• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

11. Gdański Festiwal Tańca 2019 (14 opinii)

Program 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca pod hasłem Soma et Anima (ciało i dusza) 7 czerwca otworzą dwie premiery: "KaruzeJa" w wykonaniu tancerzy Opery Bałtyckiej: Bartka Kondrackiego, Sayaki Haruna-Kondrackiej, Agnieszki Wojciechowskiej, Marianny Młynarskiej i Roberto Tallarigo oraz "Motus Animii Continuus" - według konceptu Ewy Wycichowskiej, w którym zatańczą znani i doświadczeni tancerze: Małgorzata Matuszewska, Agnieszka Noster, Iwona Olszowska, Jacek Krawczyk, Krzysztof Raczkowski.

Relacja z imprezy

Program Gdańskiego Festiwalu Tańca:

7.06.2019
G.19.00 / MOTUS ANIMI CONTINUUS / premiera
koncept: Ewa Wycichowska / wyk.: Małgorzata Matuszewska, Agnieszka Noster, Iwona Olszowska, Jacek Krawczyk, Krzysztof Raczkowski / muz. Aldona Nawrocka / video: Daniel Stryjecki / rezydencja/premiera 45+ / 45 min.
G.20.30 / KARUZEJA / Kon Temporary Project / premiera
wyk.: Bartek Kondracki, Sayaka Haruna-Kondracka, Agnieszka Wojciechowska, Marianna Młynarska, Roberto Tallarigo / opieka art. Patricia Apergi / 40 min. /

8.06.2019
G.11.00 / CIAO! CIAŁO! / Teatr Novy Ruch
wyk.: Agnieszka Charkot, Piotr Soroka / Polska / premiera 2018 / 60 min. /spektakl i warsztat dla dzieci 0-5 lat
G.20.00 / RITE OF SPRING / Orly Portal Dance Company
wyk.: Snunit Bareban, Moran Zilberberg, Alexandra Shmurak, Orly Portal / muz.: Farid El Atrache / Izrael / premiera 2018 / 55 min.

9.06.2019
G.19.00 / POST ANIMA / Opinion Public
wyk.: Etienne Béchard, Johann Clapson, Sidonie Fossé, Victor Launay, Arthur Louarti / Belgia / premiera 2014 / 60 min.

10 - 13.06. 2019
G.18.00 / pokazy konkursowe Solo Dance Contest

14.06.2019
G.18.00 / pokazy finałowe Solo Dance Contest
G.21.30 / werdykt konkursu Solo Dance Contest

15.06.2019 / Dzień węgierski
G.19.00 / VOLITANT / Rita Góbi
wyk. Rita Gobi / Węgry / premiera 2017 / 37 min. /
G.20.30 / THE STATION / Ferenc Fehér, Dávid Mikó
Węgry / premiera 2017/ 40 min.
G. 22.00 / FREESTYLE / Ruri Mitoh, Rita Góbi
wyk. Rita Gobi, Ruri Mitoh / Węgry,Japonia / premiera 2019 / 40min. / dwukrotna finalistka i zwyciężczyni Solo Dance Contest

16.06.2019
G.19.00 / FASHION / Pink Mama Theatre
chor. Sławek Bendrat / wyk. Mark Christoph Klee, Dominik Krawiecki, Charlotte Mclean, Valentin Markus Opperman, Izabela Orzełowska, Tomek Pomersbach, Marek Wieczorek / Niemcy / premiera 2019 / 110 min.
wstęp tylko dla osób pełnoletnich


W kolejnych dniach pokażemy pełne rozmachu spektakle z Izraela, Niemiec, Belgii i Węgier. W tym roku trójmiejska publiczność będzie miała okazję zobaczyć mocne wizualnie spektakle, o dużej dynamice i pięknych rozwiązaniach estetycznych. W "Rite Of Spring" Orly Portal Dance Company z Izraela klasyczna historia ukazana zostanie przez pryzmat techniki tańca orientalnego, w swej estetyce nawiąże zaś do dzieł Piny Bausch. W "Post Anima" artyści zespołu Opinion Public poprzez techniki nawiązujące do baletu Bejarta, cyrkową ekwilibrystykę oraz narzędzia multimedialne stworzą niezwykle efektowne, interdyscyplinarne widowisko. Grupa Pink Mama Theatre zaprezentuje najnowszy spektakl - "Fashion", inspirujący się między innymi postacią zmarłego niedawno Karla Lagerfelda.

Rita Góbi, jedna z najbardziej interesujących artystek młodego pokolenia na Węgrzech i Japonka Ruri Mito, zwyciężczyni konkursu Solo Dance Contest 2017, poznały się w Gdańsku na Festiwalu. Zafascynowane swoją twórczością i podobieństwem budowy fizycznej rozpoczęły współpracę, a jej owocem jest "Freestyle". Na ten spektakl zapraszamy 15 czerwca, który będzie Dniem Węgierskim na Festiwalu. Tego samego dnia Rita Gobi zaprezentuje swoje solo "Volitant", a wieczór uzupełni "The Station" Ferenca Feher i Davida Mikó.
Nie zabraknie też spektaklu dla dzieci, który do Gdańska przywiezie Teatr Novy Ruch.

Po raz dziesiąty odbędzie się międzynarodowy konkurs dla tancerzy Solo Dance Contest. W tym roku do konkursu zgłosiło się 75 tancerzy z różnych krajów. Wśród aplikujących znaleźli się laureaci zarówno polskich, jak i zagranicznych prestiżowych konkursów tańca współczesnego. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 25 tancerzy (m.in. z Polski, Włoch, Indii, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii, Izraela), których będzie oceniać międzynarodowe Jury w składzie: Magdalena Reiter - tancerka (dawniej Teatr Dada von Bzduow,, od wielu lat prowadzi swój teatr w Słowenii), założycielka i artystyczny dyrektor międzynarodowych warsztatów VIBRA; Marie Kinsky - kuratorka, pedagog, ukończyła paryską Sorbonę, obecnie pracuje w Czechach; Guy Cools - krytyk, producent i dramaturg tańca; Peter Svenzon - kompozytor i choreograf sławnego Art of Spectra oraz Rodolpho Leoni - profesor choreografii, który w młodości założył pierwszą brazylijską grupę tańca współczesnego.
W Konkursie przewidziano 3 nagrody przyznawane przez Jury: I nagroda - 3.000 Euro, II nagroda - 2.000 Euro i III nagroda - 1.000 Euro oraz Nagrodę Publiczności.

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a Festiwal jest realizowany dzięki dotacjom Miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz GIWK. Zapraszamy na stronę organizatora www.gdanskifestiwaltanca.pl.

---

GFT jest jednocześnie kontynuacją i poszerzeniem formuły festiwalu Gdańska Korporacja Tańca, nawiązuje także do tradycji festiwali i zdarzeń promujących trójmiejskie środowisko taneczne takich jak Bałtycki Uniwersytet Tańca czy Dance EXplosions.

Narodziny Trójmiejskiej Korporacja Tańca przypadają na rok 2002. Było to niezależne zrzeszenie tancerzy i choreografów pracujących w Trójmieście, bądź z niego się wywodzących. Pod koniec lat 90-tych i na początku XXI wieku, pod względem aktywności oraz dużej ilości grup i artystów indywidualnych, Trójmiasto stanowiło wyjątek w polskim krajobrazie teatralno-tanecznym. Z inicjatywy tancerzy, przede wszystkim Leszka Bzdyla oraz Klubu Żak w 2002 roku odbył się po raz pierwszy przegląd twórczości tego niezwykle zróżnicowanego środowiska tanecznego, właśnie pod nazwą Trójmiejskiej Korporacji Tańca.

Z czasem przegląd przyjął formułę festiwalu, ze zmienioną nazwą na Gdańską Korporację Tańca, a na scenie Sali Suwnicowej Żaka pojawiły się teatry z Polski i zagranicy, by ostatecznie w 2009 przyjąć nazwę Gdański Festiwal Tańca. Wtedy też po raz pierwszy częścią Festiwalu był konkurs Baltic Movement Contest na spektakl z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego, który przekształcił się w realizowany do dzisiaj Solo Dance Contest, międzynarodowy konkurs dla tancerzy cieszący się ogromnym zainteresowaniem (rocznie aplikuje ponad 170 tancerzy z całego świata, nawet z odległych rejonów Azji). Na przestrzeni lat kuratorami festiwalu byli tancerze, między innymi: Anna Haracz, Anna Steller, Joanna Czajkowska, Leszek Bzdyl, Katarzyna Pastuszak. Od 2016 roku kuratorkami Festiwalu są Maria Miotk i Agnieszka Fortenbach.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  8 - 30 zł
8.06 – G.20.00, 9.06, 16.06
30 zł / 25 zł - Karta Do Kultury* / 15 zł – uczniowie*, studenci*, seniorzy

7.06, 8.06 – g.11.00, 15.06
20 zł / 15 zł - Karta Do Kultury* / 10 zł – uczniowie*, studenci*, dzieci, seniorzy

10 – 14.06 / Solo Dance Contest (1 bilet / 1 dzień)
15 zł / 10 zł – uczniowie*, studenci*, seniorzy

Bilety zniżkowe
8 zł – Karta Dużej Rodziny* / 5 zł – Karta Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

Opinie (14) 4 zablokowane

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Gdański Festiwal Tańca pod znakiem ciała i duszy

  (1)

  Właściwie po co informacja o cenach, kto wejdzie (np.tylko dorośli), skoro bilety są sprzedane? Dobrą ideą byłoby publikowanie tego typu artykułów dzień przed rozpoczęciem sprzedaży biletów, bo w przeciwnym razie: czemu to służy? "Przeczytajcie o spektaklach, których nie obejrzycie, nawet jeżeli artykuł Was zainteresuje"?

  • 7 2

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Gdański Festiwal Tańca pod znakiem ciała i duszy

   Bardzo słuszna uwaga

   Popieram apel o publikowanie tego typu informacji odpowiednio wcześniej, aby była możliwość/szansa zakupu biletów. To dotyczy wielu imprez o których dowiadujemy się za późno.

   • 3 0

 • Śledziem Jedziem!

  A ten śledz to po co na tym plakacie, jakie jest uzasadnienie jeśli chodzi o Gdańsk ? To Gdański nie Gdyński festival. Śledzie to w Gdyni a nie ponad 1000 letnim Mieście! Dziś byleco na plakat hipster nr.1 wrzuci, a hipster nr.2 przyklepie. I tak mamy śledzie w Gdaańsku... Hańba! :)

  • 0 2

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Gdański Festiwal Tańca pod znakiem ciała i duszy

  Żak jak zawsze trzyma poziom.

  • 4 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Gdański Festiwal Tańca pod znakiem ciała i duszy

  (1)

  Zatrzymane w czasie, brak rozwoju.

  • 2 0

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Gdański Festiwal Tańca pod znakiem ciała i duszy

   wyjdź z domu, weź rozwód, będzie lepiej :-D

   • 1 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Gdański Festiwal Tańca pod znakiem ciała i duszy

  Festiwal kolegów

  Fajnie ze możemy być wszyscy razem

  • 1 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Ciało najważniejsze. Po Gdańskim Festiwalu Tańca

  (4)

  Dlaczego w tej recenzji nie ma informacji o technice? Słabo...

  • 5 2

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Ciało najważniejsze. Po Gdańskim Festiwalu Tańca

   (2)

   Łukasz sie swietnie zna na teatreze tanca, na teatrze dramatycznym, na teatrze operowym, na teatrze muzycznym, na muzyce, literaturze, sztukach plastycznych, balecie, rzezbie, performance i wiele wiele innych. Recenzja jest super i prosze sie odczepic od tej wybitnej jednostki jaka jest pan redaktor co sie zna na wszystkim i o wszystkim profesjonalnie pisze.

   • 7 2

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Ciało najważniejsze. Po Gdańskim Festiwalu Tańca

    (1)

    Oj, ktoś jest bardzo zazdrosny o pracę w portalu, a może nawet zawistny...

    • 2 3

    • Opinia do artykułu

     Zobacz artykuł Ciało najważniejsze. Po Gdańskim Festiwalu Tańca

     Jak robisz cos za obierki to to nie jest praca

     To jest frajerzenie

     • 1 2

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Ciało najważniejsze. Po Gdańskim Festiwalu Tańca

   Technika to w dziale technicznym chyba

   Tu jest kurtura

   • 2 2

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Ciało najważniejsze. Po Gdańskim Festiwalu Tańca

  Teraz sie nie tańczy tylko robi performance bo na to idzie kasa

  Prawdziwi tancerze tańczą a nie stają na rękach

  • 4 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Ciało najważniejsze. Po Gdańskim Festiwalu Tańca

  Golizna

  Jak się niema co pokazać to się pokazuje gołą d*p...lub jak było w poprzednich latach sika na scenę... Taki jest właśnie Żak !! I nie kasujecie bo to prawda !!

  • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaka telewizja nagrała i wyemitowała musical "Lalka" w reż. Wojciecha Kościelniaka?