Imprezy i wydarzenia

Gdański Orszak Trzech Króli 2018

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
6 stycznia 2018 (sobota)
godzina:
12:00
miejsce:

Bazylika Mariacka  mapa

adres:
Gdańsk, Podkramarska 5
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT

Tradycyjnie w Święto Objawienia Pańskiego gdański Orszak wyruszy o godz. 12.00 sprzed Bazyliki Mariackiej. Następnie uczestnicy przejdą ulicami Głównego Miasta - Piwną, Tkacką i Długą - na Długi Targ, gdzie pod Zieloną Bramą stanie scena, na której będzie można zobaczyć Św. Rodzinę w stajence.Przemarsz uświetnią atrakcje, m.in. walka Dobra ze Złem (czyli anioły i diabły na szczudłach walczące koło fontanny Neptuna), scena z Herodem w oknach Zbrojowni, szopka z żywymi zwierzętami, a także chór anielski przy Złotej Bramie.

Zapraszamy wszystkich, którym bliskie są wartości związane z wiarą, tradycją, rodziną. Orszak to wychowanie w zgodzie z wartościami kształtującymi naszą europejską kulturę i tożsamość ale i otwartość na inne kultury. To także propozycja dla tych, którzy po prostu lubią kolędy i kolędowanie. Zanieśmy światu radosną Nowinę. Zależy nam na udziale całych rodzin, dzieci, rodziców, seniorów, i jak w latach ubiegłych spodziewamy się tłumów rozśpiewanych, radosnych Gdańszczan a także gości.

6 stycznia 2018 roku Orszak będzie świętował 10. rocznicę powstania, a zatem w przeciągu tak krótkiego czasu, w Polsce zrodziła się nowa tradycja, która trafia do najdalszych zakątków. Co roku na ulicach polskich miast i wsi gromadzi się około miliona osób. Jest to oddolna, radosna i apolityczna impreza kulturalna, która rozwija się w szybkim tempie. W 2018 roku, do dotychczasowych 9 krajów organizujących Orszak, dołączyły nowe: Austria, Kongo oraz Kazachstan. W tych miejscach Orszaki odbywają się głównie dzięki aktywności Polaków.

Zbiórka o godz. 11:30, wymarsz nastąpi o godz. 12:00
Trasa: ul. Piwna, Tkacka, Długa, Długi Targ

Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami.
Na czele Orszaku- prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu.

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przed Zieloną Bramą. Nastąpi tu pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną oraz zostaną złożone dary.

Całość ulicznych jasełek zakończy koncert kolęd, będzie on niecodzienną okazją, aby pośpiewać piękne kolędy i pastorałki wspólnie z wszystkimi uczestnikami tegorocznego orszaku oraz dziećmi ze Szkół Podstawowych "Fregata" i Męskim Towarzystwem Śpiewaczym z Trąbek Wielkich. W tym czasie każdy będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta, będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Organizatorami gdańskiej edycji Orszaku są: Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER), prowadzące w gdańsku trzy placówki edukacyjne: Przedszkole "Fregata", Szkołę Podstawową dla Dziewcząt "Fregata" i Szkołę Podstawową dla Chłopców "Fregata".


Przeczytaj także

  • Orszak Trzech Króli w Gdyni i w Gdańsku wideo
    6 stycznia 2018 (255 opinii)

    W sobotnie popołudnie ulicami Gdańska i Gdyni tradycyjnie przeszły orszaki Trzech Króli. Pomimo kapryśnej pogody, w obu wydarzeniach wzięły udział tysiące mieszkańców Trójmiasta. Z każdym...

Dodaj zdjęcie

Opinie (12)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem