• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziś podrzucają śmieci, jutro będą segregować?

Michał Sielski
29 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Radny Platformy Obywatelskiej Ireneusz Bekisz ma pomysł, jak uwolnić Gdynię od śmieci podrzucanych do miejskich śmietników przez właścicieli domów jednorodzinnych

- Wystarczy wyprodukować kilka rodzajów worków na odpady i sprzedać je bez marży właścicielom domów. Raz w miesiącu przyjeżdżałby samochód, który odbierałby plastik, szkło czy makulaturę - mówi Ireneusz Bekisz.

Pomysł prosty i sprawdzony już w wielu krajach, ale czy przy obecnym stopniu ekologicznej świadomości naszego społeczeństwa ma szanse na powodzenie? Do tej pory część mieszkańców domów jednorodzinnych rozwiązuje problem śmieci w najprostszy sposób: w drodze do pracy lub po dzieci do szkoły, worek ze śmieciami ląduje w pobliskim śmietniku lub kuble postawionym na osiedlu mieszkaniowym. Efekt jest taki, że służby oczyszczania miasta często nie nadążają z usuwaniem śmieci, które walają się potem po podwórkach.

Segregowanie śmieci to:

Jak więc namówić ludzi, aby nie tylko nie podrzucali innym śmieci, ale jeszcze je segregowali?

- To bardzo proste. Jeśli miasto wyjdzie z inicjatywą i samo rozprowadzi wśród mieszkańców worki, to jestem przekonany, że co najmniej 80 proc. ludzi się do tego zastosuje. Każdy ma przecież garaż czy piwnice, w której mógłby je czasowo przechować - przekonuje z entuzjazmem Bekisz.

Pomysł nie do końca podoba się jednak wiceprezydent Gdyni Ewie Łowkiel, która odpowiada między innymi za ochronę środowiska w mieście.

- Z prostej przyczyny, miasto nie może z budżetu dotować udogodnień właścicieli domów jednorodzinnych - wyjaśnia Łowkiel, ale Bekisz zostaje przy swoim.

- Gdynia nie musiałaby wcale do tego dopłacać. Koszt wyprodukowania worków, nie więcej niż 1,5 zł za sztukę, pokryją mieszkańcy. W zamian za to miasto zadeklaruje comiesięczny odbiór worków z odpadami. Koszty pokryje z ich sprzedaży, bo skoro odpady będą posegregowane, to bardzo łatwo będzie je sprzedać - wywodzi radny Platformy Obywatelskiej.

Mimo że to projekt opozycji, Łowkiel nie wyklucza jego wdrożenia. - Na pewno jest o czym rozmawiać, bo segregacja odpadów to problem, przed którym dopiero stajemy. Pojawił się plan ich podziału na mokre i suche, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Jestem otwarta na propozycje i myślę, że wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązania i dla mieszkańców, i budżetu - kończy wiceprezydent Łowkiel.

Opinie (57) 1 zablokowana

  • segregacja smieci

    Mieszkam obecnie w Japonii. Tutaj problem ze smieciami rozwiazano nastepujaco. Plastikowe butelki, tacki styropianowe i kartoniki po mleku(inne niz w polsce) kazdy moze odnosic za darmo kiedy chce do supermarketow gdzie stoja pojemniki. Worki na smieci typu odpadki kuchenne dostaje sie jako siatke robiac zakupy w kazdym sklepie spozywczym i supermarkecie. Worki na smieci plastik do przetworzenia, na makulature i smieci nie do przetworzenia trzeba kupic samemu za grosze w kazdym sklepie spozywczym lub drogerii(sa one odpowiednio oznakowane). Smieci wystawia sie przed dom w okreslonym dniu tygodnia. Jednego dnia smieci "kuchenne" kolejnego dnia plastiki i makulature i smieci "nie do przetworzenia".Proste tylko trzeba wychowywac ludzi od mlodosci zeby odpowiednio segregowali smieci.

    • 0 0

  • pomysł mi się podoba
    cena troche jakby z sufitu, trzeba przeprowadzić konsultacje komisji trójstronnej - urząd, obywatel, sprzedawca worków:-)
    żartuję:-)
    rolą samorządu jest podnoszenie świadomości obywatela w takich sprawach jak ekologia, segregacja śmieci itp
    zaś takie zdanie jak to
    "miasto nie może z budżetu dotować udogodnień właścicieli domów jednorodzinnych"
    to chyba jakieś nieporozumienie jest, bo miasto składa się przeważnie z właścicieli, zatem "wyłączanie" z tego właścicieli domków jednorodzinnych, jest łamaniem przez miasto Konstytucji RP i granic bzdury:-P
    lepiej niech tak bedzie jak na fotkach u góry, niż żeby miasto miało coś zrobić żeby z tym próbować walczyć w dość prosty i rozsąny sposób, znany innym nacjom od dawna:-)

    • 0 0

  • To jest problem

    jak mieszkałem jeszcze w Gdyni, to ciągle na naszym osiedlu przyjeżdżał jakiś samochodzik, stawał przy śmietniku i wywalał pełen bagażnik śmieci. Jak kiedyś zapytałem kolesia dlaczego wyrzuca śmieci nie do swojego śmietnika, to się święcie oburzył, że jak to tak - zwracać jaśnie panu uwagę że KRADNIE? Bo to nic innego jak złodziejstwo - ja płacę za wywóz a Ty z tego korzystasz, czyli
    ukradłeś moją usługę - jesteś ZŁODZIEJEM.

    Pod rozwagę wszystkim burakom co podrzucają worki na osiedla.

    • 0 0

  • o prowadzeniu analiz i badań naukowych zażartowałam!:)

    troche neiszczęśliwie, bo - kto wie? - powstanie fundusz na takie badania, regionalna i ogólnokrajowa komisja, konkurs z nagrodami itd.
    a śmieci dalej będą tak leżeć jak na zdjęciu

    • 0 0

  • jak to podrzucaja?

    przeciez straz miejska chodzi i sprawdza czy wlasciciel domu ma umowe z firma wywozaca smieci i czy jest zaplacony rachunek wiec nie wiem o co chodzi. skoro podrzucaja smieci tzn ze nie maja umowy a skoro nie maja to mandat czy kolegium i po klopocie. inna sprawa ze worki na segregacje smieci by sie przydaly nie tylko w gdyni. zamiast placic za kubel wolalbym placic tyle samo ale za worki ktore bylyby potem poddane recyklingowi a nie ja posegreguje a potem idzie to i tak do wspolnego wora

    • 0 0

  • i znow polacy przyjada podpatrzec szwedow

    Do Szwedzkich miast przyjezdzaja wycieczki z calego swiata zeby obezjrzec szwedzkie smietniki i wysypiska smieci.
    A jest naprawde na co poaptrzec i przyjezdzaja nawet z Japoni uczyc sie od szwedow ekologi ,jak zarobic na smieciach !Szwedzi robia gaz do samochodow i ogrzewaja cale miasta tym smrodem,z papieru robia elementy budowlane odpady kompostowe przetwarzaja na najwyzszej jakosci ziemie ogrodnicza.To caly przemysl funkcjaonujacy na wysypisku smieci!

    • 0 0

  • W Gdańsku piękna droga z międzynarodowego lotniska, którą jedzie ciekawy turysta lub stęskniony mieszkaniec, mija rondo de La Salle, gdzie na wysokim maszcie, na tle nieba i
    zielonych wzgórz, powiewa gdańska flaga:)

    A poniżej stały punkt wysypiskowy śmieci z domków jednorodzinnych.

    Śmieci podrzucają wszędzie, wzdłuż przelotówek na Morenie i gdzie indziej, ale ten widok szczególnie polecam fotoreporterom. Gdańsk wita Was.

    • 0 0

  • Śmiech na sali!

    "Z prostej przyczyny, miasto nie może z budżetu dotować udogodnień właścicieli domów jednorodzinnych"

    Jakich udogodnień? To mieszkańcy zafundują darmowe udogodnienia miastu! Darmowa segregacja śmieci i ratunek dla miasta przed przepełnieniem wysypisk, a miasto i tak zgodnie z wymogami UE będzie musiało się zastosować prędzej czy później do wytycznych ochrony środowiska. Segregacja u źrudła jest kilkakrotnie tańsza niż na miejscu zrzutu śmieci, a worki powinny być za darmo.

    Mieszkam w UK i widzę jak ten system potrafi tu dobrze funkcjonować.. Czy tylko w Polsce zaakceptowanie każdego postępowego rozwiązania musi zajmować 100 lat?

    • 0 0

  • tak jest właśnie na zakoniczynie w gdańsku - bród i syf

    ludzie z osiedli domów jednorodzinnych dbają tylko o swój ogródek. niby wszytko takie zadbane, a już za płotem syf, bo przeciez po co zapłącić te kilkadziesiąt złotych za wywóż śmieci.. to nie majątek.

    taki syf jest na osiedlu ZAKONICZYN W GDAŃSKU, tam mieszkają brudasy.. szkoda tym ludziom się złożyć na wywóż śmieci ! nawet trawy poza swoim ogródkiem nie stzrygą, wszytko zarośnięte jest. a caly kompost wywalają za płot. ulice nie czyszczone z piachu po zimie.. itd itd

    BRUDASY !!

    • 0 0

  • "W latach 1998 - 2003 służby odpowiedzialne za oczyszczanie miasta usunęły 17.574 tony odpadów z 441 nielegalnych wysypisk. Na ten cel wydano ponad 651 tysięcy złotych." czytam na stronie oficjalnej Gdańska (nie wiadomo co po 2003?)

    Czy właściciele domków jednorodzinnych w ogóle nie mają podpisanych umów o wywóz smieci, czy umowy w treści są takie, że wciąż opłaca im się podrzucać swoje własne, codzienne śmieci? Bo to nie gruz z remontu czy stary telewizor, tylko zwykłe, codzienne śmieci.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane