Trojmiasto.pl
Trojmiasto.pl

Alegoria Trójmiasta - konkurs na instalację artystyczną na rondzie

Rondo przy Ergo Arenie

Konkurs na instalację artystyczną, która ma stanąć na rondzie przy Ergo Arenie, organizuje i finansuje portal Trojmiasto.pl w 20. rocznicę swojego powstania. Nasza inicjatywa cieszy się poparciem władz Gdańska, Sopotu i Gdyni, a swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają nas także profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy zasiadają w konkursowym jury.

Dziękujemy za wspólne 20 lat

Przez 20 lat informowania mieszkańców Trójmiasta o codziennym życiu Gdyni, Gdańska i Sopotu, poruszyliśmy chyba wszystkie możliwe tematy. Pisaliśmy i piszemy o drogach i komunikacji miejskiej, szkołach i przedszkolach, przychodniach i szpitalach, klubach i restauracjach, teatrach i kinach, basenach i siłowniach, firmach dużych i małych, wydarzeniach ważnych dla jednej dzielnicy i całej aglomeracji.

Od zawsze jednak jednym z naszych ulubionych tematów, można powiedzieć „oczkiem w głowie”, były tematy związane z przestrzenią publiczną w Trójmieście. Walczymy więc o proste i wygodne chodniki, atrakcyjna małą architekturę, dobrze zaprojektowane i funkcjonalne śmietniki. Mierzymy się z chaosem reklamowym i byle jakim parkowaniem. Proponujemy konkretne rozwiązania, które raz są akceptowane i realizowane, innym razem czekają na lepsze czasy.

Z okazji 20-lecia portalu chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym czytelnikom za to, że od tylu lat pomagają nam tworzyć największe medium informacyjne w Trójmieście. Naszą wdzięczność chcielibyśmy wyrazić właśnie w przestrzeni publicznej Trójmiasta.

Chcielibyśmy, aby formą podziękowania za to wszystko była instalacja artystyczna, która stanie na rondzie przy Ergo Arenie Mapka. Idealnym miejscem byłaby granica trzech miast tworzących Trójmiasto, ale że wypada ona w lesie, uznaliśmy że położona między Gdańskiem i Sopotem Ergo Arena, która jest chętnie odwiedzana także przez gdynian, to także wartościowa lokalizacja.

Pozytywny duch Trójmiasta

Wierzymy, że biorący udział w konkursie artyści zaproponują instalację, która odda ducha Trójmiasta – wyjątkowego w skali Polski organizmu miejskiego łączącego trzy różne, ale współpracujące ze sobą miasta. Miejsca, które w całym kraju cieszy się popularnością i sympatią. Ośrodka, do którego przyjeżdża się wypoczywać, korzystać z kultury oraz pracować.

Liczymy na to, że na konkurs wpłyną prace, które spotkają się z życzliwym przyjęciem mieszkańców Trójmiasta. I że ta zwycięska z czasem stanie się jednym z symboli Trójmiasta i afirmacją życia, jakie wszyscy wiedziemy w Gdyni, Sopocie i Gdańsku.

Pula nagród: 16 tys. zł

 • I miejsce - 8 tys. zł
 • II miejsce - 3 tys. zł
 • III miejsce - 2 tys. zł
 • Nagroda czytelników Trojmiasto.pl - 3 tys. zł
 • Materiały
  gwarantujące wieloletnią trwałość konstrukcji
 • Budżet wykonania
  80 tys. zł
 • Termin przyjmowania prac
  Do 30 marca 2018 r.