• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Noc Naukowców w Gdańsku (2 opinie)

Europejska Noc Naukowców (European Researchers Night), zainicjowana przez Komisję Europejską w 2005 roku, odbywa się zawsze w ostatni piątek września, równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jej celem jest przybliżenie wszystkim zainteresowanym trudnego i zawiłego świata nauki.

W 2009 roku Centrum Hewelianum po raz pierwszy włączyło się w obchody Europejskiej Nocy Naukowców. W gdańskim wydaniu Nocy Naukowców na młodszych i starszych miłośników nauki czekały pokazy popularnonaukowe oraz warsztaty z robotyki. Podstawę ubiegłorocznego programu stanowiły, prowadzone w atmosferze zabawy, zajęcia z dziedziny fizyki, których tłem była interaktywna wystawa "Energia, Niebo i Słońce". Tegoroczna edycja imprezy zostanie wzbogacona o kolejne dziedziny nauki, tj. pokazy i warsztaty z astronomii, biologii oraz chemii.
Wstęp na wystawę oraz wszystkie pokazy i warsztaty jest wolny!

Termin/godzina: 24.września 2010, 18.00-22.00.

Miejsce: Fort Góry Gradowej (Grodzisko) w Gdańsku.

Program:

Wystawa interaktywna "Energia, Niebo i Słońce", 18.00-22.00; wstęp wolny

"Melodia Nocy, czyli świat zmysłami nietoperzy", 18.00, 20.00; wstęp wolny
Warsztaty; sala 29 B w poternie do Niskiego Czoła Kurkowego
Warsztaty wprowadzające w świat nietoperzy, pokazujące zwyczaje, życie oraz niezwykłe cechy tych wyjątkowych ssaków. Prowadzący zajęcia zaprezentują warsztat badacza, m.in. detektory wykorzystywane do "obserwacji", a właściwie "nasłuchu" nietoperzy. Przy odrobinie szczęścia będzie można samemu podziwiać te fascynujące zwierzęta. Osoby zainteresowane udziałem w części plenerowej prosimy o przygotowanie wygodnego, sportowego obuwia oraz zabranie ze sobą latarek.

"Astronomia w pełni", 18.00-22.00; wstęp wolny
Warsztaty; plac na Niskim Czole Kurkowym
Warsztaty prezentujące wszystkie ciekawe zjawiska, które przy użyciu profesjonalnych teleskopów można zaobserwować na wrześniowym niebie. Kratery i morza na powierzchni Księżyca lub Jowisz oraz jego najjaśniejsze Księżyce - to wszystko będzie można zobaczyć, jeśli tylko dopisze pogoda.

"Powietrze bez tajemnic", 18.00-22.00 (pokazy co 30 min.), wstęp wolny
Pokaz popularnonaukowy; wystawa Energia, Niebo i Słońce, Kaponiera Południowa
Pokaz ciekawych eksperymentów fizycznych prezentujący podstawowe właściwości gazów. Czym jest atmosfera, co to jest ciśnienie atmosferyczne, jak latają samoloty i dlaczego świeczkę można zdmuchnąć z daleka - tego dowiedzą się uczestnicy gościnnych pokazów fizycznych.

"Domowe laboratorium chemiczne", 18.00-22.00 (pokazy co 30 min.); wstęp wolny
Pokaz popularnonaukowy; sala 36, Niskie Czoło Kurkowe
Czy aby odkryć fascynujący świat chemii wystarczy połączyć produkty, których używamy codziennie? Jakie prawa nauki można odkryć wykorzystując składniki z naszych kuchni i łazienek? Pokazy zaprezentują najbardziej widowiskowe eksperymenty chemiczne przy wykorzystaniu powszechnie znanych i dostępnych produktów.

"Fizyka - nauka z zasadami", 18.00-22.00 (pokazy co 30 min.); wstęp wolny
Pokaz popularnonaukowy; sala 36, Niskie Czoło Kurkowe
Pokaz prezentujący podstawowe prawa rządzące fizyką. Poznanie takich pojęć jak pęd, moment bezwładności lub rodzaje energii przerodzi się w ciekawe odkrycie dzięki wykorzystaniu interaktywnych zabawek.

Kilka rad praktycznych:
• Wszystkim osobom zainteresowanym udziałem w części plenerowej warsztatów polecamy przygotowanie wygodnego, sportowego obuwia oraz zabranie ze sobą latarek.
• Z uwagi na remont dróg w obrębie Góry Gradowej, ulica Dąbrowskiego jest ulicą jednokierunkową - polecamy objazd ulicami: 3 Maja, Nowe Ogrody, Bema i Dąbrowskiego.

Zapraszamy do spędzenia tej wyjątkowej nocy w Centrum Hewelianum!

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • Więcej tego typu eventów !

    Fajny pomysł, świetne przedsięwzięcie dla zachęcenia społeczności do wyjścia z domu. Tymbardziej,ze mamy weekend a w mieście NIC DOSLOWNIE się nie dzieje! Brawo za inicjatywę! Nie omieszkam skorzystać!

    • 10 1

  • skorzystałam!

    Zabrałam ze sobą całą rodzinę. Bo pomysł świetny. I miejsce wprost wymarzone. Pogoda dopisała. A czego zabrakło? Pewnie doświadczenia... Nie mogliśmy nic usłyszeć, o zobaczeniu nie wspominając. Wykładowcy nie mieli nagłośnienia, bez którego w plenerze niewiele się zdziała. Szczególnie, że impreza skierowana do szerokiego grona. To są trudne początki i z tym , mam nadzieję w przyszłym roku jakoś można się będzie uporać, ale są rzeczy, które po prostu totalnie zniechęcają. Np. ignorowanie co bardziej intrygujących wypowiedzi zaciekawionych dzieci... Myślę, że niektórzy wykładowcy, np pani od fizyki nie zachęciła do tego fascynującego przedmiotu nikogo. Postawa dośc typowa dla polskich szkół pokutuje niestety i tutaj. Szczerze radziłabym nad tym pomyśleć, bo szkoda marnować takich świetnych pomysłów i okazji do prawdziwej przygody. Trzymam kciuki za przyszły rok!

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.