- 1 Co dalej z Jaśkową Doliną? Trzy opcje (42 opinie)
- 2 Rusza przebudowa Chwarznieńskiej (90 opinii)
- 3 Rozprawa apelacyjna M. Adamowicz przełożona (251 opinii)
- 4 Rzym, Praga i Podgorica już od marca (81 opinii)
- 5 Grzyb i brak prądu. Znany budynek się sypie (177 opinii)
- 6 1,3 mln zł odszkodowania dla A. Gwiazdy (395 opinii)
Spacery po dzielnicach coraz popularniejsze
Rośnie popularność wspólnych spacerów z przewodnikami po dzielnicach Trójmiasta. Organizują je lokalne stowarzyszenia i miejskie instytucje. Na ogół są darmowe, ale do udziału w wydarzeniu trzeba się zapisać - mailowo lub telefonicznie.
W te wakacje działała grupa przewodników, którzy przy współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej opowiadali o historii Nowego Portu, oliwskiego zoo i Polonii w okresie Wolnego Miasta Gdańska, przemyśle chemicznym na Oruni czy historii pierwszego gdańskiego dworca.
Popularność tej formy zwiedzania własnego miasta widać po frekwencji, jaka towarzyszyła takim wyjściom w sezonie wakacyjnym.
- W te wakacje trzy razy uczestniczyłam w tematycznym spacerze po Wrzeszczu. Za każdym razem grupa składała się z 25-30 osób. Organizatorzy mówili, że chętnych było sporo więcej, ale nie byli w stanie przyjąć wszystkich - opowiada pani Anita, mieszkanka Wrzeszcza.
Za organizację spacerów po Wrzeszczu odpowiada fundacja Palma. W przyszły weekend zorganizuje kilka takich wspólnych wyjść.
- 11 i 12 września odbędzie się sześć spacerów poświęconych Wrzeszczowi. Posłuchamy m.in. o wrzeszczańskich willach, kwartale Uphagena, cmentarzu Srebrzysko, parku Jaśkowej Doliny. Zapisy na spacery ruszają w poniedziałek o godz. 12, na stronie fpalma.pl - zapowiada Jakub Knera z Fundacji Palma.
Zwiedzanie schronu przeciwlotniczego na Leszczynkach
Natomiast już dziś, w sobotę, 4 września, można będzie zwiedzić z przewodnikiem schron przeciwlotniczy na Leszczynkach, zlokalizowany przy ul. Morskiej 189
Schron na Leszczynkach był już udostępniany zwiedzającym
Zwiedzanie odbywa się w godz. 12:00-16:00. Wejścia z przewodnikiem zaplanowano co kilkanaście minut. Wstęp jest bezpłatny.
Spacer po Aniołkach
Z kolei w niedzielę, 5 września, o godz. 12 grupa zainteresowanych spacerem osób spotyka się na placu Zebrań Ludowych, skąd wyruszy w dwugodzinną podróż po Aniołkach.
Jacy znani gdańszczanie mieszkalni w dzielnicy Aniołki, kto był projektantem budynku, w którym dzisiaj mieści się poczta, skąd wzięła się nazwa dzielnicy - tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można na spacerze organizowanym przez radę dzielnicy.
Przewodnicy opowiadają o historii Gdyni co sobotę o godz. 10
Spacery pod nazwą "Gdynia o 10:00" odbywają się w każdą sobotę do końca września o godz. 10. Gdyńscy przewodnicy opowiadają historię Gdyni podczas spacerów kilkoma trasami: Port, Morska, Centrum, Kamienna Góra, Kuracyjna, Redłowo, Grabówek, Orłowo i Witomino.
- Ten oryginalny projekt łączy w sobie tradycyjne zwiedzanie miasta z możliwością zobaczenia "od środka" gdyńskich hoteli. Poznania ich oferty gastronomicznej, spędzenia czasu wolnego i gościnnych, profesjonalnych pracowników - mówią organizatorzy.
Zapisy na wycieczki przyjmowane są telefoniczne pod numerem 58 622 37 66 oraz w Miejskiej Informacji Turystycznej od poniedziałku do piątku, w godz. 9-18.
Wyjątkowy klimat Stoczni Gdańskiej
O pracy w dawnej Stoczni Gdańskiej, życiu kulturalnym tego zakładu, przywilejach i obowiązkach matek chrzestnych statków oraz licznych wodowaniach opowiadają przewodniczki w ramach projektu Metropolitanka, pokazującego Stocznię Gdańską z perspektywy suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych.
Spacery są darmowe i odbywają się w każdą środę. Z powodu pandemii obowiązują limity miejsc i zapisy. Osoby zapisane otrzymają informację o miejscu rozpoczęcia spaceru. Informacje: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 664 976 052 (poniedziałek - piątek w godzinach 14:00 - 18:00).
Nocny rejs po stoczniach - czyli to, czego nie widać z lądu
Nocny rejs po stoczniach organizowany jest trzy razy w tygodniu - w środy, piątki oraz soboty. Galary jednorazowo na pokład zabierają 12 osób. Godzinny rejs odbywa się wzdłuż terenów stoczniowych, dlatego jest to wyjątkowa okazja, by zobaczyć np. dźwigi czy statki z zupełnie innej perspektywy.
Nocny rejs po gdańskich stoczniach
- Nocny rejs galarem po stoczni stanowi niepowtarzalną okazję, by zobaczyć pracę stoczni od wewnątrz, a noc nadaje stoczniom niepowtarzalnego uroku oraz klimatu. Z bliska możemy zobaczyć specjalistyczne statki, portowe dźwigi będące symbolem miasta i nabrzeża Portu Gdańsk - dodaje Piotr Kozłowski.
Rejs to jednak propozycja stricte komercyjna. Koszt uczestnictwa to 60 zł od osoby.
Historia Domu Zdrojowego w Brzeźnie
Miłośnikom historii Brzeźna nie powinna umknąć wystawa plenerowa poświęcona Domowi Zdrojowemu, jego najbliższemu otoczeniu i dzielnicy jako kurorcie od końca XIX w. W najbliższy piątek, 10 września, o godz. 17:00, w rolę przewodnika wcieli się dr Jan Daniluk, historyk z Hevelianum i autor tekstów prezentowanych na wystawie.
Dom Zdrojowy w Brzeźnie. Materiał z czerwca 2021 r.
Wydarzenia
Opinie wybrane
-
2021-09-04 10:26
Opowiadacze historii (1)
Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem to żadna nowość, ja pierwszy raz byłem na takim spacerze juz w 2008 roku, bardzo fajna inicjatywa dzięki której można się dużo dowiedzieć, super ludzie, którzy oprowadzają i potrafią pokazać jak wiele miejsc wyglądało kiedyś, przygotowani z planszami i zdjęciami starego Gdańska. Ta grupa ludzi to właśnie "opowiadacze historii".
- 41 4
-
2021-09-05 18:24
A kto opowie historię jak deweloperka przejmuje grunty w 3 City ?
Chętnie posłucham , jak się to odbywa.
- 0 1
-
2021-09-05 09:24
spacery jako-tako dotlenienie jest (1)
byłem na wielu takich spacerach , to impreza dla turystów oraz słoików, poziom merytoryczny niski,
przewodnicy to rzadko pasjonaci , niestety, są to raczej chałturnicy ,którzy nauczyli się jakiejś historii i komercyjnie ją opowiadają, zero odniesienia do szerszego kontekstu i zakłopotanie i milczenie przy bardziej dociekliwych pytaniach- 5 23
-
2021-09-05 12:55
dobry przewodnik to pasja
ale ja np. nie mógłbym nim być - zamordowałaby mnie rutyna powtarzalności miejsc.
- 3 0
-
2021-09-05 00:01
Ciekawa inicjatywa. Każdy słoik powinien mieć (8)
obowiązek odbycia minimum 30 h kursu tego typu z przewodnikiem. Potem egzamin jeśli nie zaliczy minimum 70%. Odmowa meldunku. Chata na Szadółkach przejęta na cele komunalne przez miasto i powrót PKS z biletem w jedną stronę w rodzinne strony :-(
- 20 36
-
2021-09-05 00:17
ja bym np. nie zdał egzamimu z Szadółek i tego tam, Południa :D
to miejsce ostatecznego rozwiązania.
- 8 0
-
2021-09-05 08:49
Słoik, ktory nigdy słoika nie przywiózł (1)
Ciekaw jestem jakie Ci "rdzenni" Gdańszczanie mają pojęcie o każdym aspekcie swojego Gdanska? Bo myślę, że jeżeli ktoś nie jest zainteresowany to będzie wiedział tyle samo co świeży "słoik". Z drugiej strony słoik często chce poznać historię miasta w którym mieszka już 10 lat. Sam nie jedno opowiadałem takim Gdańszczanom z drugiego czy trzeciego
Ciekaw jestem jakie Ci "rdzenni" Gdańszczanie mają pojęcie o każdym aspekcie swojego Gdanska? Bo myślę, że jeżeli ktoś nie jest zainteresowany to będzie wiedział tyle samo co świeży "słoik". Z drugiej strony słoik często chce poznać historię miasta w którym mieszka już 10 lat. Sam nie jedno opowiadałem takim Gdańszczanom z drugiego czy trzeciego pokolenia. Ale jasne najlepiej wszystkich zaszufladkować, czy tam... zasłoikować ;) Po wojnie dużą część tutaj to byli "słoiki". Niektórzy zdają się myśleć, że migracja wewnątrz kraju to zjawisko znane od 2004r.
Pozdrawiam.- 10 3
-
2021-09-05 23:46
Gdańszczan z trzeciego i dalej pokokolenia jest garstka
- 3 0
-
2021-09-05 09:19
Nie pie.dol (4)
Większość gdańszczan, pokoleniowo "zza Buga", zna jedynie drogę do pracy, kościoła i przychodni, a "rdzenna gdańska patologia", drogę do najbliższego monopolowego oraz MOPS.
- 9 3
-
2021-09-05 09:35
(1)
W Gdańsku nie ma MOPS-u, tylko jest MOPR.
- 6 1
-
2021-09-05 11:27
zapewne wiesz, od której czynne?
- 3 3
-
2021-09-05 10:36
(1)
Tacy jak ty znają jeszcze miejsca miejscowych melin i dilerow
- 2 0
-
2021-09-05 11:30
sądzę, że ciebie nikt nie przebije, co do wiedzy na temat wspomnianych miejscówek
- 1 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.