Wydarzenie

Globaltica 2017

data:
19 - 23 lipca 2017
miejsce:

Park Kolibki w Orłowie  mapa

adres:
Gdynia, al. Zwycięstwa 291
organizator:
Liberty
bilety:
18 - 120 zł , w przedsprzedaży 18 - 99 zł - szczegóły w opisie
Kup bilet
PATRONAT

Złoty głos z Afryki z zespołem, czyli Pat Thomas & The Kwashibu Area Band z Ghany, wschodnioafrykański retropop w wykonaniu Alsarah & The Nubatones, estoński folk postawiony na głowie przez trio przyjaciół -Trad.Attack! i Dagadana, zespół hołdujący tradycjom Polski, Ukrainy i Mongolii. To tylko część programu Festiwalu Globaltica, który w lipcu odbędzie się w Gdyni już po raz 13.ALSARAH to urodzona w Sudanie wokalistka, która mieszka i tworzy na Brooklynie. Z grupą THE NUBATONES tworzą repertuar, w którym melodie grane na lutni oud mieszają się z elektryzującymi, jazzowo-soulowymi liniami basu, a ostre brzmienie instrumentów perkusyjnych tchnie nowe życie w tradycyjne rytmy.

Poszukują doskonałej równowagi między kulturą miejską, nowoczesnością i elementami tradycji, w których się wychowali. Od czasu pierwszego koncertu w październiku 2011 r. grupa występowała w wielu miejscach na całym świecie biorąc udział w najbardziej prestiżowych festiwalach. Docierając do zróżnicowanej wiekowo i etnicznie publiczności, Nubatones udowodnili, że ich muzyka przełamuje wszelkie bariery kulturowe i językowe. Koncert na Globaltice będzie ich pierwszym spotkaniem z polskimi słuchaczami.

TRAD.ATTACK są trójką przyjaciół, którzy postanowili w twórczy i nowoczesny sposób przedstawiać estońską muzykę ludową. Zespół tworzą Sandra Sillamaa, Jalmar Vabarna i Tõnu Tubli. Od czasu ich debiutu w 2014 roku zespół otrzymał 14 nagród muzycznych w Estonii, wydał doceniony na arenie międzynarodowej debiutancki album AH! i koncertował w 28 krajach - od Chile po Malezję, a w Estonii bilety na ich koncerty wyprzedawane były nawet przy ilości 7000 miejsc. Zespół obecnie przygotowuje się do wydania swojej najnowszej płyty Shimmer Gold, której premiera planowana jest na maj 2017 roku. Swoje inspiracje czerpie z archiwalnych nagrań starych estońskich pieśni tradycyjnych, a muzyka ludowa jest tu tylko punktem wyjścia do czegoś zupełnie nowego. W ich twórczości przeszłość łączy się z przyszłością, czego efektem jest muzyka przepełniona radością, energią, miłością, szaleństwem i artystycznym wizjonerstwem.

PAT THOMAS odegrał wyjątkową rolę w historii zachodnioafrykańskiej muzyki highlife. Od wczesnych lat siedemdziesiątych był głównym twórcą tego gatunku, który łączy tradycyjne elementy muzyki ghanijskiej z brzmieniem instrumentów europejskich. Wujkiem Thomasa był legendarny ghanijski gitarzysta King Onyina, którego ceniono nie tylko za jego własne nagrania, ale także za pionierską współpracę z takimi artystami jak choćby Nat King Cole. Pat spędził z nim wiele lat i dużo się od niego nauczył. W późniejszych latach rozpoczął bardzo bliską współpracę z kolejnym wielkim tuzem sceny zachodnio-afrykańskiej, którym był Ebo Taylor. Pod koniec lat 70-tych obaj stali się siłą napędową wyjątkowego stylu muzycznego charakterystycznego dla Ghany, łączącego elementy highlife, afropop i afrobeat.

Dzięki swojemu unikalnemu głosowi i wyjątkowemu stylowi wokalnemu Pat stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów z Ghany i zyskał przydomek Mr. Golden Voice of Africa ("Pan Złoty Głos Afryki"). Pat ze swym zespołem pozwala muzyce highlife odżyć po latach. Sprawia, że staje się ona bardziej różnorodna, nabiera świeżości, choć wciąż bliska jest tradycji.

Ostatni album Pata wydany w 2015 roku, zatytułowany po prostu Pat Thomas & Kwashibu Area Band - pierwszy od 1991 roku - nagrany został z jego starymi przyjaciółmi, zagrali na nim m.in.: Ebo Taylor, legendarny perkusista Tony Allen i kilku innych znaczących dla muzyki afrykańskiej artystów.

DAGADANA znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pośrednictwem jazzu, elektroniki czy world music. Zespół powstał w 2008 roku. Powołały go do życia poznanianka Daga Gregorowicz i pochodząca ze Lwowa Dana Vynnytska. Chociaż sercem ich muzyki są ludowe pieśni z Polski i Ukrainy, to muzycy są bardzo otwarci na elementy pochodzące z tradycji innych kultur. DAGADANA czerpie inspiracje z wielu źródeł: od rodziny i znajomych, z warsztatów muzyki ludowej, z archiwów i licznych opracowań na temat tradycji ludowej.

Obecnie muzycy zwrócili się znacznie bliżej w stronę zapomnianej muzyki ludowej. Ich najnowszy album Meridian'68 zawiera tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie. Ale usłyszeć można także sporo elementów muzyki chińskiej czy mongolskiej. Dalekowschodnie wpływy są rezultatem spotkania z wyjątkowymi muzykami podczas wizyty zespołu w Pekinie - współpracę z DAGADANA rozpoczęli wówczas Hassibagen z Mongolii oraz Aiys Song z Chin.

Festiwal Kultur Świata Globaltica od lat prezentuje tradycje muzyczne z całego świata - zarówno te zachowane w niezmienionej formie, jak i przekształcone przez artystów czerpiących z dokonań muzyki współczesnej. Przez kilka lipcowych dni gdyński Parku Kolibki opanują kultury świata w wielu odsłonach - na scenie głównej i kameralnej usłyszymy koncerty, na łące na terenie festiwalu odbędą się panele dyskusyjne i spotkania autorskie, warsztaty z muzykami, pokazy filmowe i aktywności dla dzieci.

Oba zespoły zagrają na głównej scenie festiwalu w piątek, 21 lipca. Bilety są już dostępne.

Data: 19-22 lipca. Wszystkie informacje dostępne będą na stronie www.globaltica.pl
Informacja o biletach:
Bilet na 20 lipca Stara Wozownia – 18 zł
Bilet na 21 lipca Scena Główna – 30 zł do 14.07 - 35 zł od 15.07
Bilet na 22 lipca Scena Główna – 30 zł do 14.07 - 35 zł od 15.07
Karnety - od 20.07 do 22.07 (Wozownia, Scena Główna) – 55 zł do 14.07, 60 zł od 15.07
Karnety - od 21 do 22.07 (Scena Główna) - 40 zł do 14.07, 45 zł od 15.07
Karnety z polem namiotowym - od 19.07 do 22.07 z 23.07 (Wozownia, Scena Główna) – 99 zł do 14.07, 120 zł od 15.07
Karnety z polem namiotowym - od 21.07 do 22.07 ( Scena Główna) - 85 zł do 14.07, 110 zł od 15.07

przeczytaj także:

  • Globaltica ogłasza termin, bilety i artystów wideo
    14 kwietnia 2017 (13 opinii)

    Trzynasta odsłona gdyńskiego festiwalu world music Globaltica odbędzie się w dniach 19-23 lipca. Na plenerowej scenie w Kolibkach zagrają m.in. artyści z Sudanu i Estonii. - Otwieramy...

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Najbliższe podobne imprezy

Kalendarz imprez

Najczęściej czytane

Zdjęcia z imprez