Fakty i opinie

stat

Zobacz trójmiejskie szopki

Zobacz szopki w trójmiejskich kościołach.Nie tylko w kościołach, ale też w innych miejscach Trójmiasta można oglądać Bożonarodzeniowe szopki. Choć towarzyszą nam od średniowiecza niektóre z nich zaskakują nowością.W Gdańsku tradycyjnie efektowna szopka jest w Kościele Mariackim oraz w kościele św. Trójcy, w Gdyni na placu przed Kolegiatą przy ul. Świętojańskiej zobacz na mapie Gdyni od niedzieli stoi szopka wykonana ze 100 ton specjalnego piasku. - Jeśli pogoda dopisze, będzie ją można oglądać do 6 stycznia. Ale to nie zależy już od nas - mówi Marzena Świtała, koordynator projektu.

Tradycję szopek zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu. W Greccio - małej mieścinie we włoskiej Umbrii - wraz z innymi franciszkanami zbudował betlejemską stajenkę, by przypomnieć wiernym o tradycji i łatwiej trafić do nich z kazaniem. Spotkało się to z ciepłym przyjęciem wiernych, więc z czasem św. Franciszek zaczął znajdować naśladowców.

Największy rozkwit szopki neapolitańskie przeżywały w XVIII wieku, kiedy stały się... popularnymi prezentami. Możni prześcigali się w rozmachu ich tworzenia, zdobili je drogimi kamieniami, umieszczali postaci w jedwabnych szatach, a nawet pozłacane elementy. W każdej szopce obowiązkowo musiała być też karczma i dużo jadła.

Dzisiejsze polskie szopki również czerpią z tradycji czasów franciszkańskich, ale nie są już tak wystawne. Od czasów średniowiecznych były proste, starały się być wierne tradycji, choć nie obyło się bez prób ich upolitycznienia. Dziś zdarza się to już coraz rzadziej, a szopki buduje się we wszystkich polskich kościołach.

Opinie (74) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.