aktualności 24h

Kupcy protestowali w Gdyni (168 opinii)

Spuścili ścieki do rzeki Kaczej. Padły ryby (156 opinii)

Węzeł Karczemki wyłonił się z mroku wideo (193 opinie)

Sopot walczy z reklamami. Na razie rozmową (101 opinii)

Rusza śledztwo w sprawie tunelu pod Martwą Wisłą. Nasze informacje potwierdzone (149 opinii)

Wykolejona SKM-ka w Chyloni (161 opinii)

Tajemniczy SMS od windykatora (205 opinii)

sport

Gdański klub nie przedłuży umowy z trenerem (79 opinii)

Gra licencjami w II lidze (36 opinii)

Plejada gwiazd w Sopocie i Gdańsku (1 opinia)

Michniewicz zastąpi Janasa?! (141 opinii)

IX Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego (1 opinia)

Trwa gdyński kompleks Trefla (186 opinii) LIVE!

Tuzin przyłożeń biało-zielonych (32 opinie)

Władze klubu apelują do kibiców (65 opinii)

Abbotta z Ruchu można pozyskać za darmo (138 opinii)

Godek pojedzie na trzecie igrzyska (17 opinii)

Rada Nadzorcza wskazała na człowieka Kuchara (107 opinii)

dziecko

Wolontariusze pomagają w gdańskich żłobkach nowość (6 opinii)

kultura

Jak się odnaleźć w świecie materii? Rusza Festiwal Alternativa (2 opinie)

Artysta nie chce być głodny. Strajk galerii w Trójmieście (148 opinii)

Jordi Savall zagra na festiwalu Actus Humanus (10 opinii)

biznes

Widok Energia kupuje nowy zakład nowość (2 opinie)

Trzykrotny wzrost zysku Grupy Ergo Hestia (1 opinia)

Wybierz Gryfa zanim ktoś zrobi to za ciebie (12 opinii)

Multimedia Polska drugim największym operatorem w kraju (24 opinie)

praca

Rozwiązanie umowy o pracę - wypowiedzenie kontra porozumienie stron nowość (14 opinii)

aktywne trójmiasto

Wędrówka szlakiem Źródła Marii nowość (32 opinie)

Back To Basket zdobywa sopockie molo (2 opinie)

Arka i Santos wśród triumfatorów (5 opinii)

zdrowie

Brodawki - jak skutecznie się ich pozbyć nowość

Swędzące powieki - jak temu zaradzić? Porada eksperta (7 opinii)

rowery

Zmierz się z najlepszymi kolarzami podczas Skandia Maraton Lang Team w Gdańsku ! (8 opinii)

nauka

Bieganie po wodzie i lewitacja na Bałtyckim Festiwalu Nauki wideo (17 opinii)

Co czeka 26 gdańskich szkół? (81 opinii)

deluxe

Po godzinach o giełdzie papierów wartościowych (10 opinii)

rozrywka

Kinomobilizacja, czyli kino na ulicy i w ogródku (22 opinie)

kryminalne

12 lat więzienia dla policjanta zabójcy (79 opinii)

korki

Weekendowe utrudnienia na ul. Kościuszki

fakty i opinie

podziel się na Facebooku dodaj kanał RSS prześlij artykuł drukuj artykuł
Wybrana mała czcionka

Biuro Parlamentu Europejskiego nie dla Gdańska

Bez względu na swoją przynależność partyjną, pomorscy politycy popierają pomysł stworzenia biura PE w Gdańsku.

fot. wikipedia.pl

Bez względu na swoją przynależność partyjną, pomorscy politycy popierają pomysł stworzenia biura PE w Gdańsku.

We wtorek, w samo południe, w Brukseli rozstrzygnie się, czy w Gdańsku swoją siedzibę będzie miało przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego. Jacek Kurski, europoseł z ramienia PiS, zapowiedział, że wbrew podziałom politycznym zagłosuje za Gdańskiem.




Aktualizacja godz. 13:24
We Wrocławiu, a nie w Gdańsku, będzie druga siedziba Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. Tak ostatecznie zdecydowali na zamkniętych obradach w Brukseli polscy deputowani do Parlamentu Europejskiego. Zanim ją podjęto europosłowie bardzo długo kłócili się między sobą, gdyż każdy promował swój okręg wyborczy.

W pierwszej turze tajnego głosowania odpadła Łódź i Poznań. Do drugiej przeszedł Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice. Gdańsk i Katowice dostały po 8 głosów i w efekcie do trzeciej tury przeszedł Wrocław i Kraków.

- Niestety wygrał Wrocław stosunkiem głosów 24 do 18. Tutaj zadecydował bardzo dobry lobbing prezydenta Wrocławia, który rozmawiał osobiście ze wszystkimi eurodeputowanymi. Nasz zryw był piękny i ponadpartyjny, ale niestety zbyt spóźniony. Unosiła się też taka aura, że Gdańsk będzie cięty, dlatego, że władza w kraju jest w rękach ludzi z Pomorza - przyznaje Jacek Kurski, europoseł PiS.

Wrocławskie biuro ruszy jeszcze w tym roku, a w przyszłym, podczas polskiego przewodnictwa w Unii ma już działać pełna parą.


Czy Gdańsk potrzebuje przedstawicielstwa PE?

tak, to będzie duży prestiż dla miasta

52%

nie, działalność biura nie przynosi żadnych wymiernych korzyści mieszkańcom

17%

więcej na biurze PE skorzystaliby mieszkańcy Polski wschodniej

10%

skończy się tak, że z biura korzystać będą głównie sami pomorscy eurodeputowani

21%

łącznie głosów: 771

O tym, czy w Gdańsku znajdzie się - druga po Warszawie - siedziba Biura Informacji Parlamentu Europejskiego w Polsce, zdecydują w trzech turach głosowania polscy europosłowie. Jeszcze do niedzieli mieliśmy wśród rywali tylko Kraków i Wrocław. W ostatniej chwili, na dzień przed głosowaniem, Jerzy Buzek, przewodniczący PE, dokooptował do konkurencji: Łódź, Katowice i Poznań. W zeszłym tygodniu odpadły takie miasta, jak Rzeszów, Białystok i Lublin.

- Na pewno walka będzie zażarta, wiem, że we Wrocławiu kipi. Bierzemy w tym udział, ale z mieszanymi uczuciami. Gdańsk zasługuje na to, ale ma już sporo korzyści promocyjnych. Gdyby była świadoma polityka, to przedstawicielstwo PE powinno powstać w Rzeszowie, w Polsce wschodniej, która by na tym zyskała - przyznaje Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Mimo mieszanych uczuć prezydenta, trwa rozległy lobbing o to, by właśnie Gdańsk zwyciężył. Jak przyznaje Adamowicz, w głosowaniu możemy liczyć na poparcie kilkunastu eurodeputowanych, od Szczecina do Białegostoku, a także części eurodeputowanych z Warszawy czy Lublina. W poniedziałek okazało się, że do zwolenników przedstawicielstwa Parlamentu Europejskiego w Gdańsku dołączył także Jacek Kurski, europoseł PiS.

- Prezydent Adamowicz dzwonił do mnie w tej sprawie w zeszłym tygodniu. Mimo że go nie popieram i krytycznie oceniam jego prezydenturę, to, gdy chodzi o dobro Gdańska, nie są ważne podziały polityczne. Ale nie może być też tak, że ja mu zapewnię siedem głosów z PiS, on nie pomyśli o zapewnieniu pozostałych z PO - oświadczył Jacek Kurski.

Gdańsk na siedzibę przedstawicielstwa PE zaoferował lokal o powierzchni około 100 m kw. na Długim Targu w Gdańsku, tuż obok biura prezydenta Lecha Wałęsy w Zielonej Bramie. Przedstawicielstwa PE mają głównie charakter informacyjny i reprezentacyjny. Do głównych zadań przedstawicielstw europarlamentu należy organizowanie konferencji, akcji społecznych i udzielanie obywatelom informacji o działalności PE i innych instytucji unijnych.

W tematyce unijnej było też poniedziałkowe, uroczyste otwarcie nowej siedziby Punktu Informacyjnego Komisji Europejskiej - Europe Direct Gdańsk oraz Punktu Europejskiej Informacji Młodzieżowej - Eurodesk Gdańsk.

- W województwie pomorskim mamy największą sieć regionalnych punktów w Europie. Dzięki naszej działalności dostarczamy informacje na tematy związane z Unią Europejską, funduszami europejskimi, wolontariatem, szkoleniami, organizujemy lekcje europejskie w gimnazjach, czyli pokazujemy, jakie szanse stwarza Europa - wyjaśnia Adam Niemkiewicz ze Stowarzyszenia Morena, koordynator punktów informacyjnych.

Zamiast dotychczasowych 40 m kw., instytucje te mają obecnie do dyspozycji 500 m kw. w kamienicy przy ul. Jaśkowa Dolina 7. Pomieszczenia bezpłatnie na trzy lata użyczyły władze Gdańska. Z porad może korzystać każdy, codziennie od godz. 9 do 16.

sortuj: rosnąco  | pokaż widok standardowy

opinie (razem: 198)

zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171892 2010-01-26 07:05 jak to... wszyscy? (13)

ja nie chcę!

ape

popieram opinię 77 / nie zgadzam się 25
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171907 2010-01-26 07:40 (9)

Kurski niech lepiej wytłumaczy się z leśniczówki którą kupił za 20 tys.

popieram opinię 14 / nie zgadzam się 8
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171921 2010-01-26 07:59 (1)

a co tu tłumaczyć?

popieram opinię 6 / nie zgadzam się 9

zgłoś do moderacji opinię 4172039 2010-01-26 12:46 Kochani, mniej paplania, wiecej konstruktywnego dzaialania moze.

popieram opinię 0 / nie zgadzam się 1
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171955 2010-01-26 08:56 a nie chce przypadkiem sprzedać jej? Mogę dać mu 30 tys więc (4)

będzie 'dyszkę' do przodu i tak i tak

popieram opinię 8 / nie zgadzam się 4
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171958 2010-01-26 08:58 (3)

Żeby był do przodu musiałbyś mu dać ze 200 tys. bo tyle to jest warte.

popieram opinię 8 / nie zgadzam się 2
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171997 2010-01-26 10:19 no jak? toć dał 20 tysi za to? (2)

wtedy za to można było kupić 1/3 Passata, więc góra teraz jest warte 50 tysi. Powinien być taki przepis, że poseł podaje wartość nieruchomości i w razie czego za tyle musi ją sprzedać jeśli znajdzie się chętny. Skończyło by się zaniżanie cen dla ściemy.

popieram opinię 4 / nie zgadzam się 4
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4172023 2010-01-26 11:51 po co kupowac? jezeli wiadomo ze ktos na pewno sie zgłosi? (1)

nawet jak ktos kupi po prawdziwej cenie 200 tys to ja dam 210 i co? MUSI mi sprzedac? ech. biedni jestescie. popłaczcie sobie jeszcze troche ze nic nie potraficie. to ze wy jestescie nieudaczniki to nie znaczy ze wszyscy nie sa. a jak ktos ma glowe na karku i potrafi kombinowac to wam to nie w smak. zazdrosc taka jest.

mam głowe na karku, wiec kase w portfelu

popieram opinię 2 / nie zgadzam się 5

zgłoś do moderacji opinię 4172089 2010-01-26 17:38

To że ktoś mnie okrada to znaczy że ma głowę na karku i jest ok? Fajne podejście. Jak przyjdę Ci okraść mieszkanie to powiesz, że mam głowę na karku i potrafię kombinować?

popieram opinię 2 / nie zgadzam się 0
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171982 2010-01-26 09:55 (1)

stare, niemodne...

popieram opinię 2 / nie zgadzam się 4

zgłoś do moderacji opinię 4171988 2010-01-26 10:00

Twoim zdaniem takei rzeczy ulegają przedawnieniu?

popieram opinię 3 / nie zgadzam się 1

zgłoś do moderacji opinię 4171954 2010-01-26 08:54 ..tak to bedzie duzy prestiż dla miasta.....

ludzie nie komuja ze to za ich kase w haraczach ktore co miesiac placa........im wieksza biurokracja tym wyzsze podatki/haracz

anty ue

popieram opinię 6 / nie zgadzam się 5

zgłoś do moderacji opinię 4171956 2010-01-26 08:57 sprzecif! ja nie chcę!

lepiej żeby był plac zabaw dla dzieci!

popieram opinię 6 / nie zgadzam się 2

zgłoś do moderacji opinię 4171977 2010-01-26 09:40

nie masz nic do powiedzenie na ten temat buuuddddaaaa

popieram opinię 1 / nie zgadzam się 2
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171893 2010-01-26 07:06 Siedzibe przedstawicielstwa zrobić na szadółkach, niech nawdychają się bryz morskich!! (2)

chudy bolo

popieram opinię 77 / nie zgadzam się 9

zgłoś do moderacji opinię 4172006 2010-01-26 10:43 Właśnie,niech zrobią siedzibę na szadułkach.Niech poczuja ten smrod o letnim poranku

vinyll

popieram opinię 6 / nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 4172076 2010-01-26 15:01 Kurski się

Kurski, się wziął i szlak trafił. Kiedy ten eksperyment zniknie z polityki?

M

popieram opinię 1 / nie zgadzam się 0
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171894 2010-01-26 07:08 mój sprzeciw (1)

Ja nie chcę ani Biura i nowych posadek dla wybrańców losu z dawnej tzw. ubeckiej opozycji ani Polski w Unii Europejskiej,

billu

popieram opinię 57 / nie zgadzam się 26

zgłoś do moderacji opinię 4172007 2010-01-26 10:45 pieniądz

Jacek Kurski i inni chcą się nachapac mamony dlatego tak walczą A co z tego wpadnie przeciętnym ludziom ----tylko podwyżki PiSowcy i PeOwcy tylko się pchają po pieniądze

na kilu

popieram opinię 2 / nie zgadzam się 1

zgłoś do moderacji opinię 4171895 2010-01-26 07:09

prestiż? jaki prestiż?
"Do głównych zadań przedstawicielstw europarlamentu należy organizowanie konferencji, akcji społecznych i udzielanie obywatelom informacji o działalności PE i innych instytucji unijnych."

czyli konkretnie, co?
jak zawsze srutututu, kolejna unijna administracja przezerająca kasę.

j---

popieram opinię 71 / nie zgadzam się 2

zgłoś do moderacji opinię 4171896 2010-01-26 07:10 KTO JEST ZA ????? PISZCIE TAK LUB NIE!!!

stworzymy własny sondaz

operator

popieram opinię 12 / nie zgadzam się 49
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171898 2010-01-26 07:14 TAK (4)

Tak dla Trójmiasta (Gdańska, Gdyni i Sopotu) ;o)

K.

popieram opinię 19 / nie zgadzam się 21
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171902 2010-01-26 07:21 mowa jest o Gdańsku (3)

a Gdynia znowu chce się podpiąć...

pasożyty won!

popieram opinię 4 / nie zgadzam się 11

zgłoś do moderacji opinię 4171928 2010-01-26 08:18

Gdynię to ja co najwyżej mogę zapiąć ;D

popieram opinię 2 / nie zgadzam się 4

zgłoś do moderacji opinię 4171940 2010-01-26 08:30 pod nieroba kurskiego nie potrzebuje

popieram opinię 3 / nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 4171964 2010-01-26 09:09 gdynia nigdzie nie chce się podpinać

a tym bardziej nie chce mieć nic wspólnego z gdańskim bantustanem

popieram opinię 4 / nie zgadzam się 1
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171899 2010-01-26 07:17 Jeżeli Jacek Kurski jest za (2)

to ja jestem przeciw.

Kajka

popieram opinię 62 / nie zgadzam się 27

zgłoś do moderacji opinię 4172004 2010-01-26 10:40 Mózg

A mówią że kobiety też mają mózg.

Wnetou

popieram opinię 4 / nie zgadzam się 5

zgłoś do moderacji opinię 4172009 2010-01-26 10:48 ogromna kieszeń

jest za bo nadstawia swoją kieszeń

na kilu

popieram opinię 0 / nie zgadzam się 1
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171900 2010-01-26 07:19 (5)

"Przedstawicielstwa PE mają głównie charakter informacyjny i reprezentacyjny"

po co więc nam to?
W XXI wieku w dobie interenetu informacje sobie kazdy znajdzie, wystarczy poszukac, a cel reperzentacyjny?
Czyli, ze o co chodzi?
Czyli, że o to własnie chodzi-reprezentacja, czyli nic nie robienie za niezła kasę.
porażka, czyli jak jeszcze bardziej rozdmuchac nadeta do granic mozliwości Uniijna administrację.

jana

popieram opinię 53 / nie zgadzam się 1
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171998 2010-01-26 10:21 (4)

ty matka, naucz sie lepiej pisac polsku!

tt

popieram opinię 0 / nie zgadzam się 8
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4172000 2010-01-26 10:29 (3)

lepiej pisać polsku ?
a co to takiego ?

j---

popieram opinię 9 / nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 4172052 2010-01-26 13:27 Głodny,to zjadł troszke literek.

popieram opinię 2 / nie zgadzam się 0
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4172062 2010-01-26 13:54 (1)

Ale z ciebie badziewiara!

tt

popieram opinię 0 / nie zgadzam się 4

zgłoś do moderacji opinię 4172072 2010-01-26 14:32

wystawiasz sobie sam swiadectwo, matołku.

j---

popieram opinię 3 / nie zgadzam się 0
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171901 2010-01-26 07:19 Może ktoś łaskawie wyjaśni, (5)

po kiego wałka ma powstać to biuro? Po jaką cholerę?

popieram opinię 52 / nie zgadzam się 1
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171936 2010-01-26 08:25 żebyś miał się nad czy zastanawiać (2)

bosze... co za tępota tutaj pisze

popieram opinię 1 / nie zgadzam się 11
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171939 2010-01-26 08:28 bambosze (1)

popieram opinię 6 / nie zgadzam się 1

zgłoś do moderacji opinię 4171993 2010-01-26 10:11 i dwa stare kalosze, ktorych już nie noszę

popieram opinię 6 / nie zgadzam się 1

zgłoś do moderacji opinię 4171947 2010-01-26 08:43 Teoretycznie dla dobra ludu

który ma być informowany i uświadamiany.

Praktycznie ten lud nie może być w Białymstoku, Rzeszowie lub Lublinie, bo te miasta już w ubiegłym tygodniu w głosowaniu europosłow odpadły.

e.

popieram opinię 4 / nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 4172027 2010-01-26 11:56 Żeby było więcej blokad i korków na drogach

gdy jakaś szycha przyjedzie

bart

popieram opinię 4 / nie zgadzam się 0
zobacz cały wątek ukryj wątek

zgłoś do moderacji opinię 4171903 2010-01-26 07:27 ..."zdecydują w trzech turach głosowania polscy europosłowie"... (1)

Trzeba przyznac, ze ci dobrze oplacani poslowie zajmuja sie powaznymi problemami.
A dlaczego glosowac beda tylko polscy poslowie?

Rumun.

popieram opinię 30 / nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 4172020 2010-01-26 11:28 Ale tylko polowa zajmuje sie takimi bzdurami.

Pozostala czesc w ogole nie przyjdzie do Parlamentu :)

popieram opinię 3 / nie zgadzam się 0

dodaj swoją opinię

Warte uwagi: