stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

5. Festiwal Wrażliwy (5 opinii)

 • środa - piątek, 6 - 8 października
 • Lokalizacja
  Gdynia Gdańsk

W dniach 6-8 października w Trójmieście odbędzie się już 5. edycja ogólnopolskiego Festiwalu Wrażliwego, podczas którego nagrodzeni zostaną twórcy najlepszych reportaży filmowych, prasowych, radiowych oraz dokumentów i fotoreportaży poruszających tematy wrażliwe społecznie. Na uczestników czekają m.in. pokazy filmowe, panele dyskusyjne oraz spotkania autorskie i debaty z polskimi artystami, filmowcami i naukowcami.

Ideą Festiwalu Wrażliwego jest nagradzanie najlepszych polskich reportażystów, którzy poprzez swoją twórczość pomagają zrozumieć potrzeby i uczucia innych, a jednocześnie kierują się profesjonalizmem i etyką dziennikarską. Jak podkreśla Paula Rettinger-Wietoszko, dyrektor Festiwalu oraz prezes Fundacji Zostaw Swój Ślad, Festiwal Wrażliwy powstał z myślą, by popularyzować polski reportaż prasowy i dokument filmowy o ważnych społecznie i wrażliwych tematach.

PROGRAM FESTIWALUKażda edycja Festiwalu ma swój temat przewodni. Tegoroczna odbędzie się pod hasłem: "EKOwrażliwość - czy świat zależy od nas?" i skupia się wokół najważniejszych kwestii dotyczących ekologii i klimatu. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję spotkać kilkunastu przedstawicieli świata mediów, kina, kultury i nauki.

Gościem specjalnym tegorocznej gali finałowej będzie prof. Adam Bodnar, z którym będzie można dyskutować min. o roli mediów w kształtowaniu świadomości praw obywatelskich i ich obrony.

W debacie klimatycznej wezmą udział:
Ewa Ewart - dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych
Michał Guć - wiceprezydent Gdyni
Piotr Ciechowicz - wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza
prof. Jacek Piskozub - oceanograf i klimatolog wiceprzewodniczący Zespołu d/s Kryzysu
Klimatycznego przy Prezesie PAN
Mario Everardo Zamarripa Gonzalez - dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju, Grupa ERGO Hestia

Debatę poprowadzi Konrad Sadurski redaktor prowadzący "Forbes Women". Wcześniej: redaktor ekonomiczny "Dziennika Gazety Prawnej", sekretarz redakcji "Gazety Wyborczej" i wieloletni szef jej działu gospodarczego.

Nagrody będą wręczać laureaci minionych edycji Festiwalu Wrażliwego - najlepsi i najbardziej wrażliwi Polscy reporterzy ostatnich lat.

W kapitule honorowej zasiądą największe autorytety związane z polską sztuką filmową i reporterską: Ewa Błaszczyk, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Sławomir Idziak, Krzysztof Zanussi, Małgorzata Szejnert, Agata Stafiej-Bartosik oraz Mariusz Szczygieł.

Ambasadorami Festiwalu zostali min.: Anna Dymna, Grażyna Torbicka, Tomasz Raczek, Michał Guć, Mateusz Damięcki, Beata Szewczyk, Stanisław Soyka, Ewa Sowińska.

Występy wszystkich gości odbędą się w ramach akcji charytatywnej, a dochód z festiwalu zostanie przeznaczony na pomoc chorym dzieciom, dziecięcym hospicjom domowym oraz na realizacje akcji edukacyjnych i promocję sztuki reporterskiej.

Przeczytaj także

Opinie (5)

 • Wrazliwy, superwrazliwy... moje jets bardziej wrazliwe...inflacja slowna pozbawiona jakiejkolwiek tresci (1)

  • 5 1

  • Z emocjonalnym fastfoodem

   mamy do czynienia od dawna, wystarczy włączyć jakikolwiek kanał tv, czy portal.
   Bez łez albo rozdziawionej japy, czy wulgaryzmów niczego się nie sprzeda,

   . . . ale dzisiaj dowiedziałem się czegoś bardziej przerażającego - okazało się, że człowieczeństwo to ideologia . .

   • 2 0

 • Niemoralni sami

  Nie rozumieją słowa wrażliwy

  • 2 1

 • równowaga pomiędzy

  emocjami i rozumem jest jak najbardziej pożądana. Niestety ostatnimi laty promuje się przewagę emocji nad rozumem w myśl hasła "włącz emocje" (tzn. wyłącz myślenie). W związku z tym zamiast Festiwalu Wrażliwego, oczekuję Festiwalu Konkretnego.

  • 2 0

 • Słabo

  Trudno o drugi tak mało istotny festiwal, na który swoje prace wysyła jakis szósty garnitur dziennikarzy, ale rozumiem, że chodzi o promocję fundacji, nie dziennikarstwo.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?

 

Najczęściej czytane