stat
PATRONAT

16. Millennium Docs Against Gravity

"Cała przyjemność po stronie kobiet" ("#Female Pleasure"), "Instynkt (nie)macierzyński" ("[m]otherhood"), "Reformatorka islamu" ("Reformist"), "Ustrzelić mafię" ("Shooting the Mafia") i "Zniknięcie matki" ("The Disappearance of My Mother") to tylko niektóre tytuły filmów, które zostaną zaprezentowane podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Wszystkie są wyreżyserowane przez kobiety lub opowiadają o silnych bohaterkach, które nie zgadzają się na status quo i po prostu zmieniają świat.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jako jedyny w Europie odbywa się jednocześnie w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy. 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Gdyni widzowie zobaczą nasze filmy w dniach 15-24 maja, w Lublinie w dniach 10-19 maja, a w Bydgoszczy w dniach 11-18 maja 2019 r.

Podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity polską premierę będzie miał najnowszy film Wernera Herzoga , który ma na swoim koncie nominację do Oscara. "Herzog / Gorbaczow" ("Meeting Gorbachev") opowiada historię radzieckiego przywódcy, nagrodzonego pokojową Nagrodą Nobla. W serii wywiadów, ale także za pośrednictwem archiwalnych materiałów, poznajemy poglądy polityka na wydarzenia, które ukształtowały współczesny świat.

Kolejny hitem 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity to "Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?" ("Cold Case Hammarskjold") Madsa Brüggera, znanego ze charakterystycznej metod pracy filmowej - "performatywnego dziennikarstwa".

Mads Brügger i szwedzki prywatny detektyw Göran Bjorkdahl starają się rozwikłać zagadkę śmierci Daga Hammarskjolda, Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Okazuje się jednak, że odkrywają zagadkę o wiele większą...

"Magiczne życie V" ("The Magic Life of V")Tonislava Hristova (twórca dobrze znany polskim widzom festiwalu dzięki filmowi "Dobry listonosz") to intymny portret młodej kobiety Veery, która stara się zyskać pewność siebie dzięki grze aktorskiej. Prowadzi siebie i swojego niepełnosprawnego brata przez świat rozmaitych ról, tożsamości i magii, aby znaleźć odwagę i zmierzyć się z demonami przeszłości związanymi z ich ojcem.

W maju widzowie MDAG będą mogli też zobaczyć film Pawła Ziemilskiego "In Touch", nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie nagrodą specjalną. W filmie poznajmy historię mieszkańców wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia mieszkańców wyemigrowała do Islandii.

Starsze pokolenie, które zostało w Polsce, ma nadzieję na ich powrót, ale młodzi rozpoczęli już nowe życie na emigracji. To wzruszająca, intymna, uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, która w zmieniającym się świecie umożliwia kontakt między najbliższymi.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Avengers: Koniec gry
Ocena: 8.0 / 31 głosów
Green Book
Ocena: 7.8 / 312 głosów
Miłość i miłosierdzie
Ocena: 7.3 / 105 głosów

Zapowiedzi