stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdański Orszak Trzech Króli 2020 (6 opinii)

W Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2020, na ulicach Gdańska odbędzie się dziesiąty raz Orszak Trzech Króli. W tym roku uczestnicy przejdą pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają", nawiązującym do słów pięknej polskiej kolędy, "Dzisiaj w Betlejem", której korzenie sięgają XIX wieku, a która ma swoje odpowiedniki protestanckie i prawosławne. Motyw przewodni Orszaku zachęca więc do pielęgnowania tradycji: kolędowania w gronie najbliższych i przyjaciół.

Czas Świąt Bożego Narodzenia i Trzech Króli to wspaniała okazja, by budować i rozwijać relacje rodzinne i przyjacielskie - także poprzez wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Święta bowiem to nie tylko porządkowanie domu i gotowanie pysznych potraw.

X gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpocznie się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz (poprzedzony modlitwą Anioł Pański) nastąpi o godz. 12.00. Spotykamy się i ustawiamy na ulicy Piwnej na wysokości okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami.

Na czele Orszaku- prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu. W ich role wcielą się: dyr gdańskiego ZOO Michał Targowski , Larry Okey Ugwu dyrektor NCK i Grzegorz Wszelaczyński z Zespołu Szkół Fregata, której młodzież i rodzice szczególnie licznie uczestniczą w Orszaku.

Tak jak w latach ubiegłych po drodze do Gdańskiej Stajenki Orszak spotka Króla Heroda (jego pałacem będzie jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska - Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i grożąc będzie próbował zawrócić pielgrzymów z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić to diabły w okolicy Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przed Zieloną Bramą na Długim Targu. Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. W tym roku w role Maryi Józefa i Dzieciątka wcielą się Olek i Cristiana Cavalieri Lukasiewicz oraz ich syn, 5 - miesięczny Leonard. Orszakowy Józef jest polskim Kubańczykiem, Maryja - polską Włoszką. Oboje od dzieciństwa mieszkają w Polsce.  

Na zakończenie, wspólnie ze chórem Towarzystwa Śpiewaczego "Gryf" z Trąbek Wielkich oraz dziećmi ze Szkół Fregata uczestnicy odśpiewają przepiękne polskie kolędy. Ok 13.30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi świąteczny koncert carillonowy.

W tym czasie każdy chętny będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli przejdzie rekordową liczbą 900 miejscowości w Polsce i za granicą. Dekadę temu w Gdańsku Orszak pojawił się pierwszy raz w historycznej Oliwie w okolicach Katedry.  Jednak z racji coraz większego zainteresowania a co za tym idzie rosnącej liczby uczestników organizacja Orszaku została przeniesiona w historyczne przestrzenie Głównego Miasta i Drogi Królewskiej.

Organizatorami gdańskiego Orszaku Trzech Króli są Stowarzyszenie SUM oraz  Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Partnerem wydarzenia jest sieć supermarketów Merco.

Przeczytaj także

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.