• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Północny Potok popłynie Bałtykiem. Powinniśmy się bać?

Kuba Łoginow
28 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Płynny gaz można magazynować w zbiornikach, ale nie jest to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo energetyczne na dłuższą metę. Płynny gaz można magazynować w zbiornikach, ale nie jest to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo energetyczne na dłuższą metę.

To już niemal pewne - mimo zastrzeżeń środowiskowych i wielu kontrowersji, Rosjanom i Niemcom uda się zbudować gazociąg przez Bałtyk. Może to oznaczać ryzyko skażenia naszego morza oraz problemy z bezpieczeństwem energetycznym, co każdy z nas odczuje we własnej kieszeni.



Czy na dłuższą metę Polska ma szanse obronić się przed ''gazowym szantażem''?

"Gazprom" ma powody do świętowania - w październiku i listopadzie oficjalną zgodę na budowę gazociągu wyraziły trzy państwa, które do tej pory skutecznie hamowały tę inwestycję: Dania, Finlandia oraz Szwecja.

Według planów szwedzkich dyplomatów, przeciwwagą dla niemiecko-rosyjskiego tandemu miała być polityczno-gospodarcza oś współpracy na linii Sztokholm - Warszawa - Kijów, uzupełniona o unijny program "partnerstwa wschodniego". Ta koncepcja poniosła porażkę, a osamotniona Szwecja okazała się zbyt słaba, by w pojedynkę blokować strategiczny rosyjsko-niemiecki projekt.

Zagrożenia dla Bałtyku

Pospieszna zgoda wrażliwych na ekologię Skandynawów wcale nie
oznacza, że spółka "Nord Stream" rozwiązała problemy środowiskowe, wiążące się z budową gazociągu. Wciąż ogromną zagadką jest sposób utylizacji broni chemicznej, zalegającej na dnie Bałtyku. Według szacunków profesora Tadeusza Kasperka z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, przy obecnym stanie wiedzy bezpieczne rozwiązanie tego problemu trwałoby aż 10 lat i kosztowało kilka miliardów dolarów - mniej więcej tyle, ile wynosi cały budżet "Północnego Potoku".

W tej i innych sprawach (niebezpieczne wraki, miny morskie, toksyczne osady denne) Rosjanie wyraźnie chcą iść na skróty, co z punktu widzenia ekologii i bezpieczeństwa jest niedopuszczalne. Takie wnioski zawiera m. in. oficjalny raport Parlamentu Europejskiego, przyjęty z inicjatywy polskiego deputowanego, Marcina Libickiego.

Główny promotor projektu, czyli Rosja, od wielu lat ignoruje przyjęte przez siebie zobowiązania ochrony środowiska morskiego Bałtyku, związane m. in. z członkostwem w HELCOM. Rosyjski fragment zlewiska Bałtyku wywołuje na ten akwen najbardziej szkodliwy wpływ, głównie poprzez spuszczanie nieoczyszczonych ścieków wprost do rzek i morza. Stąd też trudno wierzyć Moskwie, że w przypadku Gazociągu Północnego dotrzymane będą najwyższe standardy ekologiczne, skoro ani myśli wywiązywać się z poprzednich deklaracji, podjętych w temacie bałtyckim.

Będzie droga energia

Chociaż budowę gazociągu bałtyckiego można odsuwać w czasie, to jednak jest niemal pewne, że rurociąg powstanie przed 2015 rokiem. Nie będzie za to większej ilości gazu, która miałaby popłynąć nową rurą. - Nie jest to potrzebne, bo prawdziwym celem gazociągu jest osłabienie pozycji tranzytowej Polski i Białorusi - przyznał wpływowy rosyjski analityk, Michaił Korczemkin.

Dlatego w pierwszej kolejności należy liczyć się ze znaczącym osłabieniem znaczenia Gazociągu Jamalskiego z Białorusi przez Polskę do Niemiec, a po zbudowaniu "Południowego Potoku" (gazociągu przez Morze Czarne) - również gazociągów dochodzących do nas przez Ukrainę.
W tej sytuacji gazociągi przechodzące przez Polskę stracą swoją funkcję tranzytową, a Polska będzie ostatnim odbiorcą przepływającego przez nie gazu.

Niemcy, Czechy i inne kraje Europy Zachodniej i Środkowej będą otrzymywały "błękitne paliwo" z innych źródeł. Dlatego należy liczyć się z tym, że Polska zostanie zmuszona do odbioru gazu rewersem od strony Niemiec, Czech i Słowacji, co oczywiście będzie miało swoje przełożenie na jego wyższą cenę.

Bez gazu z pewnością nie zostaniemy, gdyż Polska zabezpiecza się przed tą ewentualnością m. in. poprzez budowę gazoportu. Jednak gaz, który będzie do nas dopływał statkami lub rurociągami od strony zachodniej, będzie o wiele droższy. Odczujemy to wszystko w naszej kieszeni, płacąc wyższe rachunki za energię oraz ponosząc koszty spowolnienia wzrostu gospodarczego i wzrostu inflacji. Jedyny plus drogiego gazu jest taki, że zaczniemy systemowo oszczędzać energię i wprowadzać proekologiczne technologie, w tym zgazowywanie węgla, co może nam wyjść tylko na dobre.

Opinie (71) 6 zablokowanych

  • Tak bylo jest i bedzie !

    Od poczatku istnienia naszego narodu i panstwa, kacap z hitlerowcem wbijali nam rdzawy noz w plecy. Najgorsze skutki przynosilo to zawsze wtedy kiedy kacapy z hitlerami dzialali wspolnie i w porozumieniu, tak jak obecnie. Kiedys wykanczali gazem w Sztutchofie i Oswiecimiu, teraz za to beda wykanczac gazem z rury w Baltyku. Smutna sprawa generalnie.

    • 4 1

  • Powiedz "nie" dla Gazociągu Północnego!

    Ratujmy Morze Bałtyckie dopóki nie jest za póżno! http://www.balticsea.lt/pl

    • 4 2

  • ..do nieswiadomych..

    naprawde jestescie nieswiadomi!!!! nie widzicie ze szykuje sie wojna??!!!!
    Niestety tym razem bedzie to juz ostatnia z mozliwych--ale to jeszcze nie bedzie koniec--raczej poczatek -po eksterminacji-jak zakładam conajmniej 50% ludności swiata!!! Myslicie ze zartuje!!!!!hahha--napewno!!!! gł...cy !!!! Kwestia kiedy???!!! ale napewno nie dalej niz za 5 lat!!!!(moze 7maks)-ale pewnie wczesniej!!!! Trudno wam przedstawiac argumenty--ponieaz z pkt widzenia fikcji(obecne układy geo-polityczne) wszystko jest na dobrej drodze!!!!hahahha!!! ja juz mysle gdzie sie chować w Polsce(bo to i tak wbrew pozorom bedzie najbezpieczniejszy zakatek)!!!! Obudzcie sie osły---polityka to teatrzyk dla id...ów!!!! nie ma polityki -- jest totalny wyzysk!!! Ci co mja pieniadze i spokój w swoim zyciu jesli sa dostatecznie inteligentni i doswiadczeni iswiadomi---rozumieja to!!!! ale tych którzy widza prawde jest naprawde niewielu---to przykre i prawdziwe!!!!

    • 2 2

  • ....i jeszcze cus...

    przeciez tylko nieliczni ludzie w tej tkz polityce polski zgóla wiedza o co chodzi!!!!tzn ze polska polityka to farsa!!! ale mniejsza z tym bo to dotyczy bodajze wszystkich krajów!!!! Polityka i panstwa jako takie służa wyłacznie prywatnym interesom ludzi którzy skupiaja pieniadze w rekach!!! ehh... za duzo by gadac!! szkoda mi was - bo wierzycie w polityke , w panstwo, w edukacje, w prace , szkoły, instytucje itd itd--ehhh..... kiedy za chwile przyjdzie co do czego --wtedy to wszystko pójdzie w pi...du --i przyjdzie ........(czego nawet nie jestescie sobie wstanie wyobrazic a co dopiero...)....i wtedy bedzie płacz i zgrzytanie zebów--ale bedzie juz za pózno!!!!! uswiadom sobie choc troche prawdy i ......zosrtaw ten ....!!!! Otwórz umysł i serce!!!!! za chwile bedzie za póżno!!!!!!

    • 2 1

  • A TE NASZE GŁUPKI TROSZCZĄ SIĘ O UKRAIŃCÓW KTORZY NIENAWIDZĄ POLAKÓW ZAMAIST DBAC O SWOJE INTERESY

    PRECZ Z PO-PIS I CZERWONĄ ZARAZĄ SLD

    • 4 2

  • głupia postawa Europy

    Największe rozczarowanie to postawa Niemiec. Dobrowolnie uzależniają się od Rosji. Gazociąg zbudowany na lądzie byłby dużo tańszy, także w eksploatacji. Koszty drogiego gazociągu zostaną jak zwykle przerzucone na odbiorców.

    Wpływy polityczne Polski są zbyt nikłe, aby zbudować dostatecznie mocny front odmowy. Nic tutaj nie wnoszą dywagacje o osobowościach obecnego i poprzedniego premiera.

    • 0 0

  • Johann - żal mi cię człowieku. Znam wielu Ukraińców i możesz im nogi całować...

    • 1 0

  • Rosja powinna krótko trzymać Polskę, bo Lachy nie zasłużyły na to, aby mieć dużą swobodę, gdyż swym niskim poziomem intelektualnym zaraziłyby inne przyzwoite narody np. Ukraińców.

    • 0 3

  • Jak zwykle POlska pośmiewiskiem Europy

    No ale przy takich POlskich ? rządach to raczej normalne w POlaczkowie.

    • 0 0

  • Szwecja nie miala wyjscia i musiala sie zgodzic, bo

    budowac na drogach miedzynarodowych kazdy moze i nic do tego Polsce, Szwecji. zreszta juz od czerwca w Kralskronie przygtowano teren do skaldowania rur do budowy gaziciagu na dnie Baltyku. tych rurz jest tysiace i ciagle przybywa. zreszta Polska przespala 20 lat od uzyskania niepodleglosci od ZSRR, nie wybudowano ani jednej elektrowni atomowej /Slowacja am wiecej elektrowni i w planie budwe niz ma Polska/ za to wazniejsze bylysorawy dotyczace karania komunistow, bo to wg Kaczynskiegoda nam prad, bo po co ma Kaczysnki patrzec w przyszlosc jak za 30-40 lat bezdie wachac kwiatki od spodu i ma gdzies budowe elektrowni.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane