stat
PATRONAT

23. Festiwal Szekspirowski (1 opinia)

  • 26 lipca - 4 sierpnia
  • Gdańsk, Teatr Szekspirowski, Teatr Wybrzeże
    Organizator: Teatr Szekspirowski

Zapraszamy na 23. edycję Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 26 lipca - 4 sierpnia.

W nurcie głównym tegorocznego festiwalu zobaczymy spektakle z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski - także poza Konkursem o Złotego Yoricka. Festiwal zainauguruje polska adaptacja "Jak wam się podoba" w reżyserii Krystyny Jandy, zrealizowana przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku, której premiera miała miejsce na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na miesiąc przed festiwalem, 28 czerwca 2019 roku.

23. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku - Program Nurtu Głównego

26 lipca 2019 (piątek), 19.00 - Gdański Teatr Szekspirowski
Inauguracja 23. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
"Jak wam się podoba", reż. Krystyna Janda, Teatr Wybrzeże/Polska (1 h 40 min., bez przerwy)

27 lipca 2019 (sobota), 20.00 - Gdański Teatr Szekspirowski
"Lady Makbet", chor. Walter Matteini & Ina Broeckx, imPerfect Dancers / Włochy, (1 h 5 min., bez przerwy)

28 lipca 2019 (niedziela), 20.00 - Gdański Teatr Szekspirowski
Koncert grupy The Tiger Lillies

29 lipca 2019 (poniedziałek), 18.00 - Gdański Teatr Szekspirowski
"Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją" z udziałem The Tiger Lillies, reż. Tapasztó Ernő, Aradi Kamaraszínház / Węgry/Rumunia/UK, (1 h 50 min., bez przerwy)

30 lipca 2019 (wtorek), 20.00 - Gdański Teatr Szekspirowski
"Romeo i Julia", reż. Lusine Yernjakyan, Yerevan State Chamber Theatre/Armenia, (1 h 45 min., bez przerwy)

31 lipca 2019 (środa), 18.00 i 20.30 - Kościół Św. Jana w Gdańsku
"Hamlet" Maja Kleczewska, Teatr Polski w Poznaniu, Polska, (2 h 30 min.)
Spektakl prezentowany w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka.

1 sierpnia 2019 (czwartek), 16.00, 21.00 - Scena Stara Apteka Teatru Wybrzeże
"Uncle Maroye Re-Examined", reż. Paolo Tišljarić, koprodukcja House of Marin Držić, Marin Držić Theatre i Midsummer Scene, Chorwacja/UK, (1 h)
W ramach cyklu "Współcześni Szekspirowi".

1 sierpnia 2019 (czwartek), 18.00 - Duża scena Teatru Wybrzeże
"Kupiec Wenecki", Nowy Teatr w Słupsku, Polska, (2 h 25 min.)
Spektakl prezentowany w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka.

2 sierpnia 2019 (piątek), 19.00 - Gdański Teatr Szekspirowski
"Tytus Andronikus", reż. Igor Vuk Torbica, Zagrebačko kazalište mladih, Chorwacja, (2 h 20 min)

3 sierpnia 2019 (sobota), 19.00 - Duża scena Teatru Wybrzeże
"Wieczór Trzech Króli", Teatr im. Osterwy w Lublinie, (2 h 45 min.)
Spektakl prezentowany w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka.

4 sierpnia 2019 (niedziela), 15.00 - Teatr Muzyczny w Gdyni
"Rzym", reż. Karin Henkel, Deutsches Theater Berlin /Niemcy, (3 h 5 min., z przerwą)

4 sierpnia 2019 (niedziela) - Gdański Teatr Szekspirowski
20.00 - Gala zakończenia 23. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, Ogłoszenie werdyktu 26. Konkursu o Złotego Yoricka

21.00 - "Rycerz Ognistego Pieprzu" (The Knight of the Burning Pestle), reż. Declan Donnellan, Cheek by Jowl / the Moscow Pushkin Drama Theatre /Rosja, (1 h 35 min., bez przerwy)
W ramach cyklu "Współcześni Szekspirowi".

Organizatorami 23. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.


Nowością na tegorocznym festiwalu będzie wykroczenie poza teksty Williama Szekspira. W programie pojawią się spektakle oparte o sztuki autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi - jak "Rycerz Ognistego Pieprzu" Francisa Beaumonta - oraz o współczesne teksty inspirowane sztukami Szekspira, jak "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją" Toma Stopparda.

- Epoka elżbietańska była czasem niezwykłego rozwoju teatru w różnych krajach - w Hiszpanii, we Francji, w Niemczech - nie tylko w Anglii. I choć Szekspir przyćmił wszystkich innych autorów, którzy tworzyli w tym samym czasie, co on, różne ciekawe rzeczy pisano zarówno w jego ojczyźnie, jak i poza jej granicami. Nurt "Współcześni Szekspirowi" zrodził się z chęci pokazania również tych innych, historycznie ważnych zjawisk teatralnych, co pozwoli dokładniej nakreślić charakter epoki, pokazać szersze spektrum tych czasów. - mówi Jerzy Limon, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. - Jestem przekonany, że taka obudowa programu festiwalu wzbogaci jego ofertę i pokaże, że Szekspir nie był zjawiskiem jedynym - mimo, że poetycko niedoścignionym i niezaprzeczalnie wielkim. Chciałbym, aby ten cykl na dłużej zagościł w programie Festiwalu Szekspirowskiego, ponieważ jest to mało znany teatr, w Polsce prawie nie grany, a warto go promować. W teatrach na świecie powstaje wiele ciekawych przedstawień na podstawie tragedii zemsty elżbietańskiej z epoki króla Jakuba. Grywane są sztuki Johna Webstera czy Thomasa Middletona. Co roku złożą się one na ciekawy dodatek do głównego, Szekspirowskiego programu festiwalu - dodaje Jerzy Limon.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku tradycyjnie składa się z Nurtu głównego oraz nurtu SzekspirOFF. Prezentowane są również polskie adaptacje sztuk Szekspira w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka. Laureat nagrody jest wyłaniany w trakcie festiwalu. Finalistów Konkursu oceniać będzie trzyosobowe jury, w skład którego wejdą przedstawiciele mediów, teatru i krytyki teatralnej.

Festiwalowy nurt alternatywny, czyli SzekspirOFF, odbywa się w formule konkursowej. W tym roku nurt alternatywny festiwalu jest częścią projektu "Shaking the Walls" współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Tematem przewodnim Konkursu SzekspirOFF 2019 jest więc artystyczna interpretacja podziałów, granic, murów - społecznych, ekonomicznych, wyznaniowych i innych - wyrastających między ludźmi na całym świecie. Kierownikiem artystycznym SzekspirOFFa jest Krzysztof Grabowski. W konkursie SzekspirOFF oceniać będzie 3-osobowe jury w składzie: Ewelina Marciniak, Paweł Łysak i Paweł Szkotak. Integralną częścią festiwalu są działania Letniej Akademii Szekspirowskiej - warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria.

Gdański festiwal jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju - otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 - najważniejszą europejską nagrodę dla festiwali, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA - European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

W ramach wydarzenia odbywa się

więcej »

Przeczytaj także

Opinie (1) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Fragment wiersza którego z polskich poetów znajduje się na Pomniku Poległych Stoczniowców?