Ratusz Głównego Miasta Główna siedziba Muzeum Gdańska

80-831 Gdańsk, Długa 46/47 Mapka

Muzeum Gdańska obiekty w tej lokalizacji (1) »

 
Inne oddziały:
789-449-675
r...@muzuemgdansk.pl pokaż
muzeumgdansk.pl

Imprezy

O nas

Ratusz Głównego Miasta - obecnie główna siedziba Muzeum Gdańska. Znajduje się u zbiegu ulic Długiej i Długiego Targu. Najbardziej reprezentacyjna sala Ratusza to Wielka Sala Rady, zwana również Salą Czerwoną.

Ratusz Głównego Miasta - obecnie główna siedziba Muzeum Gdańska.

Dokładna data budowy Ratusza nie jest znana. Wiadomo, że ratusz został zniszczony przez Krzyżaków w 1308 r., a normalne życie rozpoczął w Gdańsku wraz z nadaniem pełnego prawa chełmińskiego w 1378 r. przez mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode. Pierwsza faza budowy obecnego Ratusza została zrealizowana w latach 1379-1382.

Kolejna faza rozbudowy dokonała się w latach 1454-1457 i związana była z przybyciem do Gdańska króla Kazimierza Jagiellończyka. On potwierdzając dotychczasowe przywileje miasta, dodał do jego herbu koronę.

3 października 1556 r. wybuchł w Ratuszu groźny pożar, co zapoczątkowało jego przebudowę w styl renesansowy. W 1561 r. na iglicy wieży umieszczono złocony posąg Zygmunta II Augusta.

Od końca XVI w. reprezentacyjną kondygnacją stało się pierwsze piętro, mieszczące najważniejsze sale Ratusza - Wielką Salę Rady (zwaną też Salą Czerwoną lub Letnią) ze stropem ozdobionym 25 obrazami autorstwa Izaaka van den Blocka i Wielką Salę Wety, nazywaną także od czasu przebudowy w latach 1841-1842 - od białego koloru sklepienia - Salą Białą.

Po zniszczeniach II wojny światowej, po wielu pracach muratorsko-konserwatorskich 2 kwietnia 1970 r. odbudowany Ratusz przekazano na siedzibę główną Muzeum Historii Miasta Gdańska, obecnie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Oddziały Muzeum Gdańska to:

Dom Uphagena
Dwór Artusa
Muzeum Bursztynu
Twierdza w Wisłoujściu
Wartownia nr 1 na Westerplatte
Muzeum Zegarów Wieżowych
Muzeum Poczty Polskiej

Godziny otwarcia i ceny biletów: https://muzeumgdansk.pl/zaplanuj-wizyte/godziny-otwarcia/

Obiekt jest prezentowany w Przewodniku po Trójmieście

Zdjęcia

wyznacz trasę » przejdź do pełnej mapy »