojmiasto.pl

    • 8 3

  • Żółto czerwone krzesełka jednak nie przeszły

   • 3 4

  • Dziekujemy za to ze wkoncu urzedas odchodzi szkoda ze dopiero teraz

   • 7 12

  • laski nie robil nasze pieniądze i to nie male z to dostawal
   tylko teraz pytanko czy wszystkie firmy dostaly swoje pieniądze za robote

   • 0 0

 • (20)

  Czytając tytuł przypomina się pewien kawał.
  Jedzie chłop wozem zaprzegnietym w konia i wiezie węgiel. Wóz wyładowany po brzegi, koń widać że już padnięty. Dojeżdżaja do wioski i chłop się drze - ludzie! Ludzie! Węgiel wam przywiozlem! Kon na to tylko cicho z pod łba - taa k**wa ty przywiozles...
  Trykosko może niech weźmie odpowiedzialność za gigantyczne opóźnienia i dla dobra branży niech się nie bierze za zarządzanie...

  • 253 161

  • A może ty potrafisz lepiej? (8)

   Nie możesz zaprzeczyć że te inwestycje były potrzebne i zostały wykonane. Przy takich inwestycjach często są opóźnienia na całym świecie zwłaszcza tam gdzie są niespodzianki w gruncie.

   • 41 38

   • Trykosko już się uaktywnił na forum haha (2)

    • 23 23

    • Niech Trykosko powie jakim cudem Wakoz upadl (1)

     Przy budowie stadionu. Kto tam kogo wydymal na miliony?

     • 36 19

     • Zapytaj w Wakozie o wjazd ABW, obrot lewymi FV i pranie brudnych pieniedzy.

      • 23 6

   • "Fachowców " u nas jak psów. Szkoda ze żaden nie jest odpowiedzialny, ale jest kreatywny w wymyślaniu powodów opóznień. (2)

    Jakie rządy taka praca, jaka praca takie zyski. Szkoda ze tylko zyski polityczne. Skoro podaje termin to albo go dotrzymuje albo wymyśliłem go tylko dla publiki a potem jakoś to będzie a partia sprawę jakoś usprawiedliwi. Polska jakość! JAKOŚ TO BĘDZIE!!!!

    • 17 11

    • i jakoś to własnie teraz jest

     • 8 2

    • po komentażu widać że nigdy nie byłeś na budowie!

     • 5 2

   • Potrzebne?

    Tunel potrzebny, ale opóźnienie (niby półtora roku, chociaż przecież był zapowiadany na początku na Euro2012, więc 4 lata!) daje obraz "profesjonalizmu".

    Stadion potrzebny? Na Euro2012 potrzebny, ale teraz bardzo kosztowny i niewiele się na nim dzieje. Już chyba lepiej byłoby założyć od razu budowę i rozbiórkę, ew. przekształcenie w otwarte boisko.

    ECS potrzebny? Wolne żarty...

    • 14 9

   • Tak ECS i stadion niebyły nikomu potrzebane poza POlitykom!

    Były potrzebne tylko poto by sobie ciepłe posadki znaleśc i poto by straty przynosiły dzieki którym kupe kasy dostają!!

    • 9 8

  • Prawdziwy Fachowiec (5)

   Takich osób jak Trykosko jest niewielu. Ogromne doświadczenie w branży i umiejętność kierowania zespołem ludzi i koordynowania ich pracy a do tego odwaga w podejmowania decyzji bez względu na to co mówią i piszą tzw "specjaliści" i nie znający się na niczym dziennikarze. Tacy ludzie jak on w koncernach na zachodzie zarabiają miliony dolarów a jego zarobki w porównaniu do nich to nikły procent. Trzeba mieć doświadczenie i wiedzę aby ocenić ogrom pracy która wykonał z sukcesem, bo wszystkie inwestycje zostały zakończone a to że z opóźnieniem to przy tej skali inwestycji i stopniu komplikacji jest normą.
   Nie zrozumieją tego Ci którzy w swoim życiu nie zbudowali nic poza babką z piasku oraz cała rzesza Hejterów, którzy nic nie muszą wiedzieć aby pisać bzdury bo nie ponoszą za to żadnej odpowiedzialności.
   Gratuluję Panie Ryszardzie i życzę dalszych sukcesów i niezłomności w działaniu.

   • 41 25

   • (1)

    ogromne doświadczenie by budowa się skończyła kilka lat póżniej

    • 18 18

    • A prezio miał zapewnione kolejne mieszkanie.

     • 8 5

   • Ciekawe czemu pracowal w GIK-u przez tyle lat, jakos nie widzialem by zachodnie koncerny sie o niego bily ;)

    • 17 19

   • tunel i kierowca miejskich spółek

    Masz rację co do babki z piasku.Ale ja tę babkę zrobiłem sam ,nie siedziałem na ławeczce przyglądając się.Bez tego pana też by to było zrobione.NIE? niby dlaczego?

    • 3 10

   • kolejny urzedas po znajomosci Polityków Taki zniego fachowiec!!

    • 4 8

  • KOŃ miał rację. Jeden zrobił wszyscy zapier..lali

   Medal dla jednego, wstyd dla wszystkich.

   • 17 8

  • (2)

   Gdyby te Twoje konie rządziły, to ani węgla ani tych wiosek by nie było. Żart jest może śmieszny, ale tylko pozornie.

   • 23 13

   • prawda jest taka ze to konie dowiozły i to tylko tyle w tym temacie (1)

    bez konia ani węgla ani domu by nie było Panie Mirek

    • 8 7

    • Szanowny Panie.
     To ludzka wyobraźnia i zmysł organizacyjny jest w stanie tworzyć. Bez tego, te konie mogłyby jedynie paść się na łąkach. Konie stosunkowo łatwo zastąpić, człowieka z jego umiejętnościami kierowania trudniej.

     • 15 3

  • o to to to

   10/10

   • 3 1

 • Wielki Człowiek - (5)

  Pasja i radość w tym co robił biła na odległość. Wielki lider i inżynier.
  Gratuluję.

  • 194 135

  • Normalnie przodownik pracy zjednoczonej partii obywatelskiej

   1000 procent normy, nie liczac zawalonych terminów.

   • 33 23

  • ta wazelina jest normalnie obrzydliwa

   • 17 7

  • Wielkie Z

   • 1 3

  • Pan Prezes

   ciekawe jakież to teczki posiada Pan Prezes i na kogo, ze wszędzie wciśnie swoja personę.

   • 4 3

  • Mordę ma jak ten tłusty Kalisz pasożyt jeden na ciele narodu

   • 4 6

 • Tymi oto ręcyma zbudowałem... (4)

  • 153 39

  • Nic sam nie zbudował (1)

   stworzył wokół siebie tylko aureolę. Wydawał publiczne pieniądze, nie musiał na siebie i swoje luksusy zarobić

   • 19 15

   • No kradł

    • 1 4

  • wszystko sam zrobił, jak Wałęsa. on też sam, sam i sam

   • 14 7

  • to co z tym bursztynowym kolorem ?? kiedy w końcu będzie kładziony ??
   ile można patrzeć na ten podkład :/

   • 1 1

 • wieczny odpoczynek racz mu dac panie (3)

  Szkoda gdy wielki czlowiek odchodzi

  • 60 86

  • Szkoda, że ten niewielki nie chce odejść.... (2)

   • 10 5

   • Przeciez Tusk odszedl (1)

    • 4 1

    • człowiek odchodzi!

     budyń może popłynąć!

     • 6 4

 • Póki prokurator nie skończył z Budyniem (5)

  Trzeba nacieszyć się życiem i tym co się zarobilo

  • 160 62

  • Pozostało kilka ciepłych krajów...

   Z którymi RP nie ma podpisanej umowy o extradycji i tam spokojnie można wydawać ciężko zarobione dudtki np pisząc książkę o super władcy Gedanii Panu Puddingowi i jego dziełach, inteligencji ( tylko nie wspominać o częstych mieszkaniowych błędach rachunkowych)
   Z pewnością będzie to HIT - podobnie jak ten artykuł.

   Dziękuje za uwagę.

   • 25 11

  • Pomyśl o Swoim wodzu to będziesz mieć kisiel w majtach...

   • 4 7

  • zapytajcie sie gdzie syn.. (1)

   To będzie jasne

   • 9 3

   • no to gdzie jest ten syn?

    • 2 0

  • Ja mam pewne wątpliwości do tunelu pod Martwą Wisłą

   Czego innego dotyczył przetarg a co innego wykonali zmieniając całkowicie w trakcie realizacji sposób przejazdu. Wiem, że tak się właśnie często robi wałki. Robi się przetarg na jedno aby dana firma wygrała a potem zmienia się projekt i dopłaca za każdą modyfikację.

   • 9 5

 • (2)

  tak patrzę i patrzę na na tę hagiografię i myślę sobie o regularnie tu pojawiającym się cyklu o cierpieniach wymienianych rad nadzorczych i tak sobie myślę może byście wydali takie wasze redakcyjne "żywoty świętych"
  um na pewno pobłogosławi

  • 123 18

  • (1)

   Biedne zarzady pelne świętych z nadania PO:

   Lotos,
   Port Gdanski
   Energa
   pomorska spec strefa ekonomiczna
   itd. Itp....

   • 25 5

   • I..

    członków rodzin. Sami swoi.

    • 20 6

 • uwaga (10)

  Nie widziałem aby ten człowiek cokolwiek budował.

  Siedział za biurkiem.

  Tytuł jest niewłaściwy.

  • 202 123

  • dokładnie.. (2)

   budujom " BOBY BUDOWNICZE co każdym rankiem popylajom " T-4 1,9TeDeJo. nowom SŁOWACKIEGO...z wyróżnikami " GEKAES,GEKAAA, i inne gls,gle,gwe,gkw

   • 25 6

   • to akurat prawda jest

    • 8 4

   • A co to jest gls ?

    tede jo, łukończone to je.

    • 2 2

  • PRL wiecznie żywy (4)

   Jak nie przerzucasz łopatą ziemi to twoja robota się nie liczy.

   • 35 8

   • (3)

    i taka prawda kapitaliści i oligarchowie nigdy nie wiedzieli i nie wiedzą skąd biorą się dobra

    • 3 16

    • (2)

     To właśnie oni wiedzą skąd się biorą. Dlatego są tam gdzie są.

     • 21 2

     • (1)

      dla nich zawsze z wyzysku

      • 1 7

      • Naczytałeś się Lenina i takie tego skutki.

       • 10 2

  • postaw na czele inwestycji pana Mirka lub Czesia od łopaty
   patrz jak budują

   • 14 2

  • Nieeee

   Powaga to ON zbudował - sam zbudował wszystko - naprawdę sam widziałem jak z taczką latał!!!

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane