• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruchoma szopka w św. Trójcy

Marzena Klimowicz-Sikorska
17 grudnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 

Ruchoma szopka ma być świadectwem także współczesnej historii.


Jedna z najstarszych ruchomych szopek w Trójmieście po dwóch latach wraca do kościoła św. Trójcy w Gdańsku. Twórcy wzbogacili ją m.in. o figurki znanych gdańszczan: Jana Heweliusza czy Artura Schopenhauera. Oprócz nich nie zabrakło też stoczniowca, marynarza i wielu znanych gdańskich obiektów z PGE Areną i Żurawiem na czele.



Gdyńska ruchoma szopka w kościele św. Antoniego będzie czynna od 24 grudnia. Gdyńska ruchoma szopka w kościele św. Antoniego będzie czynna od 24 grudnia.
Do Gdańska po blisko dwóch latach przerwy spowodowanej remontem okien w kościele św. Trójcy przy ul. św. Trójcy 4 zobacz na mapie Gdańska, powróciła ruchoma szopka, która pierwszy raz stanęła tam w 1950 roku. Szopka swoją zewnętrzną formą nawiązuje do przedwojennych lóż znajdujących się w tej części świątyni. Teraz nie tylko wzbogaciła się o nowe mechanizmy, ale tez wystrój. Ma być prezentacją Polski - od wczesnego średniowiecza po współczesność, od Tatr po Bałtyk, od elementów wiejskich po ściśle kojarzone z Gdańskiem. Dlatego znaleźć w niej można nie tylko najpopularniejszych gdańszczan, ale też nutę współczesności pod postacią stoczniowca, marynarza czy PGE Arenę i most im. Jana Pawła II.

- Mamy ok. 80 postaci, w tym św. Franciszka, św. Klarę, bł. Jana Pawła II, ale też sławnych gdańszczan jak Artur i Joanna Schopenhauer, Daniel Fahrenheit, Świętopełek II i inni, w tym nawet stoczniowiec i marynarz - wylicza o. Tomasz Jank, rektor kościoła. - Uważam, że szopka powinna odzwierciedlać współczesną historię. Na pewno będziemy rozbudowywać ją o nowe elementy.

Remont szopki trwał od zeszłego roku. I choć wiele się w niej zmieniło, część mechanizmów jest oryginalna, a większość figurek jedynie odświeżono. - Sporym wyzwaniem była budowa platformy, która wytrzymałaby ciężar człowieka - mówi Krzysztof Szulist z firmy która zbudowała szopkę. - Moja rodzina od trzech pokoleń zajmuje się budową szopek w Trójmieście. Naszym dziełem jest m.in. szopka w św. Trójcy jak i gdyńska w kościele św. Antoniego.

Od początku szopka w św. Trójcy była regularnie modyfikowana i rozbudowywana. Od 1960 roku ze względu na odbudowę organów wznoszona była w nawie północnej, by od 1981 roku Przenieść ją w  północo-zachodni narożnik. Głównym wykonawcą figurek i wystroju szopki był Władysław Majewski, pracownik gdańskiego teatru lalek "Miniatura". Ruchomy mechanizm wykonał i przez całe lata konserwował Feliks Szulist (junior) z synami. Elementy stolarskie wykonali natomiast Marek Zientek oraz Kazimierz Ruchowicz.

Tradycja inscenizowania narodzin Jezusa sięga czasów św. Franciszka z Asyżu, któremu przypisuje się stworzenie pierwszej z nich w 1223 roku w Greccio niedaleko Rzymu. W Trójmieście mamy dwie ruchome szopki - w kościele św. Trójcy i w Gdyni w kościele św. Antoniego.

Szopka w kościele św. Trójcy w Gdańsku przy ul. św Trójcy 4 działa cały rok w tym 25 i 26 grudnia od godz. 9 rano do 20, a od 27 grudnia do 15 stycznia od godz. 9 do 18. W pozostałe dni roku od godz. 9 do 12 i od godz. 14:30 do 17:30.

Gdyńską, w kościele św. Antoniego na Wzgórzu św. Maksymiliana przy ul. Ujejskiego 40 zobacz na mapie Gdyni, będzie można oglądać od 24 grudnia do 2 lutego w godzinach funkcjonowania kościoła. W większości kościołów szopki wystawiane są tuż przed 24 grudnia.

Miejsca

Opinie (44) 2 zablokowane

  • Dopomóż sam...

    A przeczytał ostatnie zdanie? Zastanawiam się czy skoro w zasadzie każda kościelna usługa jest w bardziej lub mnie ukryty sposób płatna - począwszy od zbiórki "na prąd" podczas każdej tacy, daniny za intencje, datki z kolęd, ulgi podatkowe i wiele innych, pobierane od wszystkich dookoła - czy panowie kościelni mogą coś dać za darmo dzieciom? Przecież tak wiele wymagają za darmo. No, chyba że praca szopki jest jeszcze bardziej kosztowna niż praca szklarzy przy pewnej wiadomej rezydencji... Jeśli okazałoby się że ruchome figurki pożerają tyle prądu co oświetlenie ulicy - zwrócę honor. W przeciwnym razie zapraszam sukienkowych na rower z dynamem i napędzanie szopki w ramach pracy duszpasterskiej. Dobry uczynek, wypełnienie misji, radość dzieci, zdrowie i mnóstwo satysfakcji. Po co czerpać pieniądze?

    • 1 4

  • niewierzący zachłanni zakonnicy

    ciekawe, czy ojcowie choinki też mają ustrojone od Wszystkich Świętych...wstyd, żeby w środku Adwentu duchowni "wstawiali" do kościołów symbole Bożego Narodzenia... A potem o komercję się czepiają innych...Ciekawe co na to Abp. Głódź. może jajka w wigilię pobłogosławcie... zakonni dziwacy

    • 1 2

  • chała nie szopka

    Kicz nie sopka

    Z całym szacunkiem ta szopka kosztowała po przebudowie 100 tys zł się pytam za co ?Bardzo kiepskie wykonanie chałą i tyle , stara szopka miała dużo więcej uroku i była lepiej wykonana (bardziej misternie), mogli ją po prostu odnowić.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane