• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwiedź najlepiej zachowany schron na Grabówku

Patryk Szczerba
2 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Schron zwykle zwiedza kilkaset osób. Schron zwykle zwiedza kilkaset osób.

Zwiedzanie schronu przy ul. MorskiejMapka w Gdyni to zawsze spora atrakcja nie tylko dla mieszkańców, ale także przyjezdnych. Po wakacjach pasjonaci eksploracji po raz kolejny zapraszają wszystkich chętnych na wycieczkę w sobotę, 3.09.2022 r., o godz. 12.Czy pasjonują cię schrony i podziemia?

Schron, który będzie udostępniony do zwiedzania, to betonowa konstrukcja wyrastająca ze skarpy wzdłuż ul. Morskiej na Leszczynkach. Jest jednym z najlepiej zachowanych reliktów II wojny światowej w Gdyni. W jej wnętrzu znajduje się bowiem pochodzący z 1942 r. schron przeciwlotniczy. Budowla o powierzchni 176 m kw. jest ostatnim elementem obozu pracy, który podczas niemieckiej okupacji Gdyni funkcjonował na Leszczynkach.

Po wojnie dawny schron został zaadaptowany na potrzeby stacji Technicznej Obsługi Pojazdów, która powstała na terenie dawnego obozu. W 1996 r. schron został wyłączony z użytkowania i w ciągu zaledwie kilku miesięcy obrócił się w ruinę. Jego wyposażenie zostało rozkradzione przez złomiarzy, a pomieszczenia zamieniły się w legowiska bezdomnych.

Dopiero w ostatnich latach pomieszczenia schronu zaczęły zamieniać się w dostępną i zaaranżowaną na minimuzeum przestrzeń - udostępnianą co jakiś czas zwiedzającym.

Zwiedzanie schronu przy Morskiej. Film z 2016 r.


Zwiedzanie schronu przy Morskiej w sobotę od godz. 12Taka okazja nadarzy się w najbliższą sobotę. Na wycieczkę zaprasza Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej, który otrzymał wsparcie finansowe od Rady Dzielnicy Leszczynki i od lat opiekuje się schronem.

Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 12 i potrwa cztery godziny. Jest bezpłatne.

- Na całość wycieczki składa się projekcja filmu oraz oprowadzenie pod opieką przewodnika. Ale to jeszcze nie wszystko - tuż po wyjściu z naszego schronu czekać będą kolejne atrakcje - stanowiska rekonstruktorów, żołnierzy oraz strażaków. Będą food trucki, a dla najmłodszych dostępna będzie również wata cukrowa - zachęca Michał Szafrański z Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.

Wydarzenia

Wietrzenie Schronu - Dzień Otwarty Schronu przy ul. Morskiej 189

projekcje filmowe, spotkanie, spacer

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane