• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Festiwal Solidarności: Kino pod Niebem +/-demokracja (12 opinii)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wydarzenie w ramach

Plenerowy przegląd filmów fabularnych stanowi preludium do Festiwalu Solidarności 2009. Przez 12 wieczorów zaprezentujemy filmy kinematografii polskiej i zagranicznej, których motywem przewodnim jest szeroko rozumiana Solidarność. Przegląd filmów wzbogacony zostanie o prelekcje, wykłady i spotkania z twórcami.

PROGRAM

ŚRODA 29.07 - Rysa, reż. M. Rosa, Polska 2008
Film o rozpadzie więzi międzyludzkich. To obraz o najobrzydliwszym wymiarze pracy SB rozcinającej tkankę ludzkich uczuć. Reżyser ukazuje szereg skomplikowanych mechanizmów niszczących relacje pomiędzy małżonkami. Film stanowi zatem próbę odpowiedzi co jest prawdą, a co fałszem w relacji małżeńskiej? Prowokuje pytania: czy kochając można jednocześnie służyć władzy? Służąc władzy - zakochać się? To obraz o zaufaniu i Solidarności bez której życie nie jest możliwe.
Obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krzysztof Stroiński, Ewa Telega, Kinga Preis.

CZWARTEK 30.07 - 1956 Wolność i Miłość, reż. K. Goda, Węgry 2006
Akcja filmu dzieje się w czasie igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku i skupia się na krwawym meczu piłki wodnej pomiędzy drużynami z Węgier i Rosji. Mecz odbył się zaledwie kilka tygodni po tym jak wojska radzieckie stłumiły węgierską rewolucję, której celem miało być wyzwolenie się Węgier spod dominacji ZSRR. Była to walka nie tylko o złoty medal, ale o honor i wolność.
Obsada: Kata Dobo (Viki Falk), Ivan Fenyo (Karcsi Szabo), Sandor Csanyi (Tibi Vamos), Karoly Gesztesi (trener Telki), Ildiko Bansagi (matka Karcsia), Tamas Jordan (dziadek Karcsia), Viktoria Szavai (Eszter Hanak), Zsolt Huszar (Jancsi Gal) i in.

PIĄTEK 31.07 - Mała Moskwa, reż. W. Krzystek, Polska 2008
To klasyczny melodramat, opowieść o tragicznej miłości bohaterów, która jest pretekstem do pokazania totalitarnego systemu, w którym przyszło im egzystować. Mamy obok siebie ciemiężycieli i ciemiężonych. To przejmująca historia ukazująca prawdę o systemie komunistycznym, w którym nie liczy się człowiek.
Obsada: Svetlana Hodczenkova, Lesław Żurek, Dmitrij Ulianov
Nagrody: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2008: Złote Lwy dla najlepszego filmu; nagroda indywidualna za rolę kobiecą (Svetlana Hodczenkova)

SOBOTA 1.08 - Popiełuszko, reż. R. Wieczyński, Polska 2009
Film pokazuje życie człowieka, który ze skromnego chłopaka mieszkającego na prowincji stał się duchowym przewodnikiem narodu oraz symbolem odwagi w walce o wolność i solidarność. Życie księdza Jerzego prezentowane na tle kluczowych wydarzeń z najnowszej historii Polski min. pielgrzymki Jana Pawła II, strajków w Hucie Warszawa, śmierci Grzegorza Przemyka.
Obsada: Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski, Joanna Szczepkowska, Jan Englert, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska
GOŚĆ WIECZORU: odtwórca roli księdza Jerzego Popiełuszki, Adam Woronowicz

NIEDZIELA 2.08 - Kierowca dla Wiery, reż. P. Czuchraj, Rosja, Ukraina 2004
Film ukazuje uczucie dwojga ludzi wprzęgniętych w aparat państwowy KGB. Szeroko rozbudowana motywacja psychologiczna stanowi silną stronę dramatu, na tle której rysuje się niejednoznaczny wizerunek głównego bohatera. Kierowca dla Wiery to obraz brutalnej rzeczywistości czasów ZSRR, opowiada o związkach międzyludzkich i dramatycznych wyborach.
Obsada: Igor Pietrienko, Jelena Babenko, Bohdan Stupka, Andriej Panin

ŚRODA 5.08 - Szef wszystkich szefów, reż. Lars von Trier, 2006
Reżyser Lars von Trier skupia swą uwagę na największej "zmorze" współczesnego świata - pracy. Ukazuje szereg mechanizmów rządzących firmami, przedstawia doskonały portret psychologiczny sfrustrowanych, rozgoryczonych pracowników i ich wzajemnych relacji panujących w miejscu pracy. Szef wszystkich szefów to obraz rozpadu więzi międzyludzkich, to portret zbiorowości ale nie wspólnoty.
Obsada: Peter Gantzler, Jens Albinus, Jean-Marc Barr, Iben Hjejle, Louise Mieritz,

CZWARTEK 6.08 - Butelki zwrotne, reż. J. Svěrák, Czechy 2007
Butelki zwrotne dotykają delikatnej sfery jaką jest starość i obawa przed nią. To przejmujący obraz człowieka, który męczy się ze swoją codziennością emeryta, który zrobił w życiu tyle, ile powinien, a mimo to ma poczucie niespełnienia i odrzucenia. Boleśnie odczuwa brak wspólnoty i Solidarności.
Obsada: Zdenek Svěrak, Daniela Kolařová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Landowský
Nagrody: Nagroda publiczności na Międzynarodowym Festiwalu w Karlovych Varach 2007

PIĄTEK 7.08 - Benek, reż. R. Gliński, Austria, Polska 2007
Tytułowy Benek po odejściu z kopalni i otrzymaniu odprawy postanawia zacząć nowe życie, które nie szczędzi mu kolejnych rozczarowań. Robert Gliński odchodzi od typowego obrazu biednej śląskiej rodziny i trudnego losu górniczych rodzin. To utrzymany w duchu angielskich komedii socjalnych film pokazujący walkę jednostki o lepszy byt i zmianę sytuacji życiowej wbrew przeciwnościom losu.
Obsada: Marcin Tyrol, Mirosława Żak, Krystyna Ulewicz-Rutkowska, Zbigniew Stryj,

SOBOTA 8.08 - Jeszcze nie wieczór, reż. J. Bławut, Polska 2008
Jacek Bławut skupił swą uwagę na sportretowaniu obrazu Domu Weterana Aktora w Skolimowie. To opowieść o przemijaniu, niespełnionych nadziejach aktorów, którzy po latach świetności i sławy muszą się pogodzić ze swoimi ograniczeniami wynikającymi z racji wieku. "Nie wszystek umrę", pisał Horacy i myślał o sile zbiorowej pamięci nagradzającej człowieczy wysiłek. Dzięki Bławutowi siła ludzkiej pamięci - tej namiastki nieśmiertelności - została wzmocniona. To obraz wspólnego działania w imię Solidarności pokoleń.
Obsada: Jan Nowicki, Ewa Krasnodębska, Beata Tyszkiewicz, Antoni Pawlicki, Sonia Bohosiewicz, Nina Andrycz, Danuta Szaflarska, Witold Gruca, Irena Kwiatkowska, Wieńczysław Gliński
Nagrody: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2008: Srebrne Lwy; nagroda indywidualna za rolę męską (Jan Nowicki)

NIEDZIELA 9.08 - Boisko bezdomnych, reż. K. Adamik, Polska 2008
Boisko bezdomnych dotyka problemu wykluczenia społecznego i odrzucenia. To historia bezdomnych, którzy podjęli walkę o zerwanie z wizerunkiem przegranego życiowo bezdomnego z Dworca Centralnego. Adamik określiła swój film jako "realistyczną bajkę na przykładzie bezdomności". Niezwykły dobór postaci, każdej na swój sposób niecodziennej: niedoszły ukraiński kosmonauta, ksiądz-alkoholik, były bankowiec, piłkarz reprezentacji Polski czy filozofujący sybaryta sprawia, że bezdomny staje się metaforą człowieka w kryzysie tożsamości, a wspólne, solidarne działanie jedynym sposobem na wyjście z kryzysu.
Obsada: Marcin Dorociński, Eryk Lubos, Dmitrij Piersin, Marek Kalita, Bartłomiej Topa, Jacek Poniedziałek, Joanna Grudzińska

ŚRODA 12.08 - Klasa, reż. L. Cantet, Francja 2008
François jest nauczycielem języka francuskiego w XX dzielnicy Paryża. Jego uczniami są Francuzi, Arabowie, dzieci imigrantów z Afryki i Chin. Biali, czarni, żółci. Oznacza to kłopoty, permanentne słowne wojny z nauczycielem. Jedna z takich potyczek okaże się dla Françoisa próbą charakteru. Klasa to obraz wielokulturowej szkoły od podszewki. Na przykładzie szkoły obraz ten mówi więcej o współczesnej zachodniej demokracji, "o jej chwiejnej równowadze, zawsze bliskiej wykolejenia" niż socjologiczne czy publicystyczne elaboraty. Jest to demokracja rozgadana (jak internetowe forum), konfrontacyjna, żywiąca się konfliktem, egoistyczna, dopominająca się o swoje. Ale jedyna, jaką mamy.
Nagrody: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cannes 2008: Złota Palma

CZWARTEK 13.08 - Królowa, reż. S. Frears, Francja, Wielka Brytania, Włochy 2006
Inspiracją do nakręcenia filmu o Elżbiecie II stała się śmierć księżnej Diany i brak oznak żałoby ze strony królowej. Film ukazuje przenikanie się dwóch światów: tradycyjnego, opatrzonego dworską etykietą, z nowoczesnym, przyjaznym ludziom, z którym kojarzona była księżna Diana. Na tle tych światów jawi się królowa brytyjska, która musi pogodzić się ze zmianami, do jakich przyzwyczaiła Brytyjczyków za życia księżna Di. Ironiczne i pełne humoru ujęcie tematu sprawia, że postać monarchini - dotychczas ikony sztywności i nadęcia - nabiera cech ludzkich a my, nieoczekiwanie, nie tylko zaczynamy ją rozumieć, ale wręcz lubić i podziwiać. Film przedstawia Wielką Brytanię jako państwo demokratycznej nowoczesności kontrolowanej przez konserwatywną tradycję, dającą społeczeństwu poczucie trwania. Jednocześnie pokazana jest siła popkultury, która z dnia na dzień potrafi "zgilotynować" jednego władcę, by zastąpić go drugim.
Obsada: Helen Mirren, Michael Sheen, James Cromwell, Sylvia Syms, Paul Barrett, Helen McCrory, Alex Jennings
Nagrody: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Wenecja 2006: nagroda za scenariusz, nagroda FIPRESCI; Nominacja do nagrody Oscara 2007 za najlepszy film nieanglojęzyczny, Oscar za pierwszoplanową rolę kobiecą (Helen Mirren); Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej 2007 za najlepszą rolę kobiecą (Helen Mirren)

Przeczytaj także

Opinie (12) 2 zablokowane

  • dobrze ze chociaz filmy sa swieze (1)

    bo nikt by nie chcial na powtorki przyjsc

    • 0 0

    • FILM/Y

      Wczorajszy film pt."Kierowca dla Wiery" nie jest nowym filmem, ba, był kilka miesięcy temu emitowany o "normalnej porze", jak na TVP, czyli o 23.15,
      ale z chęcią poszedłem na niego jeszcze raz, bo jest ciekawy.
      ps. info do ECSu, Szanowni Państwo macie zawirusowaną stronę festiwalu..
      ale ! nie przeze mnie.



      • 0 0

  • Solidarność butelkowa

    Bohater "Butelek zwrotnych" być może tęskni za zwykłą ludzką solidarnością ale na pewno nie tą przez duże "S" po Krzaklewskim i ze Śniadkiem i ich bufoniastymi krawatami a zwłaszcza niejekim "robotnikiem" Gałęzewskim.Zmieńcie tę literkę na małą.

    • 0 0

  • a jak frekwencja?

    dużo ludzi zagląda?

    • 0 0

  • duzo, przynajmniej tak bylo rok temu.

    • 0 0

  • ***OGÓLNIE NUDA, JAK FLAKI Z OLEJEM, POZ ATYM MAM W DOMU KINO W STANDARDZIE 7.1 (1)

    NIE MUSZĘ SIĘ NIGDZIE RUSZAĆ, KOMARY SYF, PIJAŃSTWO, TŁUM, TO RZECZY, KTÓRYMI GARDZĘ, POZDRO DLA BOGATYCH

    • 0 0

    • miłego...

      ...zawału

      • 0 0

  • (2)

    frekwencja dość spora - bynajmniej wczoraj. ale to prawdopodobnie spowodowane jest faktem niedzieli.

    ogólnie niezły pomysł takie kino pod chmurką.
    syf, pijaństwo i tłum? jakieś tam pojedyncze piwka się u niektórych zdarzały, ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Powinno być więcej takich atrakcji.
    jak na razie sopot był pierwszy, na juwenaliach też coś zawsze było.
    W Gdańsku jednak grają coś "bardziej ambitnego". Ogólnie jest ok. polecam

    • 0 0

    • (1)

      "..spowodowane jest faktem niedzieli"
      Raczej dobrym filmem.

      • 0 0

      • to też racja - film był bardzo dobry:)

        • 0 0

  • Sopot jest trzeci po Gdańskim Kinie pod Niebem , które odbywa się po raz 9 i Neptunaliach na ktorych kino w plenerze działa bodaj od 2003 r.
    Prócz deszczowego czwartku na filmach w Gańsku jest full frekwencja.

    • 0 0

  • Frekwencja alright!

    Pomysł kina pod chmurką jest super! Frekwencja duża pomimo wieczornych chłodów i niepewnej w tym roku pogody. Filmy ciekawe, choć na Małą Moskwę drugi raz już bym nie poszła;). Myślę, że dodatkowo niepowtarzalną atmosferę tych spotkań filmowych urozmaica fakt, że wszystko organizowane jest (sprawnie!!!) przez Dominikanów i nawet zrywający się film w starodawnie tyrkającym projektorze (jak to się zdarzyło w zeszłym roku) wywołuje raczej salwy śmiechu niż złość:). Wszystkim serdecznie polecam tę imprezę, szczególnie, że przed nami jeszcze kilka ciekawych projekcji:).

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.